logo Silvarium tisk
Název: Na Šumavu se po 60 letech vrací vzácná orchidej
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 13.07.2007
Autor: (ČTK)
Rubrika: Jižní Čechy

Zátoň - Vzácná orchidej sklenobýl bezlistý začíná nyní kvést na Šumavě. Květina patří v České republice mezi zákonem chráněné a kriticky ohrožené druhy rostlin. Botanici ji tam objevili loni na čtyřech místech v národní přírodní rezervaci Boubín a v jedné lokalitě poblíž Zátoně.
    Naposledy ji na Boubíně zaznamenali před 60 lety a v Čechách se momentálně nikde jinde nevyskytuje. Vzácně ji lze najít na pěti místech na Moravě, například v Bílých Karpatech a pohoří Chřiby.
    Sklenobýl rozkvétá ve smrkovém lese asi jeden a půl kilometru severozápadně od Zátoně v Chráněné krajinné oblasti Šumava, kousek od hranic národního parku.
    "Toto stanoviště je velmi zajímavé i tím, že hned kousek od sklenobýlu se vyskytuje ještě další nezelená orchidej nazvaná hlístník hnízdák, což je rovněž ohrožený druh," řekl botanik Národního parku Šumava Libor Ekrt.

Objev vyvolal nadšení

Jak Ekrt upřesnil, na Šumavě lze najít téměř 30 druhů orchidejí. Tři z nich jsou zvláštní tím, že jsou nezelené, což je způsobeno absencí zeleného barviva - chlorofylu.
    Objev sklenobýlu, který loni na Šumavě našli botanici šumavského národního parku David Půbal a Romana Maunová, vyvolal v odborných kruzích velké nadšení. Tato květina totiž patří k významným bioindikátorům, které svědčí o velice kvalitním přírodním prostředí.
Pokračování na str. B2

Na Šumavu se vrací vzácná orchidej
Pokračování ze str. B1
Orchidej je zvláštní i tím, že nemá listy, pouze maximálně dvaceticentimetrovou lodyhu, na níž rostou květy bledě žlutého až slabě narůžovělého zbarvení, které voní po vanilce. "Ve srovnání se vzrůstem rostliny jsou květy ohromné," upozornil Ekrt. Latinský název pro tuto květinu je Epipogium aphyllum, v angličtině je označovaná jako orchidej duchů (Ghost orchid).
Protože tato květina postrádá životodárný chlorofyl, je odkázána na výživu související s dalším rostlinným druhem či houbou.
    Pro objev u Zátoně je mimořádné, že roste na úpatí smrku. V ostatních lokalitách na Boubíně se jí daří pod buky v těsné blízkosti potoka. "V lese u Zátoně je zřejmě vysoká hladina spodní vody. Tato lokalita byla ještě asi v 50. letech minulého století loukou. Zřejmě se sem nyní tyto rostliny vracejí," uvedl Ekrt.

Foto popis: ORCHIDEJ. Sklenobýl bezlistý roste například u Zátoně. V Česku patří mezi ohrožené a chráněné druhy rostlin.
Foto Autor - Foto - ČTK - DAVID VEIS

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě