Přihlásit

Nemůžeme si dovolit ani kapku vody nazmar (Právo)

Česká republika leží na rozvodí tří moří, v mírném pásmu, v kopcích uprostřed Evropy. Problémy se suchem a nedostatkem vody proto připadaly mnoha lidem vzdálené. Realita je ale jiná – lesy v několika regionech Česka bojují o každou kapku vody už teď.
Klimatologové mluví o hrozícím suchu v Evropě už dlouho, v Česku jsme ho ale začali brát vážně až v posledních pěti letech. V červenci 2013 dostala zdejší krajina první ránu, zažili jsme nejsušší týden za dlouhých 60 let. Rok 2014 sice přinesl díky červencovým srážkám zlepšení, ale jen krátkodobé. Rok 2015 byl totiž vůbec nejsušší v historii Česka od počátku podrobných měření. Lidé se těšili z teplého slunného léta netušíc katastrofu. Zdejší lesy a pole se ale z katastrofy nevzpamatovaly dodnes.
O rok později se začalo poprvé mluvit o tom, že v Česku výrazně ubývá zásob podzemních vod. A loni už byla suchem ohrožena polovina naší země a úbytky podzemní vody se dotkly prakticky všech krajů. Letos máme v dubnu a květnu teploty jako ve vrcholném létě a množství srážek opět atakuje padesátiletá minima.

Co s tím?

Klimatické změny příliš ovlivnit nemůžeme, ale můžeme se poučit od našich předků, kteří dobře věděli, jak udržet vodu v krajině. Můžeme pečovat o studánky a lesní prameny, obnovovat mokřady a drobné vodní plochy, které v lesích vždycky byly, budovat nové vodní nádrže, hráze a splávky, které zpomalí tok vody, a to i na malých potocích.
Lesy ČR s.p., největší správce lesů v zemi, na tato opatření letos vynaloží částku ve výši 300 milionů korun. Přidávají se i další velcí vlastníci lesů, například Vojenské lesy a statky s.p. plánují výdaje v objemu 110 milionů korun.
Situací se nicméně budou muset zabývat také kraje a vláda. Řada menších vlastníků včetně obcí totiž na podobná opatření zřejmě nebude mít dostatečné prostředky. Nejde totiž zdaleka jen o těžbu dřeva. Kondice lesů jde ruku v ruce s kvalitou pitné vody pro nás všechny.

Proč lesy chřadnou?

• dlouhodobé sucho, nedostatek srážek • extrémně silný vítr (v posledním půlroce vichřice Herwart, Xanthos, Friederike) • kůrovcová kalamita (v lesích oslabených suchem a větrem)

Co by pomohlo rychleji zvládnout situaci?

• Více lidí (lesní podniky poptávají nejméně 2000 nových zaměstnanců) • Více sazenic stromů (sucho a kůrovec nyní trápí celou střední Evropu, na trhu je nedostatek sazenic) • Legislativní změny (které umožní rychlejší likvidaci následků lesních kalamit)

Jak se můžete zapojit?

• Přijďte na prezentace pro veřejnost, dozvíte se víc (Česká lesnická společnost, Lesy ČR s.p. a Vojenské lesy a statky s.p. uspořádají sérii prezentací v nejvíce postižených regionech v průběhu června, konkrétní termíny už brzy najdete na www.vzajmulesa.cz) • Pošlete Vaše děti na vzdělávací akce s lesníky; 320 tisíc dětí se loni naučilo, jak zasadit strom a pečovat o něj (více na www.lesnipedagogika.cz) • Přijďte sázet stromy společně s lesníky (konkrétní termíny budou zveřejněny na www.vzajmulesa.cz) • Pokud se Vám do lesa nechce, a přesto byste rádi přispěli k záchraně českých lesů, kupujte jakékoliv výrobky ze dřeva; to je způsob, jak nepřímo přispějete na výsadbu nových stromů

Více informací se dozvíte na www.vzajmulesa.cz

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Cena lesů za časů kůrovce

Cena lesů za časů kůrovce

Lesnictví

Od roku 2018 se začínají objevovat informace, že by se někteří vlastníci lesa mohli pod tlakem problémů s kůrovcem začít zbavovat lesa pod cenou. Podle...

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Lesnictví

Aktualizováno. Ministerstvo zemědělství možná dostane pravomoc zasahovat v případě mimořádných situací nad rámec zákona hospodaření s lesy s cílem co nejvíce omezit škody. Vláda na...

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Lesnictví

Lesnická výzva je společným prohlášením profesních lesnicko-dřevařských organizací a dalších subjektů s vazbou na lesnictví, které upozorňují na obrovská rizika, jež může přinést podcenění dopadů současné...

Nejvíce nejvýhodnějších nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Nejvíce nejvýhodnějších nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) téměř dokončil osmimiliardový lesnický tendr 2019+. Ze 47 soutěžených jednotek uzavřel s lesnickými firmami smlouvy na 39 jednotkách. Z 39...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby