Přihlásit

Pařík: Vyvážíme levně obrovský objem dřeva, je hřích ho nevyužít. Obnova lesů bude za miliardy (info.cz)

Jednou z příčin současné kritické situace českých lesů může být podle odborníků paradoxně i odtažitý vztah Čechů ke dřevu. Místo toho, aby Češi podobně jako Skandinávci, Němci nebo Rakušané větší část vytěženého dřeva zpracovali a uplatnili doma, vyvážejí ho v surové podobě do zahraničí. Místopředseda Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků ČR Tomáš Pařík v rozhovoru pro INFO.CZ vysvětluje, proč vlastně dnes české dřevo končí v „čínských kontejnerech" a jak může vývoz této důležité suroviny v nezpracované podobě ovlivnit do budoucna české lesy.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

+10 # Rensa 2019-09-17 21:46
„Vlastníci lesa se dlouhodobě spokojili se zahraniční poptávkou a o domácí spotřebu se nestarali.“
Na všechny lesy máme více než 50 let LHP, posledních 20 let LHP a LHO, z nich se každoročně dělají souhrnné plány či Zelené zprávy. Ví se, kolik je podle dřevin na zásobách, kolik přirůstá, kolik je etát a kolik se těží, kolik bude možné těžit za 10, 20, 30 let. K tomu první a druhá inventarizace, podle kterých je v lesích dřeva výrazně víc, stejně tak víc přirůstá a vyšší jsou těžební možnosti. A také se ví, jaká je domácí spotřeba dřeva a výrobků z něho a kolik činí přebytek. To vše se ví.
Přesto stát radši vyvlastní bonitní půdu pro stavbu nové automobilky zahraničního investora, pro kterou většinu surovin musíme dovézt, než aby podpořil alespoň základní zpracování dlouhodobě obnovitelné domácí suroviny. Aby se mohla vyvážet alespoň nějaká přidaná hodnota.
Jenže, chce to vůbec stát?
+12 # schutzmeister@iex.cz 2019-09-17 12:17
Jasně, a vyvážíme taky obrovský kvanta škodovek, elektriky, mlíka nebo piva. A mohli by jsme si to vychlastat sami, ne ?
Co je na tom tak špatnýho, když jsme exportní zemí pro dřevo ? Saudi vyváží ropu a taky jim to nepřijde divný. To sou úvahy.
Tisícovka za kontejner je málo ? Za kůrovce myslím nikdy nikdo nedal víc jak patnáct set. Nesrovnávejme loupačku s KPZ.
To, že velkým firmám chybí obchodní kontakty, a v ničem jiným to není, aspoň trochu hraje roli to, že se necítí jako exportní firmy. Ale to s českým etátem vždy budeme, není důvod proč dříví neprodat do asie či afriky. Nebo blízký východ, tam nemaj ani klacek. Kdopak tam má zastoupení, což ? LČR ? Nebo lesnická jednota ?
A s bukem je to jak ? Kolik je etát a kolik se těží ? V německu ho do těch kontejneru nakládají už aspoň pět let. Tady se čeká, jak se to vyvrbí.
A zmiňované příkladné země švédsko, rakousko a německo jsou ve dřevu ryze exportní země. Taky tam nebydlí každej ve srubu. Zvlášť ne v bukovým.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

Lesnictví

Celkem 2,5 miliardy korun dostanou podle Ministerstva zemědělství letos a v příštím roce nestátní vlastníci lesů na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. Žádosti o podporu se...

Podzimní aktualizace kůrovcové mapy zveřejněna

Podzimní aktualizace kůrovcové mapy zveřejněna

Lesnictví

Na základě analýzy satelitních dat Planet ze září 2019 byla pracovištěm Dálkového průzkumu země ÚHÚL provedena detekce jehličnatých těžeb za rozdílové období září 2018 až...

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dostal podle Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský...

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

Lesnictví

Správa Národního parku Šumava letos doposud zpracovala 187 000 m3 kůrovcem napadeného dříví. Oproti roku 2018 je to téměř čtyřnásobný nárůst kůrovcových těžeb.

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby