Přihlásit

Nedostatek sazenic komplikuje obnovu lesů po kalamitě (TV Nova)

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka 
U tématu ještě zůstaneme. Málo sazenic mají po zimě majitelé lesů. V lesních školkách jim chybí semenáčky téměř všech druhů stromů. Velkou poptávku po nových stromech vyvolala kůrovcová kalamita, mýtiny je totiž potřeba znovu osázet. 

Vladimír ŠAŠEK, majitel lesů 
Máme připravenou paseku na výsadbu, chtěli bychom už sázet, už je na to termín, čas, ale bohužel dneska nejsou sazenice. 

David PIK, redaktor 
Kůrovec řádí po celé zemi. Napadl i lesy pana Šaška z Rantířova na Jihlavsku. Stromy tak musel pokácet a les vytěžit, jenže teď tam nemá co vysázet. 

Vladimír ŠAŠEK, majitel lesů 
Buk, dub, jedle, ale bohužel dneska, protože s tím majitelé školních nebo lesních školek nepočítali, tak bohužel dneska sazenice nejsou. 

David PIK, redaktor 
Sazenice smrku mají ale jen některé lesní školky a navíc majitelé lesů je už nechtějí vysazovat. Smrk je totiž nejvíce náchylný na napadení kůrovcem a také nejhůře snáší sucho. 

Přemysl NĚMEC, předseda sdružení lesních školkařů ČR 
Letos to bude lepší a pak další roky to snad bude v pořádku. 

David PIK, redaktor 
Nové zalesnění lesů se podle jejich majitelů v budoucnu hodně prodraží. 

Vladimír ŠAŠEK, majitel lesů 
Ty náklady jsou podstatně větší než zalesňování smrkem. Dvojnásobnej počet sazenic. 

David PIK, redaktor 
Přitom ceny dřeva jsou kvůli kůrovcové kalamitě na historických minimech a vlastníkům lesů se nevrací náklady na jeho vytěžení, natož aby zbyly peníze na novou výsadbu. 

Václav KODET, správa městských lesů 
Kůrovec rozhodně neřekl poslední slovo, já jsem přesvědčen, že ho bude víc než loni. 

Vojtěch BÍLÝ, mluvčí ministerstva zemědělství 
Spravujeme také nový dotační titul, který má soukromým majitelům lesů nějakým způsobem kompenzovat ztráty hospodaření a ty peníze slouží právě především na obnovu lesů zničených po kalamitě. 

David PIK, redaktor 
Měly by tam být pro majitele lesů připraveny v příštích letech až 3 miliardy korun.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Cisterciáci musí vrátit lesy, o práci mohou přijít desítky lidí

Cisterciáci musí vrátit lesy, o práci mohou přijít desítky lidí

Lesnictví

Klášter cisterciáků ve Vyšším Brodě musí Lesům ČR vrátit přes 2 000 hektarů lesa získaných v restituci. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze, řád...

Technologie MERCATA  je zapsána jako užitný vzor

Technologie MERCATA je zapsána jako užitný vzor

Lesnictví

Technologie MERCATA je reakcí na rozvoj kůrovcové kalamity a slouží k asanaci skládek výřezů o různých délkách. Od 28. 5. 2019 je tato metoda chráněna...

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Lesnictví

Nová anketa! Aktualizováno 19. 6. Předseda sdružení Pro Silva Bohemica Milan Hron zaslal 11. 6. 2019 otevřený dopis ministru zemědělství, ve kterém jej žádá jménem Pro...

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Lesnictví

Aktualizováno. Vláda zřejmě brzy projedná návrh na vyčlenění tří miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou. V dalších letech by mohl být objem dotací vlastníkům...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby