logo Silvarium tisk

Brasília 24. dubna (ČTK) - Odlesňování v brazilském povodí řeky Amazonky se k letošnímu březnu v porovnání s loňským rokem téměř ztrojnásobilo. S odvoláním na vědce z brazilské nevládní organizace Imazon o tom informoval deník The Telegraph. Podle ekologické organizace Greenpeace je přitom kácení deštného pralesa jednou z hlavních příčin vysychání brazilské krajiny. Například okolí Sao Paula nyní zažívá nejhorší sucha za posledních 80 let.
Podle Imazonu, který se snaží prosadit udržitelný rozvoj v rozlehlém a unikátním amazonském ekosystému, zmizelo jen letos v březnu v Amazonii téměř 57 kilometrů čtverečních deštných pralesů. Loni to přitom ve stejném měsíci bylo "jen" asi 20 kilometrů čtverečních. Celkem bylo prý od loňského srpna do letošního března vykáceno v brazilské Amazonii přes 2800 kilometrů čtverečních lesů, což představuje nárůst o více než 200 procent oproti přechozímu období.
"Extrémní události jako období sucha - jakým jsme svědky teď například na jihovýchodě (Brazílie) - budou stále častější a intenzivnější," uvedla Christiane Mazzettiová, zástupkyně projektu na ochranu Amazonie v organizaci Greenpeace. Tři čtvrtiny odlesněných oblastí přitom byly v brazilském státě Mato Grosso, v němž se nachází i významné mokřady.
Údaje, které zveřejnil Imazon, jsou v rozporu s oficiálními daty brazilské vlády z konce loňského roku. Podle nich se rozsah odlesňování Amazonie snížil o 18 procent.
Atlantický deštný prales je považován ze jeden z druhově nejbohatších. Dosud ho zmizelo již asi 90 procent. V současnosti existuje v Brazílii už jen 8,5 procenta souvislých ploch pralesa nad 300 hektarů. Od roku 1988 brazilské úřady monitorují stav zalesnění pomocí satelitů. Organizace Imazon využívá programu vyvinutého společností Google.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě