logo Silvarium tisk

Dnes přesně před 10 lety vzniklo v Lomanech u Plas na severním Plzeňsku Muzeum těžby borové smoly. Sídlí v hájovně Lipovka a je pravděpodobně jediné svého druhu na světě. Muzeum vzniklo přestavbou bývalého chléva a jedinečné, historické exponáty najdete uvnitř i před vchodem.

„Pryskyřice neboli smola, se většinou těžila na borovicích, které nejvíce roní. Hodně se používá i smrk. Unikátem je zde dřevěná kláda z období druhé světové války," uvedla Jana Čiháková zakladatelka muzea smoly v Lomanech u Plas.Pryskyřice (lidově smola, smůla) je výměšek, který produkuje řada rostlin, zejména jehličnatých stromů. Využívá se pro výrobu laků, lepidel nebo kadidla a parfémů. Zkamenělá pryskyřice se nazývá jantar, ze kterého se následně vyrábí hlavně šperky. Pryskyřici obsahují i jehlice jehličnatých stromů, které ji přímo vylučují, například borovice osinatá.V muzeu se mohou lidé dozvědět, jak se těžila smola. Paní Čiháková má ve sbírce nástroje z roku 1976, kterými v praxi ukazuje přesný postup od škrábání kůry až po sklizení smoly.„Smola byla přírodní materiál, ze kterého se v minulosti vyráběl terpentýn, různé izolace. Ke své práci ji potřebovaly například bednáři, ševci, koželuzi, byla téměř v každé domácnosti," doplnila ČihákováV muzeu je řada fotografií a zajímavých příběhů. Mapuje se tu i historie samotného smolařství, které bylo v období Marie Terezie zakázané. Za druhé světové války se odnesení smoly z lesa, trestalo jako vlastizrada.V Lomanech obnovili i tradici konání Svatováclavské poutěNa dnešní pouti k oslavě svatého Václava mohou návštěvníci vidět hrnčíře, řezbáře, trhovkyně, které budou prodávat květiny a koláče, slavnostní průvod a na závěr má organizátorka Jana Čiháková připravené velké překvapení.Svatováclavská pouť začíná v hájovně Lipovka dnes od 14 hodin.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě