logo Silvarium tisk
Jana Pechová

Stromy stojící mimo les by měl zákon lépe chránit. Ekologické sdružení Arnika ve čtvrtek v Jihlavě odstartovalo celostátní petici, která požaduje zpřesnění legislativy. Větší prostor by podle ní měli dostat nezávislí odborníci i veřejnost. Iniciativu podpořila i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), stejně jako řada odborníků či představitelů kultury. Podle právního experta Arniky Lukáše Matějky je zákon o ochraně přírody z roku 1992 zastaralý. „Ke kácení je sice nutné povolení obecního úřadu, ale zákon úředníky k ochraně zeleně nenutí. Povolení je vydáno téměř vždy a posuzovací proces je formalitou,” řekl právník.

Podle vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Kataríny Ruschkové způsobuje problémy i nedostatečná kompetence úředníků, kteří o kácení rozhodují, stejně jako absence nezávislých odborných posudků. „Malé obce na ně nemají peníze, a když se obrátí na nadřízený krajský úřad, dostanou 25stránkovou metodiku, kterou si leckdo ani nepřečte,” řekla a upozornila, že sice podporuje přenos příslušných kompetencí na pověřené úřady třetího stupně, ale v tom případě bude potřeba jejich personální posílení o odborníkydendrology. „Již dnes vycházíme dle možností vstříc obcím, které nás požádají o pomoc, ale oficiálně rozhodovat nemůžeme. Uvědomujeme si přitom, do jakých kleští se dostává starosta vesnice, když rozhoduje o kácení stromu na pozemku souseda, s nímž si 40 let tyká,” přimluvila se za změny. Zároveň dodala, že kompetence Jihlavy by se požadovanou úpravou zákona co do počtu katastrů zhruba třikrát rozšířily, přičemž nyní agendu vykonávají dva odborníci a mají práce nad hlavu.

 Vedoucí právního oddělení ČIŽP Jitka Jelínková zdůraznila, že největší problém dnešní legislativní úpravy představuje možnost pouhého ohlášení kácení při nedostatečně účinném rozhodování obcí.

„Dostáváme se pak do rozporu, který definuje již prastaré právní pravidlo, že nikdo nemá být soudcem vlastní při. Osoba starosty totiž nezřídka kdy vystupuje v roli jak toho, kdo kácení žádá, tak toho, kdo ho povoluje,” řekla.

 Petice, která si vytyčila nasbírat co nejvíce podpisů veřejnosti, je již nyní k dispozici na webu Arniky či v kancelářích sdružení. Podpisové akce po celé vlasti se rozjedou na jaře příštího roku. Členy petičního výboru jsou mj. Hana Hegerová, Hana a Petr Ulrychovi či Přemek Podlaha.


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě