Přihlásit

Orkán Kyrill ničil hlavně ve Volarech a na Šumavě (Prachatický deník)

Název: Orkán Kyrill ničil hlavně ve Volarech a na Šumavě
Zdroj: Prachatický deník
Datum: 20.01.2007
Autor: Jana Amortová, Josef Kroh, Lukáš Marek
Rubrika: Moje prachaticko

Vítr v noci na pátek bral lidem střechy nad hlavou a ničil další majetek.  Prachaticko - Silnice z Prachatic na Libínské Sedlo se stala už okolo jedenácté neprůjezdnou. Přo šoféry se otevřela až kolem čtvrté hodiny ranní. "Prokličkoval jsem," komentoval cestu jeden z šoférů. Ještě dopoledne ale bylo znát, že místo zasáhl silný vítr.

Volary v síle orkánu

O mnohem horší byla situace ve Volarech, stromy před kostelem nápor větru nevydržely. "Odlétávala také střecha z hotelu Bobík, hasiči jsou v pohotovosti od večera," potvrdila volarská starostka Martina Pospíšilová. Ve městě také nešel proud již od čtvrtečního podvečera, a tak na radnici zřídili krizový štáb. "Jsme tady už od rána, moc toho ale udělat nemůžeme. Nefungují nám telefony a u mobilních už docházejí baterky. Škody nelze vůbec odhadovat, ale budou obrovské," doplnila volarská starostka. Vichřice řádila v každém městě i obci a pustošila majetek. Hasiči byli v pohotovosti celou noc a za čtyřiadvacet hodin ze čtvrtka na pátek měli přes dva tisíce zásahů na území republiky.

Sloup šel k zemi

Ani v Netolicích hasiči nešli spát. Velké nebezpečí hrozilo již ve čtvrtek odpoledne, když se přímo na náměstí zřítil pod náporem větru sloup veřejného osvětlení. Jen zázrakem nebyl nikdo zraněn. V pátek ráno pak ve všech ulicích města ležely kusy tašek ze střech. Na škvárovém hřišti vítr povalil ochranné pletivo. Proud ve městě nefungoval jen v některých jeho částech. To například ve Lhenicích či Zbytinách nefungoval proud vůbec. "Nepamatuji si, že by někdy foukal takhle silní vítr. Podařilo se mi zmobilizovat některé spoluobčany a také nám hodně pomohli volarští hasiči a samozřejmě i ti naši. Velký problém byl, když se záchranná služba nemohla dostat k ženě z obce Křišťanov, která začínala rodit. Naštěstí se podařilo cestu zprůjezdnit," informoval starosta Zbytin Antonín Poskočil. Právě komunikace v okolí Zbytin byly v pátek dobře průjezdné a zaměsnanci obce a hasiči stále pokračovali v odklízení větví a stromů. Hodně riziková byla jízda z Prachatic směrem na Volary. Silnice sice byla průjezdná, ale zejména část z Prachatic na Libínské Sedlo byla sjízná jen s vysokou opatrností. Přes cestu zde žádný strom neležel, ale jejich části zasahovaly na mnoha místech do silnice. Navíc hustě pršelo a rozježděné kusy větví, jehličí a smoly způsobily, že byla vozovka hodně kluzká. To, že budou stromy dále padat, je velice reálné, jelikož meteorologové upozorňují, že riziko silného větru bude přetrvávat až do neděle. Proto by každý řidič měl absolvovat pouze ty nejnutnější jízdy.

Děti měly volno

Prodloužený víkend mají děti ze základní i mateřské školy ve Ktiši. Vlivem dlouhodobého výpadku proudu v celé obci v budově nefungovalo topení ani školní kuchyně a ředitelka školy Jana Krohová využila doporučení ministerstva školství a vyhlásila mimořádný volný den. "Všechny děti, které do školy dorazily jsme s pomocí zaměstnanců a osobních aut rozvezli domů," dodala.

Vánoční strom stojí

Ponejvíce popadané stromy řešili v noci na pátek a hlavně ráno ve Vimperku a okolí. Ještě v nočních hodinách musela být zprůjezdněna silnice první třídy číslo 4 ve směru na hraniční přechod Strážný. "Hasiči ráno prořezávali silnici mezi obcemi Hrabice a Cejsice," informovala starostka Stanislava Chumanová. Přímo ve městě pak také spadlo několik stromů, například u letního kina nebo tenisových kurtů. Z důvodu poruchy rozvodu elektrické energie nefungovala na mnoha místech rozvodná síť a v polovině města veřejné osvětlení. "Jako zázrakem vydržel nápory větru vánoční strom, což ukazuje, že byl opravdu kvalitně ukotven," dodala S. Chumanová.

Šumava bez proudu

Podle informací místních hasičů a energetiků je mnohem horší situace ve vyšších polohách, kde rozsáhlé polomy na mnoha místech přerušily vedení nízkého i vysokého napětí. Bez proudu se tak ocitla většina šumavských obcí, odkud hlásili starostové neprůjezdné silnice a hromadné lesní polomy. "Přímo v obci spadla borovice v obecním parku a částečně několik nových střech. Starší střechy, kaplička i kostel vichřici přečkaly bez úhony," sdělil starosta Stach Stanislav Princ.

Hřbitov v ohrožení

Stromy ničily také náhrobky na prachatickém hřbitově. Škody zatím nikdo nevyčíslil.

Foto na straně 11

Foto - Těžká technika vítězí. Na silnici mezi obcemi Zbytiny a Křišťanov byly desítky popadaných stromů. Bez pomoci moderní techniky by se komunikace jen těžko zprůjezdnila, ale samozřejmě i hasiči a další lidé zde vydali maximum své síly a vytrvalosti.

Foto Deník Lukáš Marek

Jana Amortová, Josef Kroh, Lukáš Marek

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Lesnictví

V čele pražské lesnické fakulty stojí od konce roku 2019 Róbert Marušák, profesor hospodářské úpravy lesů a dlouholetý proděkan. Jak vidí budoucnost fakulty, ale i...

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Lesnictví

Podobně jako v předchozích letech je přehled výskytu lesních škodlivých faktorů v roce 2019, publikovaný mj. v květnové Lesnické práci, zpracován na základě obdržených hlášení...

Russel Taylor: Klíčem k úspěchu je propojení lesa s koncovým zákazníkem

Russel Taylor: Klíčem k úspěchu je propojení lesa s koncovým zákazníkem

Lesnictví

Americká společnost Forest Economic Advisors se v oblasti lesnictví a dřevozpracujícího průmyslu zabývá analýzou a zprostředkováním informací s využitím ekonomických modelů již mnoho let. Zpracované...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby