Přihlásit

Naše lesy jsou jedny z nejpoškozenějších v Evropě (ČRo)

Zdroj: Radiožurnál
Datum: 12.10.2007
Moderátor: František Lutonský
Relace: Co nás pálí

Moderátor (František Lutonský):
Jedněmi z nejpoškozenějších evropských lesů jsou ty české, alespoň to tvrdí zpráva o stavu životního prostředí v Česku, kterou nedávno zveřejnilo Ministerstvo životního prostředí. Kdo za to může? Údajně zátěž z minulosti, hlavně nedostatečný ohled na ekologii v 70. a 80. letech, nedostatek listnatých stromů a stárnutí lesů. Změnit to má Národní lesnický program, který připravují Ministerstva zemědělství a životního prostředí, o stavu českých lesů přišla do studia informovat redaktorka Lenka Jansová. Tak vítej.

Redaktor (Lenka Jansová):
Hezký den. Tak jestli jsou české lesy zdravé, takovou otázku jsme položili v anketě víceméně náhodným turistům, ty odpovědi byly tak půl na půl.

Anketa:
Okolo Prahy to asi moc zdravý není, jsem z jižních Čech a tam je to o hodně lepší. Občas je tam spousta odpadků, ale zdravé víceméně ano.

No, nejsou moc zdravé, zdá se, že jsou málo udržované. Mám dojem, že jsou hodně poškozené, že se o ně málo starají lesníci nebo ti soukromníci, i to prostředí jim neprospívá.

Tak, jak který. Lidi bývají pořádný, neházet papíry na zem.

Redaktor (Lenka Jansová):
To byli turisté, a co na to odborníci? Podle Ministerstva životního prostředí jsou na tom české lesy velmi špatně. Způsobily to kyselé deště, síra z velkých průmyslových podniků a elektráren v 70. a 80.letech, která výrazně poškodila životní prostředí v Česku. Je stále v půdě a výrazně lesy oslabuje. Podle mluvčího Ministerstva životního prostředí Jakuba Kašpara celé dvě třetiny českých lesů trpí odlistěním, odborníci tomu říkají defoliace.

Host (Jakub Kašpar):
Postižení tou depozicí síry v půdě se týká zejména pohraničních hor při severní a severozápadní hranici České republiky, to znamená lesů v Ústeckém kraji, Jizerských hor v Libereckém kraji a Lužických hor, Orlických hor v Pardubickém kraji, Krkonoš, to jsou asi nejpostiženější oblasti, protože byly vystaveny imisím té síry z obou stran hranice, jednak Československa tehdejšího, jednak z Německé demokratické republiky a Polska.

Moderátor (František Lutonský):
Lenko, kam až to může vést?

Redaktor (Lenka Jansová):
Ono to možná tak tragické nebude, jak tvrdí Ministerstvo životního prostředí. Někteří odborníci už se nechali slyšet, že se závěry zprávy o stavu životního prostředí nesouhlasí. Například podle šéfredaktora časopisu Lesnická práce Jana Příhody se stav českých lesů dá zcela srovnat s ostatními evropskými zeměmi. Nicméně i on říká, že problémy tu jsou.

Host (Jan Příhoda):

Jsou to problémy, které jsou dědictví místní zátěže a je to zejména poškození a určité oslabení dřevin, zjednodušeně řečeno, jsou méně odolné proti kůrovcům, jsou méně odolné dejme tomu proti bořivým větrům a podobně. Proto tyto porosty nelze označit za úplně zdravé, nicméně jedná o porosty v určitých lokalitách, typickým příkladem poškozených porostů jsou například Krušné hory, určité poškození bylo samozřejmě i v Jizerských horách.

Redaktor (Lenka Jansová):
Jaké jsou další problémy? V zásadě se odborníci shodují na tom, že je to nevhodná druhová skladba českých lesů, většinu z nich totiž založili už lesníci Marie Terezie, ti si mysleli, že nejlepší jsou smrkové monokultury, a tak to pokračovalo až vlastně dodnes, do 21.století. ty smrkové monokultury lákají škůdce a špatně odolávají vichřici, podobné problémy jako Česko proto mají všechny země, které byly součástí Rakouska Uherska. O něco lépe než v Česku uměli zareagovat slovinští lesníci, kteří skutečně se už delší dobu snaží o to druhově rozrůznit české lesy, udělat je pestřejší a vysazují více jehličnanů.

Moderátor (František Lutonský):
No a co s tím tedy bude do budoucna? My už jsme vlastně naťukli to řešení, tak ho doklepněme.

Redaktor (Lenka Jansová):
Takže, co nejjednodušeji řečeno, více listnáčů a méně smrků, zhruba to má zajistit Národní lesnický program, který připravuje Ministerstvo zemědělství společně s Ministerstvem životního prostředí. Ta zpráva o stavu životního prostředí v Česku se samozřejmě zmiňuje i o pozitivech. Pozitivní je, že českých lesů přibývá. Jen mezi roky 2005 a 6 máme českých lesů o tisíc hektarů víc. Je to důležité hlavně pro ochranu klimatu a také při prevenci proti povodním.

Redaktor (Lenka Jansová):
Informuje Lenka Jansová, Lenko, díky.

Redaktor (Lenka Jansová):
Na slyšenou.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Anketa Lesnické práce: Dopady nouzového stavu na lesnicko-dřevařský sektor

Anketa Lesnické práce: Dopady nouzového stavu na lesnicko-dřevařský sektor

Lesnictví

V průběhu března 2020 se i v České republice začal šířit nový typ koronaviru s odborným označením SARS-CoV-2, způsobující nemoc COVID-19. Po zkušenostech z jiných...

MZe stanovilo podmínky pro dočasné skládkování dříví na zemědělské půdě

MZe stanovilo podmínky pro dočasné skládkování dříví na zemědělské půdě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF) nyní nově definovalo podmínky, za kterých je možné skutečnost skladování dřeva na zemědělské půdě z...

Vláda navýšila kompenzace za pokles ceny dřeva na 2,8 miliardy Kč

Vláda navýšila kompenzace za pokles ceny dřeva na 2,8 miliardy Kč

Lesnictví

Vlastníci lesů budou moci získat dalších 1,2 miliardy korun jako kompenzaci za pokles cen dřeva v minulých letech. Dnes s uvolněním této částky souhlasila vláda...

Lesům ČR se na práci v lesích hlásí stovky lidí

Lesům ČR se na práci v lesích hlásí stovky lidí

Lesnictví

Státnímu podniku Lesy České republiky se na práci v lesích zatím přihlásilo několik stovek lidí. Většinou jde o studenty a také o lidi, kteří kvůli...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby