Přihlásit

Ocenění za výsledky ve výzkumu (Zemědělec)

V rámci zahájení výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích 24. srpna 2017 byly vyhlášeny výsledky soutěží o Cenu ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky pro rok 2017 a Cena ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje v roce 2017. Ocenění předávali předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Stech, ministr zemědělství Marian Jurecka a předseda České akademie zemědělských věd Jan Nedělník.

Prvenství v soutěži o Cenu ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky pro rok 2017 získal RNDr. Jaroslav Čepí, Ph. D., z České zemědělské univerzity v Praze, za původní vědeckou práci publikovanou ve vědeckém časopise, která shrnuje výsledky výzkumu testů potomstev dvou semenných sadů borovice lesní. Výsledky výzkumu byly použity pro založení semenného sadu borovice lesní druhé generace s výnosnějšími genotypy.

Druhá cena byla udělena Mgr. Ondřeji Polanskému z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, v. v. i., za původní vědeckou práci publikovanou ve vědeckém časopise, která se týká charakterizace metabolismu prospěšných bakterií střevního traktu drůbeže. Ty mohou pomoci zvýšit odolnost kuřat k bakteriálním infekcím a omezit tak šíření škodlivých bakterií.

Třetí cenu obdržel Ing. Pavel Svoboda z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., za původní vědeckou práci publikovanou ve vědeckém časopise, jež se zabývá dopady sucha na zemědělskou produkci. Pokusy realizované s rostlinami ječmene vedly k nalezení genů zvyšujících odolnost rostlin k suchu.

Za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje v roce 2017 byl oceněn Ing. Miloš Beran z Výzkumného ústavu potravinářského Praha, v. v. i. Cena ministra mu byla udělena za, v celosvětovém měřítku, originální postup výroby a sušení, který může být využit k výrobě polotovarů pro přípravu nápojů typu smoothies a zmrzlinových krémů. Technologie sušení byla použita pro výrobu extraktu konopného semene obohaceného kurkuminem a probiotickými bakteriemi.

Druhá cena putovala k Ing. Barboře Badalíkové ze Zemědělského výzkumu, spol. s r. o., za certifikovanou metodiku přínosnou hlavně pro zemědělce, kteří mají nedostatek organické hmoty v půdě. Práce se věnuje ochraně půdy před rychlým vysýcháním a před vodní erozí.

Třetí cenu získal Ing. Jan Leugner, Ph. D., z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i., za certifikovanou metodiku, zaměřenou na pěstování a použití sazenic smrku, který bude v horských podmínkách lépe odolávat nepříznivým podmínkám, jako jsou vítr, sníh, námraza a podobně.

Uznání ministra zemědělství a předsedy ČAZV za kvalitní dosažený realizovaný výsledek ve výzkumu a experimentálním vývoji dostal Ing. Radek Aulický, Ph. D., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., za první českou ověřenou technologii umožňující vytvoření 99 procent ochranné atmosféry plynného dusíku ve velkokapacitních skladech luštěnin a cereálií. Nová technologie je šetrná k životnímu prostředí a nenechává žádné zbytky pesticidů v ošetřených potravinách.

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Českou akademií zemědělských věd (ČAZV) vyhlásilo tyto soutěže ve snaze podpořit tvůrčí aktivity vědeckých pracovníků za vynikající výsledky výzkumu a experimentálního vývoje s významným přínosem pro české zemědělství, potravinářství, lesnictví a vodní hospodářství. Cena ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky je veřejná soutěž pro vědecké pracovníky do 35 let Druhou soutěží byla Cena ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje v roce 2017. V případě navržení více vysoce kvalitních výsledků ve výzkumu a experimentálním vývoji může ministr ve spolupráci s ČAZV na návrh hodnotící komise udělit Uznání ministra zemědělství a předsedy ČAZV za kvalitní dosažený realizovaný výsledek ve výzkumu a experimentálním vývoji, informovalo Ministerstvo zemědělství.

Soutěž pro mladé vědecké pracovníky je každoročně vyhlašována od roku 2003 a soutěž o nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje od roku 2006. V letošním roce bylo podáno celkem 45 návrhů na ocenění, z toho, 26 návrhů v soutěži pro mladé vědecké pracovníky a 19 návrhů v soutěži o nejlepší realizovaný výsledek výzkumu. 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

Lesnictví

V sedmi krajích nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou vzniknou krizové štáby pro rychlejší komunikaci s obcemi s rozšířenou působností. Půjde o Moravskoslezský, Olomoucký, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský...

Čti dál
Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Lesnictví

Doplněno o grafy. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Těžba tak pokořila rekord z roku 2007...

Čti dál
Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Lesnictví

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13. 6...

Čti dál
Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Lesnictví

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. Poslala proto...

Čti dál

14°C

ČR - aktuální počasí

Přeháňky

Vlhkost: 51%

Vítr: 28.97 km/h

  • 22 Čer 2018 16°C 8°C
  • 23 Čer 2018 18°C 9°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby