logo Silvarium tisk

Žďár nad Sázavou – Minimálně jednou týdně chodit do lesa, intenzivně vyhledávat stromy napadené kůrovcem, a ty pak vzápětí pokácet a asanovat. Tak apelují na vlastníky lesních porostů na Žďársku ve žďárském odboru životního prostředí. Kůrovcová kalamita je na spadnutí, k čemuž přispělo i letošní teplé počasí.

„Léto začalo o měsíc dříve, takže je dost pravděpodobné, že místo dvou generací stihne mít kůrovec tři, někde i čtyři. Vyzýváme proto majitele lesů, aby alespoň jednou týdně chodili kontrolovat, zda stromy nevykazují znaky napadení škůdcem. Podezřelé jsou všechny stromy suché, usychající, zrezivělé, smolící, s drtinkami za šupinami kůry, s opadávající kůrou či jehličím. Napadené stromy je třeba neprodleně pokácet a odstranit z nich kůru, než stihne vyletět další generace brouků a napadne další stromy," uvedl vedoucí žďárského odboru životního prostředí Jaroslav Doubek.

Pomoc majitelům lesů zabezpečí včasná spolupráce s odborným lesním hospodářem, který je upozorní na případné nedostatky. Kontakt lze získat v odboru životního prostředí příslušného obecního úřadu s rozšířenou působností. Pokud vlastník lesa disponuje odbornou kvalifikací, může si tyto služby zabezpečit sám. „S lesním hospodářem spolupracujeme, vždycky nám řekne, kde je problém a jak ho máme řešit. Horší je, že kůrovcové dřevo se prodává podstatně levněji, takže nakonec nám ty peníze vystačí jenom na brigádníky na některé lesní práce. Devět hektarů lesa na uživení není, a při zaměstnání se o ně sami postarat nestihneme," sdělil jeden z drobných majitelů lesů na Žďársku, jenž si nepřál zveřejnit své jméno.

V současné době vyletuje první generace kůrovce, další „špička" bude podle Doubka koncem července či začátkem srpna, přičemž žďárský správní obvod zahrnuje na dvacet tisíc hektarů lesních pozemků. Napadené dřevo však už od letošního června nestačí pouze vyvézt ven z lesa na pilu, což se často ani stihnout nedá, ale především zbavit kůry, a to buď mechanicky, anebo jednodušeji chemicky. „Existují také takzvané velké centrální mokré sklady, kde se dřevo pravidelně skrápí vodou, aby se v něm vývoj brouka zpomalil, ale to mohou dělat jen velcí vlastníci lesů, navíc dalším problémem je aktuální nedostatek vody," konstatoval Jaroslav Doubek.

Za předpokladu, že se s vlastníkem lesů není možné na zabránění šíření kůrovci, což je povinnost vyplývající ze zákona, dohodnout, dojde na sankce. Výše pokuty může dosáhnout až milion korun. „Neděláme to rádi, ale podle zákona musíme, nejde-li to jinak. Zatím jsme udělili řádově desítky pokut, ale nebyly tak vysoké, spíše výchovného rázu," doplnil Doubek.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě