logo Silvarium tisk

Na Jindřichohradecku se daří vlkům. Podle stop a fotopastí se tam rozmnožil pár vlků, který má čtyři až pět mláďat, a nelze vyloučit, že v lokalitě je ještě jedna skupina vlků nebo vlk samotář.

Právu to řekl Jiří Neudert z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR – Správy CHKO Třeboňsko s tím, že vlci mohli přijít z Polska nebo z Německa. „Přesný původ teprve zkoumají vědci z Univerzity Karlovy a České zemědělské univerzity, kteří geneticky analyzují vzorky trusu," upřesnil Neudert.

Dále zdůraznil, že vlci přinášejí do krajiny také přirozenou regulaci zvěře ve volné přírodě. „Pro naši krajinu jsou potřeba jak hospodářská zvířata, která ji pomáhají udržovat, tak vlci jako vrcholoví predátoři. Jejich kořistí jsou totiž především velcí kopytníci, kteří způsobují citelné škody lesníkům i zemědělcům. Stát chovatelům hradí škody, které vlci na hospodářských zvířatech mohou způsobit, a zároveň poskytuje dotace na zabezpečení stád," je přesvědčený Neudert.
Kvůli návratu vlků do naší krajiny připravila Agentura ochrany přírody a krajiny takzvaný program péče. Ten nastavuje koncepční přístup k jejich ochraně i k ochraně hospodářských zvířat i pomoc státu se zabezpečením jejich stád nebo s náhradou škod.

„Stanoví také postup v případech, kdy se vlci chovají nestandardně. Návrh programu péče byl projednán s různými zájmovými skupinami, například s Českomoravskou mysliveckou jednotou či se svazy chovatelů, nyní jej připomínkuje ministerstvo životního prostředí," vysvětlil Neudert.

Podle Miroslava Kutala z Hnutí Duha jsou vlci na Jindřichohradecku potvrzením návratu vlků do střední Evropy. „Potvrzení vlčí smečky na Třeboňsku je v souladu se středoevropským trendem, kdy se do Čech, ale také do Dánska, Nizozemska nebo Belgie rozšiřují vlci především z Německa a ze západního Polska. V jižních Čechách jsou potvrzená teritoria vlků také v Novohradských horách a na Šumavě," konstatoval Kutal.

Oblast u Třeboně není jedinou lokalitou na jihu Čech, kde se vlci objevili. Jeho výskyt zaznamenaly fotopasti také například na jihočeské Šumavě. Vlk je relativně velká šelma a vlčí rodina potřebuje pro svůj život rozlehlé území, takže není předpoklad, že by se u nás stal vyloženě početným zvířetem.

Pavel Orholz

Komentáře  

-1 # lesmistr 2019-01-17 13:11
Uvidíme, jak se bude vyvíjet vztah mezi vlky a myslivci.
Dělení o kořist bude nejspíš pro obě skupiny nepříjemné i bolestivé. Netroufám si předpovědět vítěze. Chovatelé ovcí a skotu se s tím, pokud je dostatečně finančně podpoří stát, popasují. Platit kafilerii, veterinární posudky atd. to by měl vkrátké budoucnosti automaticky platit stát. To zařídit lze.
I v zájmu zachování vlka. Třeba se podaří najít rovnováhu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě