logo Silvarium tisk

Název: Nedostatek koní brzdí práce v lese
Zdroj: Žďárský deník
Datum: 24.04.2007
Autor: HANA TONAROVÁ, JITKA KUČEROVÁ
Rubrika: OKOLNÍ OKRESY

 

Staré Ransko/Žďárské vrchy/ Moderní technologie a výkonné stroje v lesnictví ulehčují práci. Ale jsou místa, kde se pracuje stejně jako před desítkami let. Kopcovitý terén, propadliny, kam se těžká technika nedostane, a nastoupit musí koně a kočí. Jenže ani jedněch, ani druhých není dnes dost. Přesto jsou často jedinou nadějí, jak dostat z lesa dřevo blíž cestám. Sedmiletý bílý hřebec Salvyn váží asi devět metráků a kromě práce v lese zvládá táhnout bryčku i zápřah.

Chybí koně i kočí

"U Starého Ranska taháme dvakrát týdně různě dlouhé klády. Nejhorší jsou dvojmetry, u nich je největší nebezpečí úrazu, když se zachytí za pařez," říká kočí Antonín Vráblík. Jako není dnes na práci v lese dostatek koní, není ani dost kočích.
"Dnes máme k ruce řadu technologií, železné koně, lanovky, ale jsou místa a porosty, kde se bez koně neobejdeme. Většinou máme smlouvu s nějakou firmou s koňmi, která však pracuje pro více podnikatelských subjektů," řekl Václav Augustin z Lesního družstva obcí Přibyslav s tím, že pokácené nebo vyvrácené stromy v lese podle zákona zůstat nesmí. Časem navíc ztrácí hodnotu, zapaří se, zmodrají, a to si družstva nemohou dovolit.

Ne každý se hodí

Do lesa se každý kůň nehodí. Musí být mohutný, aby utáhl těžké dřevo a zvládl náročnou práci. "Cvičí se od třech let ve slabém dřevě a musí ho učit zároveň dva lidé. Jeden ho vodí u huby a druhý chodí za koněm," vysvětlil čtyřiačtyřicetiletý kočí, který pochází z Olomoucka a prošel za třicetiletou praxi celou republikou.
"Koně vlastnil můj otec i bratr, a tak jsem se k tomu dostal. Moc kočích ovšem není. Je to těžká a nebezpečná práce, zvlášť pro začátečníka. Já tahal dřevo třeba v Krušných i Orlických horách, v Beskydech nebo na Šumavě," řekl Vráblík. Nejtěžší práce prý byla v Jeseníkách.
Nikdy žádný vážný úraz neměl, ale nebezpečí číhá téměř všude.
Na Žďársku hrozí skály, poblíž Ranských jezírek zase mokřiny a propadliny. Pozor je třeba dát i na koně. Kočí s nimi denně, včetně krmení a ošetřování, stráví až patnáct hodin.

HANA TONAROVÁ, JITKA KUČEROVÁ

Foto - ZVÍŘAT JE NEDOSTATEK. Bílý hřebec Salvyn tahá poblíž Starého Ranska s Antonínem Vráblíkem dřevo dvakrát v týdnu.
Foto - Deník/Hana Tonarová

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě