logo Silvarium tisk

Norské dřevo, to je pojem. Legendární skupina Beatles ústy Johna Lennona zpívá o tom, kterak norské dřevo pěkně hoří. Inspirován touto skladbou sepsal román nazvaný Norské dřevo japonský spisovatel Haruki Murakami. Alespoň část původního významu se nyní norskému dřevu snaží vrátit norští architekti.

Norsko je výjimečně krásná země. Ostatně Slartibartfast ze Stopařova průvodce po galaxii za něj dostal cenu. Majestátní fjordy, hluboké lesy, křišťálově čistá jezera, to vše je Norsku vlastní. A sami Norové si podobně jako další Skandinávci přírody nadevše váží. Není tedy divu, že i v architektuře preferují přírodní materiály.

ŽÁDNÁ HORSKÁ ROUBENKA!

Když se řekne dřevostavba, člověk si obvykle vybaví srub nebo horskou roubenku. V poslední době se však objevují i dřevěné stavby, které se nebojí výšek. Například v Londýně už nějakou dobu stojí devítipatrová Stadthaus Murray Grove. Ze dřeva jsou v ní i výtahové a schodišťové šachty. Podobné budovy rostou třeba v Kanadě nebo v Rakousku. Nové technologie odstraňují i na první pohled zřetelnou překážku pro takové stavby v podobě náchylnosti k požárům.
Asi 100 kilometrů od norské metropole Osla u jezera Mjos vzniká stejnojmenná dřevěná stavba. Není ovšem lecjaká, má být nejvyšší svého druhu na světě. Její výška má dosáhnout 84,5 metru, o 20 metrů tedy převýší petřínskou rozhlednu v Praze. Osmnáctipatrová budova bude sloužit nejen k bydlení, ale i k rekreaci a odpočinku. Architekti do ní vložili třeba restauraci, hotel nebo bazén. Stavba je samozřejmě i komerčním projektem, takže své místo v ní bude mít i administrativní část.

KRATŠÍ PRÁCE A LEHČÍ ZÁKLADY

Obavy, že by se dřevěná věž proměnila v jednu velkou hořící pochodeň, jsou podle tvůrců stavby zbytečné. Trámy jsou dostatečně mohutné, a navíc jsou opatřeny ohnivzdorným lakem. Použití dřeva přináší i tu výhodu, že stavební práce se ve srovnání třeba s litým betonem, zkrátí na polovinu. Norové navíc zdůrazňují i nižší emise oxidu uhličitého a potřebu lehčích základů.
Základy stavby byly položeny v loňském roce a hotovo by mělo být v roce příštím. Z norského počinu asi nemají radost v Rakousku. Rakušané ve Vídni stavějí podobný dům a původně plánovali, že právě tato stavba bude ověnčena titulem nejvyšší dřevěné budovy světa. Norové však na poslední chvíli přidali do projektu 3,5 metru navrch, takže Vídeňáci asi ostrouhají. Na druhou stranu, možná je to tak spravedlivé, protože zatímco v Rakousku kombinují dřevo i s jinými materiály, Norové stavějí čistě ze dřeva.

JAPONCI CHYSTAJÍ REKORDMANA!

Tokio je městem mrakodrapů, takže když se chystá v japonské metropoli stavba dalšího, nebylo by na tom nic moc pozoruhodného.
Avšak pro výstavbu W350, jak zní jeho název, bude využito jako základního stavebního materiálu dřeva. Hotov by měl být okolo roku 2041 a pod jeho návrhem je podepsána firma Sumitomo Forestry.
Dřevo je typickým přírodním materiálem, a aby byl dojem přirozenosti co největší, architekti chtějí v každém patře vysadit nějakou zeleň, a dokonce i stromy.
To není nic zcela nového, podobné stavby osázené keři či stromy jsou už k vidění v západní Evropě, zejména v Německu, ale i v Itálii.
Odolnost vůči zemětřesením, která jsou Tokiu běžná, zajistí stavbě ocelové jádro. Ale jinak bude tvořena z 90 % ze dřeva.
V návrhu se počítá se 70 patry, která budou nabízet hotelové pokoje, byty, kanceláře i obchody.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě