logo Silvarium tisk
Název: Největší pila jede nepřetržitě sedm dní v týdnu
Zdroj: Haló noviny
Datum: 28.03.2007
Podtitulek: KRAJ VYSOČINA
Autor: Jiří ČERNÝ
Rubrika: ZRCADLO REGIONŮ

ŽĎÍREC NAD DOUBRAVOU - Sedm dní v týdnu Żjede naplno® v čtyřsměnném provozu ždírecká pila, která je největší v České republice. Denně dokáže přijmout 4500 m 3kulatiny. Více než 95 procent kulatiny pochází z našich lesů, další je ze zahraničí. Z 96 procent jde o smrk, zbytek je borovice.
Jak Haló novinám prozradil při naší návštěvě ředitel závodu Stora Enso Timber Pavel Urban, závod výrazně pomáhá likvidovat následky lesní kalamity, která naše lesy postihla v lednových dnech. Pila zaměstnává zejména z místa a blízkého okolí 316 lidí a sousední závod na výrobu lepených vazníků dalších 60.
ŻOd února se zvýšil tlak na přísun kulatiny po lednových větrných smrštích a lesních kalamitách. Jsou k tomu dva důvody. Smlouvy na první kvartál letošního roku, uzavřené v prosinci 2006, jsou za vysoké ceny,® říká Urban. Po větrné kalamitě v lednu chtěli dodavatelé využít vysokých cen kulatiny k dobrému zpeněžení, zvláště když si byli vědomi, že cena kalamitní hmoty půjde časem výrazně dolů. Druhým důvodem je snaha dodavatelů dostat polomové dřevo co nejdříve z lesa, a zabránit tak nebezpečí napadení hmyzem a houbami. Současný sklad ve Ždírci je na maximální hranici 50 000 m 3odkorněné kulatiny. Vzhledem k tomu, že jde převážně o odkorněnou hmotu, nebezpečí napadení kůrovcem zde nehrozí a zatím není problém ani se zabarvením. ŻJiná situace nastane v letních měsících, kdy se zabarvení a výsušné trhliny z důvodu takto vysokého skladu mohou objevit,® říká ředitel závodu a dodává: ŻKalamitní hmotu budeme samozřejmě přijímat dál. V měsíci dubnu chceme ve Ždírci vybudovat mokrý sklad kulatiny o kapacitě asi 20 000 m 3. Mokrý sklad, což je trvalý postřik kmenů, je jediná ochrana, která zabraňuje tvorbě prasklin, napadení škůdci a tím spojenému znehodnocování hodnoty sortimentů dřeva. Mokrý sklad však není nic jednoduchého, protože v České republice s tím ve velkých objemech nemá nikdo zkušenosti.®
Při prohlídce areálu závodu, který leží na ploše 19 hektarů, jsme sledovali dopravu kulatiny od jejího vyložení. Na pile probíhá její třídění, odkornění a vlastní pořez. Následuje třídění řeziva, sušení, další zpracovávání (hoblování nebo lepení) a ve finále dochází na balení, skladování, na což navazuje doprava řeziva. Zpracuje se 100 procent suroviny. Například na štěpky čekají netrpělivě v papírnách ve Štětí a v Paskově. ŻPro Ždírecké je zdejší pila vítanou příležitostí k pracovnímu uplatnění a zejména k solidním výdělkům(průměrný plat dělníka v roce 2006 přesahoval 20 000 korun, pozn. red.). Věřím, že v budoucnu bude z prosperujícího závodu více profitovat i naše město, protože kamiony se dřevem časem poškodí komunikace, které bude třeba obnovit," řekl Haló novinám zdejší zastupitel za KSČM Miloslav Wasserbauer.
Určitě zajímavé jsou klíčové údaje z loňského roku, kdy například na pile spotřeba kulatiny byla v objemu 1,014 milionu kubíků a vyrobené řezivo 587 kubickým metrů.
Tradice závodu s první parní pilou sahá do roku 1872, od roku 1948 zde byly Východočeské dřevařské závody, nových technologií se dočkaly VČDZ v roce 1989 a další modernizace v roce 1996. Po privatizaci pily a některých fúzích a změnách je nyní vlastníkem shora uvedená firma.

Jiří ČERNÝ

Foto

FOTO - autor

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě