Přihlásit

Plán změnit české lesy způsobil problém. Ze školek zmizely listnáče (seznamzpravy.cz)

Nová zalesňovací vyhláška, která začala platit začátkem letošního roku a má na řadě míst změnit české lesy, přinesla hned zkraje problém.

Vyhláška má omezit vysazování smrkových monokultur a naopak z 25 na 40 procent zvýšit vysazování především listnatých stromů nebo dřevin, které jsou pro časy sucha a kůrovcové kalamity vhodnější.

Už po prvních týdnech roku se však ukázalo, že pro tuto změnu není na trhu dost sazenic. A naopak – je tu přebytek malých čtyřletých smrků, které je třeba vysadit, nebo skončí v kompostu.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

-1 # Vladimír Pelíšek 2019-02-11 14:35
Přebytek malých čtyřletých smrků...Když v letech 1993-1996 proběhla poslední masivnější celorepubliková kůrovcová kalamita, byla nejen ochranářská, ale i lesnická periodika zaplavena články na téma nutnosti radikální změny druhové skladby. "Nejsme jako oni" znamenalo v lesnických podmínkách radikální omezení obřích normalizačních holosečí, mraky listnatých a jedlových oplocenek, vášnivé pře, závazky pomalu kdekoho.
Tuto epizodu uťaly dvě studené zimy, 1995-96 a 1996-97. Jedlové a bukové oplocenky zarostly jívou, aby byla posléze řada z nich "vyčištěna" a doplněna smrkem. Zcela v tichosti se odehrál návrat k husákovskému lesnictví - abych nebyl nespravedlivý, tak ne ve 100% rozsahu, protože mezitím začal v r.1995 platit nový LZ, takže desetihektarová úmyslná mýtní těžba už opravdu není možná - pokud tam ovšem "nemáte kůrovce", že.

Takže nynější nářky nad tím, že není dostatek listnatých sazenic (a bude hůř!) mě naprost nedojímají. Co jste dělali těch 20 let, milí školkaři? Cpali smrk, kam to jenom šlo.
Řešení samozřejmě existuje - omezit místy nesmyslně přísné regulace přenosu "nepůvodního" sadebního materiálu. Nevidím žádný důvod, proč by buk vyzvednutý z náletů v Hostýnských vrších nemohl být použit o 40 km dále v Beskydech nebo Javorníkách.
Když vaši "osvědčení" předchůdci sázeli všude po republice tyrolský smrk, tak to jste "jaksi" neprotestovali. Vysazování vitálního náletového buku, dokonce i v rámci jediné PLO, je ovšem pro některé "guerilla foresting", že? No když tedy myslíte...
+7 # Vladimír Pelíšek 2019-02-11 16:36
Už jen "milá" tradice, na niž jsem si zvykl - protiargumenty nula, zato mínusy se nešetří. Takže ještě jednou v kostce - ať si to své mínusování opravdu někteří pánové užijete:

- změna dosavadního charakteru LH nebyla možná, a to z důvodu ekonomických zájmů skupin, které jsou na LH přisáty jako kojenec na mateřský prs

- těmto skupinám bylo a je zcela jedno, jak budou v ČR vypadat lesy (a to nejen za nějaké obmýtí, kdy tu už nikdo z nás nebude, ale i za horizontem vlastních "podnikatelských záměrů", hypoték a věků odchodů do důchodu)

- školkaři se adaptovali na smrk, protože náklady na vypěstování jeho sazenic jsou zlomkem nákladů na dub, buk, jedli, ovšem prodejní cena už tak výrazně odlišná není

- těžaři a pilaři pokračovali v tomtéž, protože i jejich náklady jsou v případě rovných, bezsukatých monokultur smrku a podobných boreálů výrazně nižší - ovšem zisk býval až donedávna víc než slušný...

- běžní lesníci vč. výzkumníků, kteří se proti tomu postavili, byli odsunuti do rolí snílků, či fakticky psanců.

Vznikl tak a byl zakonzervován dokonale mafiánský systém, z něhož systémem já-na-bráchu těžili výše uvedení, a nešlo v podstatě o nic jiného, než o prohlubování dluhu vůči lesnímu ekosystému, potažmo budoucím generacím lesních hospodářů, kteří takto zaplatí nejen tyto zločiny, ale i jejich úroky.

No a jsme v současnosti, pánové. Zloděj a gauner volá: - zaplaťte mi můj prodělek, jinak zbankrotuju! Vyhrožuje přitom ukončením činnosti, ztrátou pracovních míst a dalšími brutalitami, které zejména s ohledem na současnou nezaměstnanost a "výši" platů v LH budí akorát tak úsměv.

Konec svého podnikání nazývá takový parazit bezmála koncem lesů v ČR. To, že zůstanou tisíce holin, kam už nepůjde nasadit / obnovit čistý tyrolský smrk, nazývá koncem lesního ekosystému. Považte - ta katastrofa - než tam nalétne buk nebo klen, porostou tam třeba i pětadvacet let jen břízy! Brrrrr! Jeho parazitismus se stal už natolik zjevným, že vydává zhoršení své finančně-hmotné situace za zánik lesa, tedy svého hostitele, jako takového.

Jenže smůla - UŽ SE TO VÍ. Mínusujte a urážejte se - ale tyto informace už v informačním prostoru existují a stávají se převažujícími. Vztekejte se - ale pravdu neumlčíte.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

O Velikonocích opět vzplály požáry lesů po celé republice

O Velikonocích opět vzplály požáry lesů po celé republice

Lesnictví

Slunečné a suché počasí posledních dnů mělo za následek další lesní požáry. Nedostatek srážek v ČR bude přetrvávat. V úterý nebezpečí vzniku požárů zvýší podle...

Jarní rojení začíná: záludnosti při vyhledávání kůrovci napadených stromů

Jarní rojení začíná: záludnosti při vyhledávání kůrovci napadených stromů

Lesnictví

Výše kalamitního základu pro letošní rok a reálná použitelnost odchytových zařízení bude více než kdy v minulosti klást důraz na včasné vyhledávání napadených stromů. Stejně...

Kraj Vysočina dá na boj s kůrovcem 100 mil. Kč

Kraj Vysočina dá na boj s kůrovcem 100 mil. Kč

Lesnictví

Kraj Vysočina hodlá letos dát na opatření související s kůrovcovou kalamitou v lesích a suchem ze svých rezerv 100 milionů korun. Krajská rada 16. 4...

LOS: Situace s kůrovcem je extrémně složitá, rezignovat však nesmíme

LOS: Situace s kůrovcem je extrémně složitá, rezignovat však nesmíme

Lesnictví

Kůrovcová kalamita dosáhla v roce 2018 zcela extrémního rozsahu a rovněž prognóza pro rok 2019 je nepříznivá. Hlavní prioritou pro zpomalení šíření kůrovce musí být...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby