Přihlásit

Pila ve Ptení stojí. Zůstala bez dřeva (Prostějovský týden)

Název: Pila ve Ptení stojí. Zůstala bez dřeva
Zdroj: Prostějovský týden
Datum: 10.01.2007
Autor: Jiří Gorčík
Rubrika: Zpravodajství

Ptení - Nové podmínky těžby v českých lesích zkomplikovaly práci dřevařským společnostem. V novém roce mají zatím nedostatek materiálu ke zpracování a omezily výrobu. Ve stejném postavení je i pila Javořice ve Ptení.
" Kvůli omezeným dodávkám kulatiny, které začaly již v polovině loňského prosince, teď ptenská pila stojí," potvrdil současnou situaci ředitel pily Jan Vařeka.
Dřevařům nepomohly ani zásoby, které si připravovali už v závěru uplynulého roku. Ty jsou spotřebované a podle Vařeky bude pila úplně stát do 15. ledna. Množství 700 tisíc kubickým metrů pilařské kulatiny, které by se teď měly na trhu objevit, nebude však firmám v republice stačit. " To v žádném případě. Čeká nás kritické první čtvrtletí," řekl Vařeka.
Současně se opatrně vyjádřil k možnosti, jestli pila ve Ptení bude propouštět zaměnstance. " Propouštění, to je informace, kterou nechávám až na konec. My věříme, že jsme do rozvoje ptenské pily neinvestovali zbytečně, takže pracovníky budeme potřebovat. Pokud teď nepracují, platíme jim sedmdesát procent mzdy. Teprve v případě, že bychom skutečně situaci nezvládli, pak bychom asi přistoupili k propouštění," informoval Vařeka.
Přerušení výroby bude pro společnost znamenat ztrátu asi 20 milionů korun. Již v prosinci firma prostála asi dvanáct pracovních směn. Ušlý denní zisk pak dosahuje téměř jeden a čtvrt milionu korun.
Ve státních lesích se od začátku ledna netěží, protože podnik zatím neuzavřel smlouvy s firmami, které vyhrály v říjnu vypsané tendry na práce v lesích. Původní smlouvy doběhly ke konci roku 2006 nebo je Lesy České republiky s odvoláním na rozhodnutí antimonopolního úřadu ukončily. Po vyřešení námitek a odvolání k tendrům by se nové smlouvy měly uzavřít ve druhé polovině února.

Jiří Gorčík

Foto - Pila ve Ptení zatím nechce propouštět. Provoz obnoví v půlce ledna a očekává, že první čtvrtletí letošního roku bude hodně kritické.
Foto Jiří Gorčík

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Lesnictví

Ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král komentoval žádost Lesnické práce o rozhovor s úsměvem a komentářem, že „lepší" období jsme si vybrat nemohli. Ve...

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Aktualizováno. Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Průběžně aktualizováno. Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v...

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

Lesnictví

Aktualizováno 11. 5. U Bzence na Hodonínsku začalo očekávané líhnutí milionů chroustů maďalových, jejich larvy v následujících letech poškodí kořenový systém stromů. Jen za poslední...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby