logo Silvarium tisk
Název: Na Teplicku kůrovec nehrozí
Zdroj: Teplický deník
Datum: 10.02.2007
Autor: (est)
Rubrika: teplicko

Teplice - Lednový orkán, který se přehnal nad Českou republikou, nezpůsobil v lesních porostech na Teplicku žádné větší škody. Teplickému deníku to sdělil ředitel zdejšího krajského inspektorátu Lesů České republiky Jan Ferkl.
"Odhadem je v Ústeckém kraji v současnosti 90 tisíc kubíků kalamitního dřeva. Roční těžba je zhruba 350 tisíc kubíků, jedná se tudíž o 25 % roční těžby. Není to nic, co bychom za normálního režimu nezvládli," zdůrazňuje. Proto Ústecký kraj nevyhlásil žádná mimořádná opatření a zákazy vstupu do lesa, které platily pro kalamitní okresy v jiných částech republiky.
Co se týká kůrovce, který zpravidla ohrožuje nejvíc právě poškozené lesy, dle Ferkla je přirozenou součástí přírody a jeho výskyt se pohybuje v odhadnutelných sinusoidách. "Životní strategie kůrovce je, že pokud mu to podmínky dovolí, dokáže se velmi rychle namnožit a stromy sežere. Pak přijde vlhká zima, kdy pod kůrou zplesniví a jeho stav se sníží."
Ve vztahu k nedávné kalamitě způsobené silným větrem, na Teplicku spadlo naprosto zanedbatelné množství dřeva, lesnícije odhadují do 10 % roční těžby. "Nic mimořádného se u nás neodehrálo a z toho pramení i aktuální kůrovcové nebezpečí, které nehrozí. Do jara budeme mít bez problému těžbu kalamitního dřeva zpracovanou," zdůrazňuje Ing. Ferkl.
"S kůrovcem samozřejmě problémy máme, ale kupodivu stále ještě v návaznosti na extrémně suchýrok2003.. Tehdy došlo ke značnému oslabení kořenového systému především smrků na vysychavých stanovištích Českého středohoří. Rostou tam mezi listnáči, které odebírají vodu z větší hloubky a ke kořenům smrku ji nepustí," vysvětluje Ferkl.

(est)

Foto - Jak za starých časů, s kobylkou Lenkou sváží polomové dříví z lesů v katastru obce Bžany Emil Říha.
Foto Zdeněk Traxler

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě