Přihlásit

Nejkošatější strom Česka roste v krasu (Právo)

Z dálky vypadá jako naprosto nezajímavé křoví, a přitom je to lesnická rarita, a s velkou pravděpodobností dokonce nejkošatější strom Česka.

Jde o dřín rostoucí na louce mezi propastí Macochou a Vilémovicemi na Blanensku v chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Jde o polykormon, tedy dřevinu, z jejíhož kořene vyrůstá několik samostatných kmenů. Dřín od Macochy jich má přes sto. Ani je nejde přesně spočítat.

Našli jej náhodou

V uplynulých dnech byl prohlášen novým památným stromem Česka. Stojí sice nedaleko červené turistické stezky vedoucí z Vilémovic k propasti Macoše, pro milovníky přírody bude ale pohodlnější vyrazit si jej prohlédnout až na jaře příštího roku, kdy jej správa krasu nechá označit státním znakem a informativní tabulkou upozorňující na to, jak je jedinečný.
„Je to strom, který vyrostl do podoby keře. Je tak hustý, že je naprosto neprostupný. Víme jen, že tento dřín tvoří více než sto samostatných kmenů, ale jejich přesný počet se ani nepodařilo zjistit," řekl Právu Dominik Franc, který má na správě Moravského krasu péči o les.

Stromová rarita se našla teprve letos v předjaří při údržbě luk. Ochranáři likvidovali náletové dřeviny na rozhraní Vilémovické a Macošské stráně. Od jara do podzimu se na nich pase stádo ovcí, které patří k turistickým atrakcím této části krasu. Ochranáři zjistili, že mají před sebou dřín obrostlý křovím. Když křoví vysekali, našli stromovou raritu.

Malý bratr obra z Utahu

Polykormon může vzniknout po vykácení stromu nebo po jeho poškození. Obvykle z pařezu vyroste několik výhonů, které se změní v kmeny. Samostatné stromy mohou vyrůst z kmene vyvráceného například vichřicí. Polykormony tvoří v Česku většinou lípy. Nemusí mít podobu keře. Slavným moravským polykormonem je tisíciletá Bzenecká lípa. O centrální kmen přišla před sto lety. Nyní má tato dřevina několik zkroucených vedlejších kmenů.

I když podle odborníků je dřín od Macochy se svými více než sto kmeny přírodovědnou raritou, nelze jej srovnat s největším polykormonem světa. Ten se jmenuje Pando a roste v americkém státu Utah. Jde o největší žijící organismus planety.
Jedná se o topol osikový s obrovským kořenovým systémem. Vyrůstá z něj 50 000 kmenů. Odhadem jde o 6000 tun dřeva. Dobrou vizitkou pro českou vědu je, že na výzkumu tohoto megaorganismu se podílejí naši přírodovědci.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Lesnictví

Ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král komentoval žádost Lesnické práce o rozhovor s úsměvem a komentářem, že „lepší" období jsme si vybrat nemohli. Ve...

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem roku...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v lesích částkou...

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

Lesnictví

U Bzence na Hodonínsku začalo očekávané líhnutí milionů chroustů maďalových, jejich larvy v následujících letech poškodí kořenový systém stromů. Jen za poslední čtyři roky je...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby