logo Silvarium tisk

Ministerstva zemědělství schválilo vyhlášku, která omezuje pěstování smrků na nevhodných stanovištích a doporučuje druhově pestřejší a odolnější porosty. Slibuje si od ní rychlejší obnovu lesů postižených kalamitou.

Ministerstva zemědělství schválilo vyhlášku, která omezuje pěstování smrků na nevhodných stanovištích a doporučuje druhově pestřejší a odolnější porosty. Slibuje si od ní rychlejší obnovu lesů postižených kalamitou. Podle ekologů z Hnutí Duha je však rozdíl proti 28 let staré úpravě příliš malý s k ozdravění českých lesů nepovede.

Znění nové vyhlášky vytvořili zaměstnanci z ministerstva ve spolupráci se zástupci lesnických vědeckých a profesních organizací sdružených do Platformy založené ministrem Miroslavem Tomanem (za ČSSD).

„Za nejdůležitější považuji omezení pěstování smrkových monokultur na nevhodných stanovištích a zvýšení podílu melioračních a zpevňujících dřevin při obnově lesů," uvedl Toman. Dodal, že navrhovaná opatření budou pro vlastník lesů znamenat zvýšené náklady, které jim stát bude muset kompenzovat. V roce 2019 by mělo jít na tento účel až 1,15 miliardy korun.

Bitva o procenta

Ekologové nicméně považují cíle nové vyhlášky za nedostatečné. Ministerstvo životního prostředí požadovalo zvýšit povinný podíl listnáčů a jedlí ve středních polohách, kde nyní smrkové lesy plošně hynou, na 60 až 80 procent. Ministerstvo zemědělství jej ovšem z dosavadních 15 až 30 procent zvýšilo jen na 25 až 45 procent.

„Přirozený podíl smrku v našich lesích je totiž jen kolem 10 procent a podmínky pro růst smrků se budou postupující změnou klimatu dál zhoršovat," uvedlo Hnutí Duha v kritice vyhlášky. Ekologům vadí také to, že na seznamu melioračních a zpevňujících dřevin zůstala nepůvodní douglaska tisolistá.

Smrk jen na vhodná stanoviště

Tomanův rezort se brání údaji z Národní inventarizace lesů, podle kterých se je už dnes pouze každý třetí vysazovaný strom smrk, zatímco listnaté dřeviny představují při obnovování lesa 62 procent.

„Tyto údaje také dokazují, že se obnova smrku celorepublikově omezuje pouze na vhodná stanoviště," uvedlo ministerstvo zemědělství. „Vyhláška je velice dobrým prvním krokem k postupnému přechodu od smrkového hospodářství k druhově pestrým porostům," podpořil ministra děkan Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze Marek Turčáni.

„K mírnému zvýšení podílu listnáčů muselo ministerstvo zemědělství doslova dotlačit ministerstvo životního prostředí, připomínky odborníků, ekologických organizací a tisíce dopisů od lidí. I přesto počty vysazovaných listnáčů a jedlí, ke kterým novelizace vyhlášky vede, zdaleka nestačí k tomu, aby v budoucnu zaručily pestré a zdravé lesy," shrnul výtky kritiků Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy.

Zdroj: Denik.cz

Komentáře  

+5 # schutzmeister@iex.cz 2018-12-21 12:52
Jen někdo, kdo nevystrčí zadek z města, věří těmhle počtům.
Co přirozená obnova ? Tam se smrky nesčítají ?
A co prořezávky ?
Ty hausnumera jsou nejpatrnější na jednom procentu jedle. Ikdyž vynechám čistě borové, dubové a lužní soubory a ve zbytku budu sčítat jen smrk versus jedli, nezapočítám nic jiného, nikde, a tím myslím ani u nás v 700 m přírodní jedlo/bučiny, kde je jedle opravdu hodně, není ani omylem každý stý smrk jedle. Prostě není.
A stejné jsou počty smrk versus ostatní.
Fakt nevím, jak se to počítá. :lol:
Nejlepší motivace je dotace zrušit, jen naprostý magor pak vysadí to, co neporoste.
Ikdyž těch je tu stále dost.
Viz můj soused, který za dotace vysázel hektar smrku na nelesní jižní svah kyselé střední polohy, kde moc nejde ani borovice. Vysadil to 2013 a dnes tam má sem tam smrček. To je pane účelné využití evropských fondů. A jaká to pane byla kvalitní louka.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě