logo Silvarium tisk
Název: Ochrana hnízdišť vzácných ptáků na Vysočině
Zdroj: ČT 1
Datum: 05.09.2007
Autor: Radovan Daněk
Moderátor: Jan Hrubeš
Relace: Večerník

Moderátor
Lesníci a ornitologové se dnes na Vysočině zavázali k spolupráci při ochraně hnízdišť vzácných ptáků. Uzavřeli smlouvu v rámci celé Evropské unie.

Autor
Právě tady hnízdí náš nejběžnější šplhavý pták strakapoud velký. V dutinách stromů hledá i potravu. O kousek dál zase obsazuje doupný strom vzácný a ohrožený sýc rousný. Najít převážně v monokulturních smrkových lesích velký strom je velmi obtížné.

Václav Hlaváč, Agentura ochrany přírody a krajiny:
Doupné stromy jsou domovem jak pro mnoho druhů ptáků, tak pro netopýry apod.

Autor
Ochránci ptactva se shodují, že doposud ekonomické zájmy často vítězily nad zájmy ochrany přírody. Doupné stromy se možná i z nedostatku informací běžně kácely. Právě podepsaná smlouva by tomu už ale měla zabránit.

Vladimír Dolejský, výrobně-technický ředitel, Lesy ČR, s.p.:
My jsme tady stvrdili to, že budeme v regionu Vysočina vyhledávat doupné stromy a mapovat je.

Jaromír Čejka, Česká společnost ornitologická kraje Vysočina:
Věřím tomu, že populace zvláště chráněných evropsky významných druhů, které žijí na Vysočině, se budou posilovat.

Autor
Vysočina je 1. regionem v Evropské unii, kde se k podobné spolupráci smluvně zavázali státní lesníci s ornitology. Otázkou je, proč ochrana doupných stromů nebyla pro lesníky automatická.

Vladimír Dolejský, výrobně-technický ředitel, Lesy ČR, s.p.:
V takovém kolosu, jakým je podnik Lesy ČR, je třeba vytvořit systém, abychom k tomu položili základ.

Autor
Zástupci Lesů ČR a představitelé České společnosti ornitologické chtějí podobné smlouvy podepisovat i v dalších krajích České republiky.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě