Přihlásit

Němci se bojí o své lesy. Hromadně umírají smrky, borovice, buky i duby (info.cz)

Lesnická katastrofa století. Tak hodnotí lesníci v Německu současnou devastaci lesů, spojenou se suchem a rozšířením škůdcům. Z Německa mizí nejen smrky, zasažené lýkožroutem smrkovým, ale i mnoho dalších druhů stromů. Les má přitom v německé historii takřka mýtickou pověst, figuruje v mnoha literárních dílech i dětských pohádkách. To, co se nyní s německými lesy děje, proto přitahuje pozornost médií i politiků možná ještě více než v Česku.

Podle poslední vládní zprávy je dnes v Německu zničeno přes 180 000 hektarů lesa, z toho velkou část představují smrčiny. Zkáze ale podléhají i borovice, buky, jasany a další stromy.
Mnoho buků má suché a skřehlé koruny. Zespoda sice vypadají zelené, ale ze vzduchu je vidět znatelné poškození," řekl listu Tagesspiegel Olaf Schmidt, prezident Bavorského státního výzkumného střediska pro les a lesní hospodaření (LWF). Vědci a odborníci jsou podle něj ze stavu nejen bavorských, ale obecně německých lesů zděšeni. „Takřka každý den dostáváme zprávy o ztrátě vitality a poškození prakticky u všech druhů stromů," uvedl Schmidt.

Celý článek naleznete zde.

Komentáře   

+3 # Vladimír Pelíšek 2019-09-30 09:59
Buk nebo dub reaguje na sucho podobně, jako na klesající teploty a zkracující se den - shazuje listy. Tento ryze fyziologický stav může za extrémních podmínek, jaké panují i nyní, nastat třeba i v půlce léta.
Toto umí prakticky všechny listnáče - snad každý viděl jírovce opadané v polovině léta z důvodu klíněnky, které v srpnu znovu vyrašily a v září kvetly.
Boreální jehličnany toto neumí. Jsou vývojově starší, jako méně "dokonalé" nahosemenné rostliny prohrály kdysi boj s krytosemennými mj. právě z důvodu podstatně hoší regenerační schopnosti. Přesto i mezi nimi existují rozdíly.
Tis dokáže vyhnat dokonce kořenové výmladky. Jedle, které koruna uschne jmelím, může obrůst znovu z kmene, pokud už tam měla předtím sekundární větve (nové, spodní větve z kmene vyžene snad polovina jedlí starších 40-50 let).
Smrk či borovice jsou tedy zcela na dně, pokud jde o jejich schopnost kompetice v podmínkách výrazného zhoršení klimatických podmínek, napadení škůdci apod. Pokud ztratí listy, končí.
Čím je to vykompenzováno? Tím, že jsou to polo-pionýrské dřeviny, schopné velmi rychle osídlit obrovské plochy, vytvořit tam stín a připravit půdu na následující, pro danou lokalitu už vhodnější a trvalejší porosty.
Saští lesníci toto nevěděli, pro ně byl smrk zázrak, který výborně roste na miliónech hektarů původních pastvin a úhorů. Považovali ho za dar z nebes a neuvědomovali si přirozené ekologické limity této dřeviny.
Podobně si to neuvědomuje např. ani parta mínusujích dinosaurů na tomto webu, které je ovšem (obrazně řečeno) určeno vymřít úplně stejně, jako těm dinosaurům, nebo smrku v Evropě mimo vyšší horské polohy (tedy těsně tam, kde už rostou pouze pionýři a polo-pionýři).
Problém, je, že lidem, kteří téměř nevystrčili paty z České kotliny, je zatěžko pochopit základní pravidla, která lze nalézt všude, kde ještě zůstalo aspoň jakž-takž přirozené rozvrstvení lesních vegetačních stupňů. Pochopili byste, že les v Evropě, s výjimkou Skandinávie a severu či východu vůbec, to jsou hlavně listnáče, výše s jedlí, pak pouze teňounká (do 200 výškových metrů široká!) slupička smrčin či lesů s příměsí smrku - a pak už jen holé subalpinské pláně.
Máte nulovou šanci to v delším časovém horizontu změnit.
-7 # Vladimír Pelíšek 2019-09-30 10:22
A opět nějaký b&b mínusuje, aniž by se zmohl na jakoukoliv oponenturu. Inu dnes může mít k internetu přístup třeba i žák pomocné školy, a dokonce zvládne i práci s tlačítky, že?
Jen škoda, že nerozezná smrk od jedle, to by byl konečně aspoň k něčemu užitečný.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

Lesnictví

Celkem 2,5 miliardy korun dostanou podle Ministerstva zemědělství letos a v příštím roce nestátní vlastníci lesů na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. Žádosti o podporu se...

Podzimní aktualizace kůrovcové mapy zveřejněna

Podzimní aktualizace kůrovcové mapy zveřejněna

Lesnictví

Na základě analýzy satelitních dat Planet ze září 2019 byla pracovištěm Dálkového průzkumu země ÚHÚL provedena detekce jehličnatých těžeb za rozdílové období září 2018 až...

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dostal podle Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský...

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

Lesnictví

Správa Národního parku Šumava letos doposud zpracovala 187 000 m3 kůrovcem napadeného dříví. Oproti roku 2018 je to téměř čtyřnásobný nárůst kůrovcových těžeb.

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby