Přihlásit

Pila ve Ptení stojí. Zůstala bez dřeva (Prostějovský týden)

Název: Pila ve Ptení stojí. Zůstala bez dřeva
Zdroj: Prostějovský týden
Datum: 10.01.2007
Autor: Jiří Gorčík
Rubrika: Zpravodajství

Ptení - Nové podmínky těžby v českých lesích zkomplikovaly práci dřevařským společnostem. V novém roce mají zatím nedostatek materiálu ke zpracování a omezily výrobu. Ve stejném postavení je i pila Javořice ve Ptení.
" Kvůli omezeným dodávkám kulatiny, které začaly již v polovině loňského prosince, teď ptenská pila stojí," potvrdil současnou situaci ředitel pily Jan Vařeka.
Dřevařům nepomohly ani zásoby, které si připravovali už v závěru uplynulého roku. Ty jsou spotřebované a podle Vařeky bude pila úplně stát do 15. ledna. Množství 700 tisíc kubickým metrů pilařské kulatiny, které by se teď měly na trhu objevit, nebude však firmám v republice stačit. " To v žádném případě. Čeká nás kritické první čtvrtletí," řekl Vařeka.
Současně se opatrně vyjádřil k možnosti, jestli pila ve Ptení bude propouštět zaměnstance. " Propouštění, to je informace, kterou nechávám až na konec. My věříme, že jsme do rozvoje ptenské pily neinvestovali zbytečně, takže pracovníky budeme potřebovat. Pokud teď nepracují, platíme jim sedmdesát procent mzdy. Teprve v případě, že bychom skutečně situaci nezvládli, pak bychom asi přistoupili k propouštění," informoval Vařeka.
Přerušení výroby bude pro společnost znamenat ztrátu asi 20 milionů korun. Již v prosinci firma prostála asi dvanáct pracovních směn. Ušlý denní zisk pak dosahuje téměř jeden a čtvrt milionu korun.
Ve státních lesích se od začátku ledna netěží, protože podnik zatím neuzavřel smlouvy s firmami, které vyhrály v říjnu vypsané tendry na práce v lesích. Původní smlouvy doběhly ke konci roku 2006 nebo je Lesy České republiky s odvoláním na rozhodnutí antimonopolního úřadu ukončily. Po vyřešení námitek a odvolání k tendrům by se nové smlouvy měly uzavřít ve druhé polovině února.

Jiří Gorčík

Foto - Pila ve Ptení zatím nechce propouštět. Provoz obnoví v půlce ledna a očekává, že první čtvrtletí letošního roku bude hodně kritické.
Foto Jiří Gorčík

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR požaduje od státu na příští rok pro lesníky pět miliard korun na obnovu lesa po kůrovcové kalamitě...

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Lesnictví

Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost...

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesnictví

Aktualizováno 15. 3. Vichřice Eberhard poničila z neděle na pondělí státnímu podniku Lesy ČR asi milion metrů krychlových dříví. Pro celé území České republiky to...

Portál NEKRMBROUKA.CZ má pomoci s ochranou lesa drobným vlastníkům lesů

Portál NEKRMBROUKA.CZ má pomoci s ochranou lesa drobným vlastníkům lesů

Lesnictví

Nový projekt NEKRMBROUKA.CZ přináší drobným vlastníkům lesů bez lesnického vzdělání jednoduché a srozumitelné informace, jak postupovat v ochraně lesa v době kůrovcové kalamity a přispívá...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby