Přihlásit

Odklízení škod v lesích (ČT 1)

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Škody nahlášené pojišťovnám po vichřici ze začátku týdne dál rostou. Už se počítají ve stovkách milionů. V některých lesích začali dřevorubci odklízet vyvrácené nebo poničené stromy.

Antonín BRUŠTÍK, redaktor
Na různých místech Slavkovského lesa popadaly stovky takovýchto vzrostlých stromů. Takhle to vypadá v okolí vrchu Krudum na Sokolovsku. Silný vítr tady lámal tyhle hodnotné kusy, některé vyvracel, ty, které padaly, ničily sousední. Kalamitu chtějí dřevorubci co nejdřív odklidit. Nebude to jednoduché. Polomy leží na různých místech lesa. Stroje i dřevorubci se musí přesouvat, a to těžbu prodražuje.

Jaroslav ADÁMEK, vedoucí výroby, Loketské městské lesy
To vyhledávání na té velké ploše bude velmi obtížné, protože nejdřív se musí ty cesty zprůjezdnit.

Antonín BRUŠTÍK, redaktor
Jen z této lokality na okraji Slavkovského lesa budou muset dřevorubci vytěžit desítky polámaných stromů. Jejich hodnota se kvůli kalamitě sníží až o polovinu.

Jaroslav ADÁMEK, vedoucí výroby, Loketské městské lesy
Vidíte na tom kmeni, že ta nejcennější část, ta oddenková, vlastně je rozštípnutá až do vzdálenosti někde čtyř pěti metrů.

Antonín BRUŠTÍK, redaktor
Ještě horší je situace na Ašsku. Tady hospodáři odhadují ztráty i v malém lese na statisíce korun.

Jiří ČERVENKA, jednatel, Ašské lesy
Náklady na zpracování kalamity a zpracování dřeva jsou daleko vyšší než prodejní cena.

Antonín BRUŠTÍK, redaktor
Nejenom hospodáři, škody v lesích počítají také myslivci. Lesní správci i dřevorubci se budou snažit lesy vyčistit do konce března, aby se při oteplení v popadaných stromech nerozmnožil kůrovec. Už dnes ale těžbu v kopcích začaly komplikovat déšť a sníh. Antonín Bruštík, Česká televize.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Mimořádně silný vítr už zeslábl. Výstraha meteorologů v podvečer skončila. Hasiči zaznamenali od pondělka téměř 7000 výjezdů. 2/3 z nich hned v pondělí, dnes necelé 2 stovky. Za klidnějšího počasí Češi postupně sčítají škody. ČT oslovila 5 velkých pojišťoven. Evidují 7,5 tisíce událostí za víc než 200 000 000 Kč. Nejvíc se ozývají lidé ze středních Čech, Jihočeského a Plzeňského kraje.

Marek VÍCH, mluvčí, Kooperativa
Nejčastější škody jsou na majetku samozřejmě, to znamená na bytových domech a na obytných domech, a ty tvoří zhruba 90 % škod. Zbytek jsou škody na vozidlech, případně porostech a očekáváme ještě hlášení dalších typů škod, jako jsou elektrická vedení.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
A právě energetici odhadují škody minimálně na 35 000 000. V pondělí, kdy Sabina udeřila v plné síle, bylo bez proudu na 300 000 domácností, dnes odpoledne jich zbývalo asi 350 na jihu Čech.

redaktor
Tady v Bližší Lhotě na pravém břehu Lipna nešla dopoledne elektřina už třetí den. V okolí je hodně popadaných stromů, navíc sněží. Pro energetiky je to těžko dostupný terén. Bez proudu je několik desítek lidí, mezi nimi i Jiřina Korychová.

Jiřina KORYCHOVÁ, obyvatelka Bližší Lhoty
Ty 3 dny jsou dost dlouho, protože vlastně to už potom v mrazáku povolujou věci, i když tam člověk nechodí, tak mám tamhle mrazák improvizovanej, venku přikrytý nějaký věci peřinou, a s vařením je to největší problém.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Na začátku týdne zastavil vichr vlaky skoro na 200 místech. Teď už jsou železnice téměř bez překážek. Pouze tyto 2 úseky nejsou sjízdné, mezi Českými Budějovicemi a Horním Dvořištěm budou jezdit autobusy místo vlaků do pátku. Přilehlá trať mezi Rybníkem a Lipnem nad Vltavou bude zprovozněna zítra.

Nela FRIEBOVÁ, mluvčí, SŽDC
Je tam poškozené trakční vedení, sloupy a je tam těžko přístupný terén, takže proto jsou tam ty práce takhle na delší dobu.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Lesnictví

Koncepci státní lesnické politiky, tedy základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav a situaci v lesích, dnes schválila vláda. Materiál se věnuje nejen...

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Lesnictví

Jaký je aktuální rozsah kalamity u Lesů České republiky, jaká bude strategie ochrany lesa v letošním roce nebo jak bude vypadat lesnické i ekonomické hospodaření...

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Lesnictví

16. valná hromada Komory soukromých lesů SVOL, která se konala ve čtvrtek 13. února 2020 v Jihlavě, znovu otevřela aktuální témata, která z pohledu soukromých...

CZECH FOREST zveřejnil prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru

CZECH FOREST zveřejnil prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru

Lesnictví

Členové CZECH FOREST think tank zveřejnili prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru od roku 2020. Pokud bude pokračovat trend posledních let, bude podle této prognózy v roce...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby