Přihlásit

Paradoxy Národního parku Šumava (Právo)

Zastánci zelené Šumavy prohráli, zastánci divočiny a bezzásahovosti si díky podpoře vládní koalice ANO s podporou TOP 09 prosadili v zákonech vše, co chtěli. A tak kůrovec, který je v celé republice katastrofou, je na Šumavě chráněn.

Když si starostka Strážného stěžuje, že Národní park Šumava (NPŠ) záměrně nechává sežrat kůrovcem staleté lesy v okolí její obce a další bezlesé kopce změní krajinný ráz, ředitel NPŠ ji uklidňuje, že „jde o jednotky tisíc napadených stromů na několika stovkách hektarů lesa" a že sežrání lesů kůrovcem je tedy nejlepší ochrana přírody.

Nevládní organizace a vědci, resp. „takyvědci", obhajující bezzásahovost na Šumavě nás po desetiletí ujišťují, že kůrovec doletí nejdále 500 metrů a není tedy důvod obávat se šíření kůrovce z bezzásahových zón do okolních lesů. „Takyvědci" se ale nepodívali za oceán, kde kanadské vědecké práce popisují, že se kůrovec pomocí větru může šířit na vzdálenost desítek až sto kilometrů za den, a to v počtu, který může tyto vzdálené lesy zničit.

Pro celou republiku hlásá ministr životního prostředí Richard Brabec nutnost zadržovat vodu a obnovovat či stavět vodní nádrže. Na Šumavě bylo v 18. a 19. století vybudováno 9 vodních nádrží (švele nebo klauzy), které dokázaly zadržet 90 tisíc kubíků vody. Platí výzva ministra zadržovat vodu i pro NPŠ? Samozřejmě že ne, v divočině přece není možné zadržovat vodu v člověkem vybudovaných nádržích, a tak se správa parku obnově vodních nádrží s ohledem na divočinu trvale brání.

...

Tomáš Jirsa

Celý článek najdete v Právu.

Komentáře   

+9 # bergfreund 2020-02-20 12:31
NP není věc k chápání..ale na rozpuštění...a p.ministr je Babišova opička a loutka..a ředitel NP zase ministerská vlezka...už i personál NP se bouří a dělá jen věci z nutnosti a setrvačnosti...a občas něco vynesou ven aby veřejnost viděla pod pokličku..viz přez obůrky atd.......a to je uzavřený kruh..tzv nekonečná rozkoš..... :D :lol: :D
+1 # Starý 2020-02-21 07:56
Jen jsem zvědav co ještě z jejich úst zazní !!!
Máte pravdu a my lesáci by jsme je měli hnát a hnát až na Saharu, tam si mohou páchat své experimenty a řvát oblíbené ...."Nech brouka žít" !!
+1 # Hroch 2020-02-19 18:06
Pan senátor má pravdu.
Problém je, že voliči ,,ANO" nechápou, že je hrabiš s dalšími brabci vodí za nos - a budou ho tudíž volit dál...
Ten ,,demokratický blok" kolem ,,nejepšího ministra financí" spolu s těmi trockisty je také nevolitelný, takže..? Jsou tu sice nějaké nové síly, ale odolá dostatek lidí té mediální, štvavé propagandě a manipulacím různých Taberryů, Šídel, Fendrychů,Justů, Wollnerů, Takáčů a ziskovek???

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Anketa Lesnické práce: Dopady nouzového stavu na lesnicko-dřevařský sektor

Anketa Lesnické práce: Dopady nouzového stavu na lesnicko-dřevařský sektor

Lesnictví

V průběhu března 2020 se i v České republice začal šířit nový typ koronaviru s odborným označením SARS-CoV-2, způsobující nemoc COVID-19. Po zkušenostech z jiných...

MZe stanovilo podmínky pro dočasné skládkování dříví na zemědělské půdě

MZe stanovilo podmínky pro dočasné skládkování dříví na zemědělské půdě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF) nyní nově definovalo podmínky, za kterých je možné skutečnost skladování dřeva na zemědělské půdě z...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby