Přihlásit

Na smrky je sucho, nahradí je jiné stromy (MF Dnes)

KARLOVARSKÝ KRAJ Desítky stromů, vesměs smrků, pokáceli v uplynulých dnech v Ostrově. V příštím roce je chce radnice nahradit novými, ale hlavně vhodnějšími dřevinami. Horským smrkům totiž už nevyhovují horká a suchá léta. Po vhodnějších dřevinách se ovšem začínají poohlížet i v jiných městech.

„Naše podnebí se stává pro některé dříve běžně pěstované druhy rostlin čím dál méně vhodné," konstatoval ostrovský starosta Jan Bureš. V případě dřevin se to podle něj týká především smrků. I proto radnice po dohově s místním odborem životního prostředí vykácela mezi ulicemi Seifertova, Masarykova, Lidická a Klínovecká desítky nevhodných stromů.

„Jde především o smrky stříbrné, které nejsou v optimálním zdravotním stavu a často jsou umístěné na nevhodných stanovištích v blízkosti budov či komunikací," vysvětlili na webových stránkách města pracovníci odboru životního prostředí. Kácení však bude mít podle vyjádření odboru rozsáhlejší charakter a bude se týkat vybraných problematických částí města. Výše zmiňovaná lokalita proces obměny zeleně v ulicích jen odstartovala.

Od příštího roku začnou správci městské zeleně osazovat prázdná místa novými vhodnějšími dřevinami. Mezi nimi bude například sakura, hloh, lípa či živý plot z ptačího zobu.

I jinde v regionu se začínají poohlížet po takových dřevinách, které by lépe zvládaly horká a suchá léta. Proti suchu letos začali správci karlovarské městské zeleně bojovat pomocí plastových vaků na vodu umístěných přímo u kmenů jednotlivých stromů zasazených zejména ve vydlážděných částech města. „Jestli byl tento krok úspěšný se ukáže příští rok," naznačil Miroslav Kučera, ředitel Správy lázeňských parků.

Ta se rovněž snaží do města dostat ty druhy stromů, které jsou tolerantnější k suchu. Už jen proto, že populaci smrků v minulých letech částečně zdecimovala mšice smrková.

„Snažíme se zkoušet různě druhy, nejen lípy a jírovce jako v minulosti, ale také například akáty či javory," konstatoval Kučera. O radikální změně skladby zeleně v Karlových Varech ale mluvit nechce. „Jde pouze o náhradu stromů, které zahynou," vysvětlil šéf Správy lázeňských parků.

Sokolovští rovněž zásadní změnu v městské zeleni nechystají. „Na rozsah té, kterou v Sokolově máme, jsme právem hrdí," konstatoval místostarosta města Jan Picka. To, že si v Sokolově stromů váží a snaží se jen všemožně chránit, dokumentuje například záměr radnice brát při jakékoliv výstavbě maximální zřetel právě na stávající zeleň. Týká se to zejména výstavby nových parkovacích míst. „O zásadní obměně městské zeleně ale zatím neuvažujeme. Palmy ještě nenakupujeme," dodal s nadsázkou místostarosta Sokolova.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Lesnictví

Ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král komentoval žádost Lesnické práce o rozhovor s úsměvem a komentářem, že „lepší" období jsme si vybrat nemohli. Ve...

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem roku...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v lesích částkou...

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

Lesnictví

U Bzence na Hodonínsku začalo očekávané líhnutí milionů chroustů maďalových, jejich larvy v následujících letech poškodí kořenový systém stromů. Jen za poslední čtyři roky je...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby