logo Silvarium tisk
Autor: (vlm)
Rubrika: Severní Čechy

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce slaví výročí. Část ale "spolkl" národní park
Děčín - Rys ostrovid, netopýr, vydra, bobr či třezalka a žabníček. S těmito vzácnými živočichy a rostlinami se mohou návštěvníci setkat v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Labské pískovce, která letos slaví 35 let od svého založení. Zahrnuje území od Mikulášovic až po Děčínský Sněžník, Tisou a Petrovice. Mezi dominanty patří soutěsky a kaňony, které jsou obklopené skalními útvary z pískovce.
 "O tom, že by se měla chránit příroda v okolí Děčína, se hovořilo už před první světovou válkou. Jako první pak v roce 1956 vyhlásilo chráněnou krajinnou oblast na své straně pískovců Německo. Česká strana se připojila v roce 1972. Snaha o ochranu krajiny vyvrcholila v roce 2000, kdy vznikl Národní park České Švýcarsko, který "spolkl" i část tehdejšího území CHKO Labské pískovce," vysvětluje Werner Hantschel, vedoucí správy CHKO Labské pískovce.
Vyhlášením parku České Švýcarsko se zmenšila plocha Labských pískovců z 324 kilometrů čtverečních na 250. K nejcennější části patří labské údolí. "Je zařazeno do první zóny, která patří k nejpřísněji chráněným. Ve velmi omezené míře tam například mohou vznikat nové stavby. Celkem existují čtyři zóny. V poslední - čtvrté, a tedy nejméně chráněné, jsou i průmyslové oblasti," dodává Petr Bauer ze správy CHKO.
Přírodní skvosty
Součástí CHKO jsou i Tiské stěny nebo okolí řeky Kamenice mezi Všemily a Srbskou Kamenicí. "Jedná se o menší území, která v sobě skrývají další přírodní skvosty. U Srbské Kamenice se třeba vyskytuje vydra a ledňáček," říká Werner Hantschel.
Turisticky atraktivní lokalitou je také Pavlino údolí mezi Jetřichovicemi a Rynarticemi. V roce 1996 byla tato oblast vyhlášena přírodní rezervací. Žije zde kamzík horský, který byl počátkem 20. století vysazen v nedalekých Lužických horách, nebo pstruh potoční.
 Nejvyšším místem Labských pískovců je Děčínský Sněžník, leží v nadmořské výšce 723 metrů. Na jeho vrcholu byla v 19. století postavena jedna z nejkrásnějších rozhleden u nás. Za pěkného počasí nabízí pohled na liberecký Ještěd, Krkonoše či horu Říp.
Labské pískovce
Údaje o chráněné krajinné oblasti vznik: 1972 rozloha: 250 kilometrů čtverečních co je součástí: 10 přírodních rezervací a 5 přírodních památek -Tiské stěny, rezervace Arba u Srbské Kamenice, Pavlino údolí a Děčínský Sněžník Zdroj - správa CHKO Labské pískovce

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě