Přihlásit

Na Valašsko se vrátili bobři (Valašský deník)

MICHAL BURDA Pracovníci CHKO Beskydy našli u Zubří několik typicky pokácených vrb.

Zubří, Valašsko/ Zvířecí říše v regionu se může po dlouhé době pochlubit vzácným přírůstkem. Na březích Rožnovské Bečvy nedaleko Zubří se objevily charakteristické stopy, které za sebou zanechává bobr evropský.

Jeho přítomnost potvrdili na konci ledna také pracovníci Chráněné krajinné oblasti Beskydy (CHKO). „Náhodní kolemjdoucí nás upozornili na stromy a větve, které nesly stopy práce bobrů,” prozradil mluvčí CHKO Jiří Lehký.

 Pracovníci CHKO nalezli na březích řeky několik typickým způsobem pokácených vrb různé síly a dočista ohlodané větve. „Stáří některých ohryzů svědčí o tom, že bobr nebo bobři se zde zdržují pravděpodobně již od podzimu minulého roku,” přiblížil Lehký.

Vzhledem k tomu, že u Zubří mají téměř ideální podmínky, dá se podle odborníků očekávat, že se zde bobři usadí natrvalo a obohatí tak beskydskou zvířenu.

„Naposledy v regionu žili bobři v osmnáctém století. Před několika lety se znovu objevili v Karolince, ale bohužel beze stopy zmizeli,” připomněl Lehký. „Zuberský bobr” podle něj nejspíše doputoval proti proudu Bečvy od Hustopeč, kde se tito hlodavci usídlili přibližně před pěti lety. „Je to nejpravděpodobnější vysvětlení. Že by jej někdo vysadil uměle, si nedokážu představit,” řekl Lehký.

 Podle něj je bobr nenáročné zvíře. „Stačí mu jen voda, žrádlo a to, že po něm nikdo nestřílí. Není se třeba ani obávat škod. Snad jedině kdyby se nastěhoval k někomu přímo na zahradu, mohl by mu poničit například ovocné stromy,” mínil Lehký.

Strach ze škod ze strany bobra nemají ani zdejší rybáři. „V daném místě nemáme žádné rybníky ani strouhy, na kterých by mohl poničit hráze,” uvedl předseda rožnovské místní rybářské organizace Jan Výstrk.

 Potěšen čerstvým výskytem bobra na Valašsku byl také valašskomeziříčský ochránce přírody Milan Orálek. „Podle mého názoru se k nám dostávají z Polska a Rakouska,” mínil Orálek. Bobři se prý vracejí na místa, kde v minulosti normálně žili. „Již před časem byli viděni i na Vsetínsku, například v Semetíně.”


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí

Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) opět rozšířilo počet území mimořádně zasažených kůrovcem v České republice. Pro takto vymezené zóny bude platit možnost odkladu zalesnění až na pět...

Lesnické instituce zaslaly otevřený dopis ministru Brabcovi kvůli douglasce

Lesnické instituce zaslaly otevřený dopis ministru Brabcovi kvůli douglasce

Lesnictví

V souvislosti s přestřelkou týkající se využití douglasky v našich lesích, která se v posledních dnech udála v českých médiích, zaslalo Sdružení vlastníků obecních a...

MZe rozšířilo doby lovu několika druhů spárkaté zvěře

MZe rozšířilo doby lovu několika druhů spárkaté zvěře

Lesnictví

Hlasujte v anketě! MZe připravilo vyhlášku, kterou prodlužuje doby lovu u vybraných druhů zvěře. Rozšíření doby lovu, které začne platit od 1. ledna 2020, by...

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

Lesnictví

Celkem 2,5 miliardy korun dostanou podle Ministerstva zemědělství letos a v příštím roce nestátní vlastníci lesů na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. Žádosti o podporu se...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby