Přihlásit

Peníze od kraje pomohou lesům (Mladá fronta Dnes)

Název: Peníze od kraje pomohou lesům
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 11.04.2007
Autor: (ČTK)
Rubrika: Kraj Karlovarský

Lesní společnosti ale nemohou použít dotace na odstranění následků orkánu

Karlovarský kraj - Karlovarský kraj letos poskytne na hospodaření v lesích jejich vlastníkům až 15 milionů korun. Je to přibližně o 1,5 milionu korun více než loni. Peníze bude podle přijatých žádostí rozdělovat v několika vlnách. V té první vyplatí 16 subjektům, převážně městům a obcím, celkem 1,3 milionu korun.
 "Finance ovšem nelze využít na odstraňování následků větrné kalamity v regionu z počátku roku," oznámil radní kraje Luboš Orálek.
 Peníze od kraje přesto ale mohou vlastníkům lesních porostů, které poničil orkán, pomoci. Jeden z dotačních titulů je zaměřen na dodatečné zalesňování. O ten by mohl být podle Orálka značný zájem. "Ale patrně o něj budou majitelé lesů žádat až o něco později. Nejdříve musí plochy s poškozenými porosty řádně vyčistit a pak teprve bude jasné, kolik území bude nutné zalesnit. O dotacích nepřevyšujících 200 tisíc korun, které jsou určeny pro jiné žadatele než obce, může operativně rozhodovat rada. Ostatní podléhají schválení zastupitelstvem kraje," uvedl Orálek.
 Loni rozdělil Karlovarský kraj majitelům lesů z maximální možné částky přesahující 13 milionů korun jen osm milionů korun. Orálek se domnívá, že to bylo především kvůli menšímu čerpání peněz na zpracování lesních plánů.
 Loni byl také zmenšen počet dotačních titulů. Z původních šesti jich zůstaly jen čtyři. Vyřazeny byly příspěvky na sdružování vlastníků lesů malých výměr a na ostatní hospodaření v lesích.
 Žadatelé mohou letos usilovat o krajské dotace například na obnovu lesních porostů poškozených imisemi, na zajištění a výchovu lesních porostů nebo na vyhotovení lesních hospodářských plánů v digitální formě a na ekologické a k přírodě šetrné technologie.
 "V první vlně žádá o peníze čtrnáct měst a obcí a pouze dva soukromí vlastníci. Většina z nich chce peníze na ekologické technologie nebo takzvanou výchovu lesních porostů," poznamenal radní.
 Karlovarský kraj má rozlohu zhruba 3314 kilometrů čtverečních, což je 4,2 procenta rozlohy republiky. Zalesněná plocha v kraji představuje kolem 1429 kilometrů čtverečních, přibližně 43,1 procenta z území regionu. Je to téměř 1,3násobek průměru v zemi, po Libereckém kraji druhá nejvyšší hodnota v republice. Rozloha zemědělské půdy 1255 kilometrů čtverečních je jako v jediném kraji menší než rozloha lesních pozemků. V kraji na nich roste téměř ze sedmdesáti procent smrk. Zbytek porostů tvoří ostatní druhy jehličnatých a listnatých stromů.
 Ve správě státního podniku Lesy ČR je zhruba 64,8 procenta lesních porostů.
 Představuje to kolem 91 200 hektarů. Města a obce spravují 17 166 hektarů a 13 293 hektarů jsou vojenské lesy, které patří ministerstvu obrany.

Foto popis: ZKÁZA U BLATNÉ. Letecký pohled na orkánem Kyrill poničené lesní porosty v Horní Blatné na Karlovarsku.
Foto Autor - Foto - ARCHIV LČR HORNÍ BLATNÁ

Regionální mutace Mladá fronta DNES - Karlovarský kraj

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Lesnictví

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i...

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby