logo Silvarium tisk

Chtěl bych navázat na článek o devastaci našich lesů a popsat důvody, proč se tak děje. Od posledního článku jsem se setkal s lidmi, kteří se o státní, ale i soukromé lesní plochy starají. Z různých textů jsem situaci povrchně znal, ale přesto jsem byl nemile překvapen, co jsem se dozvěděl, a rád bych se se čtenáři o tyto podstatné věci podělil.

Tak především: kůrovec tu byl vždy, ale je pravdou, že při větším suchu se mu více daří, může vytvořit za rok více generací. Problém s kůrovcem začal v této devastující podobě až poté, co orgány státní správy začaly reorganizovat těžbu, ochranu a obnovu lesních porostů. Došlo i k velkému úbytku pracovních sil, které v tomto odvětví pracovaly.

Před rokem 1989 byla těžba řízená tak, aby to nedecimovalo lesní porosty a půdu. Hajný nebo lesník, jak chcete, měl na starosti území, o které se mohl jako správný hospodář dobře postarat. Netvrdím, že i dříve potíže nebyly, ale oproti tomu, co přišlo po roce 1989, to byla vcelku prkotina. Sametová revoluce se zvrhla v drancování lesů za účelem byznysu.

Celý článek naleznete v deníku Haló noviny.

Komentáře  

-5 # Přemek 2020-07-14 18:35
Napsal jste snůšku nesmyslů.Víc to nemá cenu komentovat.Narodil se druhý Pelíšek.
-5 # vesničan 2020-07-15 17:23
P.Přemku. Celý článek jsem nečetl. Ale rozhodně taková snůška nesmyslů, jako napsal pan Schutzmeister tam asi není. Ono se tady kácelo v omezeném množství jenom to, na co byly pily, auta vagony. A to malé pokácené množství bylo vyvezeno do Rakouska a Německa, neb jsme potřebovali valuty. A protože jsme neměli pily, auta, vagony, tak v našich lesích stály nebezpečné přestárlé stromy. Z čeho tady řezaly naše pily(kterých třeba než se po r. 1989 zlikvidovaly, na Šumavě bylo jak pohnojíno a z čeho vyráběl náš dřevařský průmysl, je mi taky záhadou.Žiji na hlavním tahu z vnitrozemí do Rakouska a částečně do Německa a pamatuji se na nekonečné kolony aut zdravého dřeva, ne ze stromů přestárlých, které jsme po r. 1989 vyváželi ze zdravých lesů po totalitě. To co pan Schutzmaister napsal, je skutečný blábol.
+3 # schutzmeister@iex.cz 2020-07-13 11:32
citace "Před rokem 1989 byla těžba řízená tak, aby to nedecimovalo lesní porosty a půdu. "
Tak možná jen pro ty, co si tu dobu už neumí představit - před rokem 89´byla těžba řízená tak, aby se vytěžilo vše, na co byli technické a lidské možnosti.
Což nebylo mnoho - všeho bylo málo, pil, aut, vagonů.
A to ještě museli jezdit na kalamity. Takže výchova ? Jen na nejbezproblémovějšíc h polesí. Jinak jen mýťák, co nejblíž u cesty a bez ohledu na velikost paseky.
Kromě kůrovce v Krušných, Jizerskách, Krkonoších či Jeseníkách se taky významně bojovalo proti buku - kupříkladu Křivoklátsko bylo na konci 90´let téměř buk a habr frei. Zatímco ještě v 70´tam byly nádherné bučiny. To samé středohoří. Ani borovice nebyla v kurzu - tu Rakušák nechtěl.
Tenkrát bylo dřevo jeden z mála zdrojů deviz.
Takže to žádná selanka, jak se dnes píše, nebyla.
+1 # cvonza 2020-07-16 15:50
To je blábol , ale každej má prostor na nesmyslné a nepravdivé info - demokracie

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě