logo Silvarium tisk

Vědci z brněnské Mendelovy univerzity v Brně zkoumají největší a nejtěžší živý organismus na světě, les Pando rostoucí v rezervaci Fishlake National Forest v americkém státě Utah. Jeho hmotnost odborníci odhadují na šest tisíc tun.

"Organismus tvoří topol osikovitý, který se rozmnožuje převážně vegetativním způsobem. Pomocí kořenových výmladků dokáže vytvořit malé skupiny stromů, ale i rozsáhlé kolonie.

Les Pando zaujímá plochu 43 hektarů a zahrnuje více než 47 tisíc kořeny vzájemně propojených kmenů. Jeho rozloha se ale snižuje, příčinou chřadnutí je především pastva dobytka, nedostatečná regulace jelenů a nevhodné zásahy ze strany člověka.

„Pando se tak stal symbolem komplexního propojení, konají se zde například setkání potomků původních obyvatel Ameriky, náboženských skupin různých vyznání nebo svatby," uvedl Jan Šebesta z Mendelovy univerzity v Brně, který se přímo v USA spolu s dalšími vědci snaží objasnit historii vývoje klonu. Díky popularitě klonu Pando se topol osikovitý stal národním stromem Utahu, slavný les se dostal i na poštovní známky.

Čím dál rychlejší chřadnutí

Na věku lesa se odborníci neshodnou, a to ani řádově. Podle některých je Pando starý několik set let, podle jiných i 80 tisíc let. „Zajímá nás, jak dlouho se klon vyvíjí bez přimíšení dalších dřevin, které se obvykle vyskytují na podobných stanovištích," přiblížil jednu z výzkumných otázek Šebesta.

Vědci se spoléhají na metodu pedoantrakologie. Pomocí ní lze získat představu o historickém druhovém složení lesa s časovým údajem získaným radiokarbonovým datováním uhlíků pocházejících ze zbytků dávných požárů získaných z půdy.
„Znalost historie, rozšíření a ekologie klonu Pando by mohla napomoci k efektivní ochraně a obnově tohoto unikátního organismu," věří Šebesta. Pando se už totiž není schopen nejen rozšiřovat, ale dokonce ani obnovovat. Jeho rozloha a počty kmenů navíc v posledních letech ubývají čím dál vyšší rychlostí.
"

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě