Přihlásit

Nejkošatější strom Česka roste v krasu (Právo)

Z dálky vypadá jako naprosto nezajímavé křoví, a přitom je to lesnická rarita, a s velkou pravděpodobností dokonce nejkošatější strom Česka.

Jde o dřín rostoucí na louce mezi propastí Macochou a Vilémovicemi na Blanensku v chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Jde o polykormon, tedy dřevinu, z jejíhož kořene vyrůstá několik samostatných kmenů. Dřín od Macochy jich má přes sto. Ani je nejde přesně spočítat.

Našli jej náhodou

V uplynulých dnech byl prohlášen novým památným stromem Česka. Stojí sice nedaleko červené turistické stezky vedoucí z Vilémovic k propasti Macoše, pro milovníky přírody bude ale pohodlnější vyrazit si jej prohlédnout až na jaře příštího roku, kdy jej správa krasu nechá označit státním znakem a informativní tabulkou upozorňující na to, jak je jedinečný.
„Je to strom, který vyrostl do podoby keře. Je tak hustý, že je naprosto neprostupný. Víme jen, že tento dřín tvoří více než sto samostatných kmenů, ale jejich přesný počet se ani nepodařilo zjistit," řekl Právu Dominik Franc, který má na správě Moravského krasu péči o les.

Stromová rarita se našla teprve letos v předjaří při údržbě luk. Ochranáři likvidovali náletové dřeviny na rozhraní Vilémovické a Macošské stráně. Od jara do podzimu se na nich pase stádo ovcí, které patří k turistickým atrakcím této části krasu. Ochranáři zjistili, že mají před sebou dřín obrostlý křovím. Když křoví vysekali, našli stromovou raritu.

Malý bratr obra z Utahu

Polykormon může vzniknout po vykácení stromu nebo po jeho poškození. Obvykle z pařezu vyroste několik výhonů, které se změní v kmeny. Samostatné stromy mohou vyrůst z kmene vyvráceného například vichřicí. Polykormony tvoří v Česku většinou lípy. Nemusí mít podobu keře. Slavným moravským polykormonem je tisíciletá Bzenecká lípa. O centrální kmen přišla před sto lety. Nyní má tato dřevina několik zkroucených vedlejších kmenů.

I když podle odborníků je dřín od Macochy se svými více než sto kmeny přírodovědnou raritou, nelze jej srovnat s největším polykormonem světa. Ten se jmenuje Pando a roste v americkém státu Utah. Jde o největší žijící organismus planety.
Jedná se o topol osikový s obrovským kořenovým systémem. Vyrůstá z něj 50 000 kmenů. Odhadem jde o 6000 tun dřeva. Dobrou vizitkou pro českou vědu je, že na výzkumu tohoto megaorganismu se podílejí naši přírodovědci.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Cena lesů za časů kůrovce

Cena lesů za časů kůrovce

Lesnictví

Od roku 2018 se začínají objevovat informace, že by se někteří vlastníci lesa mohli pod tlakem problémů s kůrovcem začít zbavovat lesa pod cenou. Podle...

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Lesnictví

Aktualizováno. Ministerstvo zemědělství možná dostane pravomoc zasahovat v případě mimořádných situací nad rámec zákona hospodaření s lesy s cílem co nejvíce omezit škody. Vláda na...

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Lesnictví

Lesnická výzva je společným prohlášením profesních lesnicko-dřevařských organizací a dalších subjektů s vazbou na lesnictví, které upozorňují na obrovská rizika, jež může přinést podcenění dopadů současné...

Nejvíce nejvýhodnějších nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Nejvíce nejvýhodnějších nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) téměř dokončil osmimiliardový lesnický tendr 2019+. Ze 47 soutěžených jednotek uzavřel s lesnickými firmami smlouvy na 39 jednotkách. Z 39...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby