Přihlásit

Pily a státní lesy se přou o množství dřeva (Hospodářské noviny)

Název: Pily a státní lesy se přou o množství dřeva
Zdroj: Hospodářské noviny
Datum: 08.01.2007
Autor: (čtk)
Rubrika: z domova


Pily a celulózky se nemohou dohodnout s Lesy České republiky, zda je dostatek dřeva.
Zatímco podniky zpracovávající dřevo mluví o tom, že mají zásobu na několik týdnů, podle Lesů bude dřeva v prvním čtvrtletí dostatek. I když se teď naplno netěží.

NADTITULEK: LESY

To vše proto, že státní podnik zatím neuzavřel smlouvy s firmami, které vyhrály v říjnu vypsané tendry na práce v lesích. Původní smlouvy ke konci roku 2006 vypršely nebo je Lesy s odvoláním na rozhodnutí antimonopolního úřadu ukončily. "Po očekávaném únorovém podpisu smluv s vítězi tendrů je předpoklad, že se do konce března vytěží dalších 1,47 milionu metrů krychlových dřeva," řekl mluvčí Lesů Tomáš Vyšohlíd. Podle něho tak bude v prvním čtvrtletí k dispozici 2,14 milionu metrů krychlových dřeva.
K tomu nyní mají Lesy ještě k dispozici 550 tisíc metrů krychlových dřeva vytěžených v závěru loňského roku a zhruba stotisícovou zásobu. Kromě toho díky malým těžbám, které nepodléhají výběrovým řízením, mohou Lesy získat dalších 400 tisíc kubíků dřeva.
Dřeva ze státních lesů by tak mělo být více než ve stejném období loni, kdy vytěžily 2,1 milionu metrů krychlových. Lesy navíc tvrdí, že objem těžeb pro daný rok je daný zákonem. "Nemůžeme si dovolit podlehnout tlaku podnikatelské lobby a vykácet všechny lesy," říká generální ředitel Lesů František Koníček.
Podle prezidenta Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů Ivo Klimši ale uvedené množství dřeva ze státních lesů vychází z optimistických představ Lesů. "My to číslo nezpochybňujeme, ale považujeme ho za maximalistické," uvedl Klimša.
Celulózky, které vyrábějí základní surovinu pro produkci papírů, mají podle Klimši zásobu na měsíc až pět týdnů. Pily jsou na tom o něco hůř. Protože se nemohou tolik předzásobit, mají dřeva zhruba na 14 dní až tři týdny. "Pokud by neměl platit scénář podle Lesů České republiky a dodávky dřeva byly nižší, tak bude situace někdy v únoru kritická," uvedl Klimša.
Pilařské firmy zatím dřevo řežou ze zásob, ale nevylučují, že v případě krize omezí výrobu a začnou propouštět. Počet zaměstnanců již například snížila Pila Novotný v Jilemnici na Semilsku, která čeká na dodávky dřeva od prosince. Většinu lidí kvůli dlouhodobému nedostatku zakázek již dříve propustila Lesní společnost Přimda na Tachovsku. Největší lesnická společnost CE WOOD ze Zlína především kvůli neúspěchu v tendrech Lesů propustí až dva tisíce lidí. Vedle nedostatku dřeva zpracovatele trápí také růst cen, které nahoru žene zejména zvyšující se poptávka.
Nová výběrová řízení Lesů stále prověřuje antimonopolní úřad. Kvůli návrhům lesnických firem zahájil na konci minulého roku jedenáct správních řízení. Těžařské podniky ze Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství v tendrech na miliardové zakázky neuspěly a chtějí, aby je úřad přezkoumal a pozastavil podpis smluv s vítězi.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

Lesnictví

Aktualizováno 20. 3. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR požaduje od státu na příští rok pro lesníky pět miliard korun na obnovu lesa...

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Lesnictví

Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost...

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesnictví

Aktualizováno 15. 3. Vichřice Eberhard poničila z neděle na pondělí státnímu podniku Lesy ČR asi milion metrů krychlových dříví. Pro celé území České republiky to...

Portál NEKRMBROUKA.CZ má pomoci s ochranou lesa drobným vlastníkům lesů

Portál NEKRMBROUKA.CZ má pomoci s ochranou lesa drobným vlastníkům lesů

Lesnictví

Nový projekt NEKRMBROUKA.CZ přináší drobným vlastníkům lesů bez lesnického vzdělání jednoduché a srozumitelné informace, jak postupovat v ochraně lesa v době kůrovcové kalamity a přispívá...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby