Přihlásit

Noční jezdci ničí hory (MF Dnes)

IVAN TRUHLIČKA Po černých skútrařích v Krkonoších půjde se správci národního parku i policie

Vrchlabí - Správci Krkonošského národního parku, horské obce a provozovatelé skiareálů vyhlásili válku bezohledným jezdcům na sněžných skútrech a terénních čtyřkolkách, kteří ohrožují turisty a ničí přírodu. Po zbytek zimy jim několikrát týdně ve dne i v noci půjdou po krku společné hlídky strážců parku a policistů.

„Řádění jezdců na skútrech a čtyřkolkách se dosud neřešilo důsledně, a tak se problémy neustále stupňují. Proto jsme se správci parku a policií dohodli, že výrazně zvýšíme důraz na postihování těch, kteří porušují dopravní předpisy a zákon na ochranu přírody,” uvedl předseda Svazku krkonošských měst a obcí Jan Sobotka.

 Zatím s neukázněnými skútraři bojovali především strážci Krkonošského národního parku, jejichž možnosti jsou velice omezené, protože jim chybí větší pravomoci i srovnatelné vybavení. „Snažíme se skútraře jezdící mimo povolené trasy postihovat, ale někdy je to doslova o zdraví. Jen letos už nám při snaze uniknout dvakrát přejeli lyže,” uvedl vedoucí střediska terénní služby v Peci pod Sněžkou Petr Skalský.

A to pečtí strážci parku ještě mohou mluvit o štěstí.

Mnohem hůř skončil před pěti lety jejich kolega, který se na vlastní pěst pokusil ukončit řádění černých jezdců na svém pozemku v Třídomí u Špindlerova Mlýna. Ačkoliv stál na okraji cesty, jeden ze skútrařů ho srazil na zem takovou silou, že si při pádu způsobil vážnou zlomeninu nohy a roztříštil si koleno. Okresní soud v Trutnově za to dvaadvacetiletého skútraře potrestal za ublížení na zdraví z nedbalosti a z neposkytnutí pomoci jednoročním vězením s podmíněným odkladem na dva roky. Soud obžalovanému navíc zakázal dva roky řídit motorová vozidla a nařídil mu zaplatit odškodné ve výši zhruba sedmdesáti tisíc korun.

V posledních dnech jsme se kvůli skútrařům dvakrát sešli se zástupci všech organizací, jichž se tento problém nějak dotýká, a dohodli jsme se, že zásadním způsobem zvýšíme počet kontrol, při kterých budou strážce parku doprovázet státní či městští policisté,” upozornil Sobotka. Policisté totiž mohou neukázněné skútraře lépe zastavit a následně je pokutovat a odebírat jim body za porušení dopravních předpisů. Ochranáři jim zase mohou udělovat sankce za jízdu ve volném terénu bez odpovídajícího povolení.

 „Letos se situace dramaticky zhoršila. Každý víkend zaznamenáme několik desítek případů, kdy jezdci na skútrech a čtyřkolkách poruší zákaz vjezdu do chráněného území,” uvedla mluvčí Krkonošského národního parku Alena Drahná.

Stále více se rozmáhají noční jízdy, při kterých se několik majitelů sněžných skútrů domluví a celá skupina během noci po hřebenech přejede například ze Špindlerova Mlýna do Pece pod Sněžkou.

Oblíbeným cílem jezdců na skútrech a čyřkolkách jsou i čerstvě upravené sjezdovky.

„Jakmile svahy a běžecké stopy večer upravíme, tak se pro ně stávají závodní dráhou. Většinou přijíždějí kolem půlnoci a následky jejich řádění jsou ráno vidět na první pohled - na sjezdovkách po nich zůstanou hluboké rýhy, ve kterých se mohou lyžaři velice snadno zranit,” popsal své zkušenosti šéf skiareálu na Horních Mísečkách nad Špindlerovým Mlýnem Zdeněk Spilka.

 Řádění skútrařů na Mísečkách letos dosáhlo takových rozměrů, že tamní vlekaři před několika dny podali na policii trestní oznámení na neznámého pachatele pro poškozování cizí věci. „Takhle už to dál nejde. Jedna noční úprava svahů nás stojí desítky tisíc korun a ráno to máme zničené. Na skútrech a čtyřkolkách lítají po Mísečkách, po Medvědíně i po lyžařských stopách až na Benecko,” dodal Spilka.

Nejvíc starostí mají pracovníci parku s vozidly bez poznávacích značek, u nichž se velice obtížně zjišťuje totožnost majitelů. Pokud ochranáři nějaký sněžný skútr bez poznávací značky uvidí a chtějí zjistit, komu patří, většinou jim nezbývá nic jiného, než za ním vyrazit, sledovat ho a zjistit, odkud vyjel. Prchajícímu řidiči se však často podaří zmizet a pátrání se tak v lepším případě protáhne na několik dní, v horším vyjde zcela naprázdno.

 „Policie může zasáhnout mnohem účinněji a neznámého skútraře třeba i na čtyřiadvacet hodin zadržet, aby mohla zjistit jeho totožnost. Proto jsme se s policisty nyní dohodli na mnohem větším počtu společných výjezdů do terénu, které se budou odehrávat i v noci. Kontroly s policií teď budou probíhat několikrát do týdne,” upozornila mluvčí parku.


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnické práci ke 100 letům popřáli T. Kuchta, V. Šrámek, M. a M. Pecha, M. Toman a L. Szórád

Lesnické práci ke 100 letům popřáli T. Kuchta, V. Šrámek, M. a…

Lesnictví

Video uvnitř článku! A je tu již sedmé videopřání osobností lesnictví ke stému výročí časopisu Lesnická práce!

Gratulujeme výhercům 100leté soutěže!

Gratulujeme výhercům 100leté soutěže!

Lesnictví

Po celý letošní leden jste se mohli zapojit do soutěže k oslavě jubilejního 100. výročí časopisu Lesnická práce. Hodnotné ceny od partnerů již putují k...

Finové staví největší továrnu na zpracování dřeva na severní polokouli

Finové staví největší továrnu na zpracování dřeva na severní polokouli

Lesnictví

Společnost Metsä Fibre, součást skupiny Metsä Group, postaví ve finském městě Kemi obří továrnu na bioprodukty. Hodnota investice dosahuje 1,6 mld. eur a jde o...

Zákaz myslivosti, rybářství a lesnictví na 10 % rozlohy EU odmítnut členskými státy

Zákaz myslivosti, rybářství a lesnictví na 10 % rozlohy EU odmítnut členskými…

Lesnictví

V květnu 2020 přijala Evropská unie Strategii v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030. Plán počítá se zřízením chráněných oblastí alespoň na 30 % území...

Populární zprávy

Policie obvinila Daniela Szóráda z porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou 1,8 miliardy korun

Policie obvinila Daniela Szóráda z porušení povinnosti při správě cizího majetku se…

Lesnictví

Zobrazeno:6404

(Aktualizováno 19. 2. o vyjádření Daniela Szóráda) Policie ČR obvinila bývalého generálního ředitele Lesů České republiky Daniela Szóráda z porušení povinnosti při správě cizího majetku...

Nepotřebujeme náhrady za škody zvěří, potřebujeme, aby nám kultury odrůstaly

Nepotřebujeme náhrady za škody zvěří, potřebujeme, aby nám kultury odrůstaly

Lesnictví

Zobrazeno:5202

V posledních několika letech se v důsledku kůrovcové kalamity lesníci potýkají s bezprecedentním nárůstem holin a klimatická změna s sebou nese nutnost přechodu k pestřejším...

Podzimní Kůrovcová mapa byla aktualizována

Podzimní Kůrovcová mapa byla aktualizována

Lesnictví

Zobrazeno:4933

Na základě rozdílové analýzy satelitních snímků bylo detekováno cca 8 100 ha těžeb převážně jehličnatých porostů v období od července 2020 do září 2020, dále...

Lesy ČR z tendru 2021+ podepsaly všechny smlouvy, nejvíc má Uniles

Lesy ČR z tendru 2021+ podepsaly všechny smlouvy, nejvíc má Uniles

Lesnictví

Zobrazeno:4226

Aktualizováno Lesy ČR uzavřely podpisem posledních čtyř smluv miliardový lesnický tendr. Vítězem pětimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby