Přihlásit

Pily a státní lesy se přou o množství dřeva (Hospodářské noviny)

Název: Pily a státní lesy se přou o množství dřeva
Zdroj: Hospodářské noviny
Datum: 08.01.2007
Autor: (čtk)
Rubrika: z domova


Pily a celulózky se nemohou dohodnout s Lesy České republiky, zda je dostatek dřeva.
Zatímco podniky zpracovávající dřevo mluví o tom, že mají zásobu na několik týdnů, podle Lesů bude dřeva v prvním čtvrtletí dostatek. I když se teď naplno netěží.

NADTITULEK: LESY

To vše proto, že státní podnik zatím neuzavřel smlouvy s firmami, které vyhrály v říjnu vypsané tendry na práce v lesích. Původní smlouvy ke konci roku 2006 vypršely nebo je Lesy s odvoláním na rozhodnutí antimonopolního úřadu ukončily. "Po očekávaném únorovém podpisu smluv s vítězi tendrů je předpoklad, že se do konce března vytěží dalších 1,47 milionu metrů krychlových dřeva," řekl mluvčí Lesů Tomáš Vyšohlíd. Podle něho tak bude v prvním čtvrtletí k dispozici 2,14 milionu metrů krychlových dřeva.
K tomu nyní mají Lesy ještě k dispozici 550 tisíc metrů krychlových dřeva vytěžených v závěru loňského roku a zhruba stotisícovou zásobu. Kromě toho díky malým těžbám, které nepodléhají výběrovým řízením, mohou Lesy získat dalších 400 tisíc kubíků dřeva.
Dřeva ze státních lesů by tak mělo být více než ve stejném období loni, kdy vytěžily 2,1 milionu metrů krychlových. Lesy navíc tvrdí, že objem těžeb pro daný rok je daný zákonem. "Nemůžeme si dovolit podlehnout tlaku podnikatelské lobby a vykácet všechny lesy," říká generální ředitel Lesů František Koníček.
Podle prezidenta Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů Ivo Klimši ale uvedené množství dřeva ze státních lesů vychází z optimistických představ Lesů. "My to číslo nezpochybňujeme, ale považujeme ho za maximalistické," uvedl Klimša.
Celulózky, které vyrábějí základní surovinu pro produkci papírů, mají podle Klimši zásobu na měsíc až pět týdnů. Pily jsou na tom o něco hůř. Protože se nemohou tolik předzásobit, mají dřeva zhruba na 14 dní až tři týdny. "Pokud by neměl platit scénář podle Lesů České republiky a dodávky dřeva byly nižší, tak bude situace někdy v únoru kritická," uvedl Klimša.
Pilařské firmy zatím dřevo řežou ze zásob, ale nevylučují, že v případě krize omezí výrobu a začnou propouštět. Počet zaměstnanců již například snížila Pila Novotný v Jilemnici na Semilsku, která čeká na dodávky dřeva od prosince. Většinu lidí kvůli dlouhodobému nedostatku zakázek již dříve propustila Lesní společnost Přimda na Tachovsku. Největší lesnická společnost CE WOOD ze Zlína především kvůli neúspěchu v tendrech Lesů propustí až dva tisíce lidí. Vedle nedostatku dřeva zpracovatele trápí také růst cen, které nahoru žene zejména zvyšující se poptávka.
Nová výběrová řízení Lesů stále prověřuje antimonopolní úřad. Kvůli návrhům lesnických firem zahájil na konci minulého roku jedenáct správních řízení. Těžařské podniky ze Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství v tendrech na miliardové zakázky neuspěly a chtějí, aby je úřad přezkoumal a pozastavil podpis smluv s vítězi.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Lesnictví

Ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král komentoval žádost Lesnické práce o rozhovor s úsměvem a komentářem, že „lepší" období jsme si vybrat nemohli. Ve...

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Aktualizováno. Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Průběžně aktualizováno. Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v...

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

Lesnictví

Aktualizováno 11. 5. U Bzence na Hodonínsku začalo očekávané líhnutí milionů chroustů maďalových, jejich larvy v následujících letech poškodí kořenový systém stromů. Jen za poslední...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby