Přihlásit

Národní park ve středních Čechách?Názory se různí (Kladenský týden)

Úvahy o možném vzniku Národního parku Křivoklátsko ani za deset let k žádnému závěru nedospěly. Proti je řada obcí i politiků. Také lesníci nebo myslivci.

Měl by kraj podporovat vznik Národního parku Křivoklátsko? Tahle otázka zazněla při jednání středočeských zastupitelů, kteří schvalovali aktualizaci koncepce ochrany přírody a krajiny až do roku 2028. Nesouhlasný postoj přitom zazněl napříč politickým spektrem. Přípravám na zřízení národního parku nefandí komunisté, kteří zpravidla podporují kroky koalice ANO a ČSSD. „Jsme pro zachování chráněné krajinné oblasti v současných parametrech," uvedl Zdeněk Štefek (KSČM). Jeho slova podpořil z řad opozice Ivo Šanc (STAN). „Obce mají k vytvoření národního parku negativní postoj," konstatoval.

DEBATY SE VEDOU UŽ ROKY 

Úvahy o přeměně nejhodnotnější části území nynější chráněné krajinné oblasti v národnípark se přetřásají už deset let. Celé roky tak lze z leckterých radnic na Křivoklátsku slyšet obavy z možných omezení (jež by očekávané usnadnění přístupu k dotacím asi nevyvážilo), ale třeba i z možných dopadů na cestovní ruch. 
A dokonce by prý kvůli pravidlům platným pro národní park mohly být ohroženy plány na rozsáhlejší protipovodňová opatření. Představitelé řady obcí tudíž zastávají názor, že nynější úroveň ochrany přírody stačí. 
Jinde ovšem naopak věří, že přísnější ochrana životní prostředí zkvalitní. 
V tom jsou s nimi zajedno odborníci na ochranu přírody i zástupci ekologických organizací. 

Celý článek najdete v Deníku.

Komentáře   

-1 # Máchal 2019-07-31 08:06
Visí to tam v nějaké koncepci, která se aktualizuje. No tak když se to teď z ní vyhodí, protože to skoro nikdo nechce, tak už to tam nebude a při příští aktualizaci už si na to nikdo ani nevzpomene. Něčí nejspíš osobní zájmy na NP se konečně smetou ze stolu. O nic víc nejde, netřeba kolem toho cokoliv vířit a řešit.
+7 # bergfreund 2019-07-30 14:54
Lesu zdar.....braňte se co to jde....podívejte na ostatní NP..všude jen omezení....nenechte se umluvit a zmanipulovat..pak tam budete mít problém najít i místo pro psí boudu či urnu :sigh: :-x
-1 # Máchal 2019-07-31 09:09
Rád bych si postavil psí boudu u vás v lese. Rovněž o uložení urny mám zájem, prosím nejlépe v nějaké lokalitě přírodě blízkého lesa, případně někde, kam chodí pěkné houbařky. Doufám, že se nedočkám jen omezujícího odmítnutí ;-)
+3 # Starý 2019-07-31 09:14
Nabízím lokalitu, ale pouze s vlčákem co umí cenit zuby, sbírat odpad, opravovat ploty a chovat se ekologicky. Celodenní i noční aktivita je podmínkou.
Lokalita po kůrovci, ale hubařek desítky denně, bohužel včetně manželů vybírajících budoucí zeleň na vánoce a dětí hejna.
Urnu v tichosti za svitu hvězd uložíme a nikoho se nebudeme ptát, les je sice zakázané znečišťovat odpady a odpadky, ale co do něj ve skutečnosti stéká z polí, odhazují výše zmíněné děvy a jejich doprovod také nikoho nezajímá....tak co se tím budeme zabývat :-).

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL) žádá stát o sedm miliard korun na zalesňovací práce pro příští rok. Letos by mohl kůrovec napadnout...

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Lesnictví

Před začátkem jarního rojení bylo na portálu NEKRMBROUKA.cz zveřejněno video, které názorně ukazuje, jak lýkožrouta smrkového vyhledávat. V srpnu byl dokončený nový videonávod, které komplexně...

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Lesní školky mění v poslední době kvůli kůrovci sortiment. Výrazně se zvýšila poptávka po listnatých stromech, které lýkožrout smrkový nenapadá. Zároveň je...

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Lesnictví

Žádosti o krajskou dotaci mohou lesníci podávat od 2. do 30. září. Zjara už kraj na stejný účel rozdělil 26 milionů korun, většinou plynuly na...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby