Přihlásit

Plánovali vybíjet jeleny a laně (Blesk)

VIMPERK – Jsou přemnožení, musí se vybít! Obrovské zděšení vyvolal záměr Národního parku Šumava nahnat jeleny a laně do přezimovacích obůrek a tam je postřílet. A to je přitom myslivost zapsaná na seznamu kulturního dědictví Česka. Odstřel přemnožené spárkaté zvěře v obůrkách, kam je naučena chodit za potravou, zařadilo vedení parku do zásad péče o chráněnou Šumavu. Ušetřilo by tak práci, čas a peníze. Ročně jí musí odlovit průměrně 700 kusů, aby se udržel stálý stav. V aktuální zimní sezoně jde o 400 jelenů.

Celý článek najdete v Blesku.

Komentáře   

+11 # bergfreund 2020-01-09 12:12
Parku zmar.....to je hnus.....a co etologie a ekologie..stress...n apřed bez zásahu,,pak uzemí pro vlky a ted vybíjení v oburkách...bohužel.. .možná ještě trávit nebo oka či jámy....
+11 # milan.kosulic 2020-01-20 21:41
O vybití píše Blesk, lesníci takto nemluví ani takový záměr nemají. Zvěř se ale lovit musí a bude se muset lovit ještě více. Myslí si snad někdo, že lov zvěře ve volnosti je humánnější než utracení v odchytovém zařízení? U šelem to nevadí? Utracení v menším odchytovém zařízení (nikoliv asi přímo v přezimovací obůrce) může být ke zvěří mnohem šetrnější než běžně praktikovaný lov na naháňkách.
+7 # Starý 2020-01-21 07:11
Ano, pane Kosulič, máte plnou pravdu, řekl bych, že jde o to nastolit rovnováhu a řádné myslivecké hospodaření. Prakticky jak u lesů, jde o návrat alespoň o 30 a více let zpět.
Proč?
No stačí sledovat média a naše myslivečky .
Zajíce už dnes mají pouze ve střežených a oplocených areálech jaderných elektráren a proč, jelikož tam nepronikne škodná.
Všude jinde drobná zvěř skoro není a proč, také odpovím, není tlumená škodná, s drobnou je práce a zdarma se nenafutruje na lesních sazenicích v zimě a v létě na polích. Kdy si ji -velký kus masa milostivě dojde před svátky myslivec střelit a má na rok v mrazáku vystaráno.
No a škodná a nákladná a na práci a znalosti náročná drobná zvěř, kdo by se s ní zajímal v dnešní časově náročné době ??
Fšechna fakta jdou proti, stejně jako tolerance obrovských nadstavů spárkaté zvěře... V souvislosti s tím zvýšená nehodovost na silnicích, vyšší nákazovost a šíření různých chorob, absence drobné zvěře.
Hlavně že jsou Myslivečci dotovaní za odstřel, co je to za nehoráznost !!
Dotaci bych jim dal, ano, ale za prokazatelně několikaletý úspěšný chov drobné zvěře, vytváření základních podmínek pro její udržení v daném místě a udržení životního prostředí pro její přirozené množení a zdravý chov.
Ono to zní, ale nese to řadu skutečných znalostí, zásad a studování prostředí.
Není to o tom rychle se něco na počítači naučit a pak jen lovit na maso.
Naši dědci to praktikovali jinak a také jim to jinak šlo :-)
+13 # Vladimír Pelíšek 2020-01-21 09:22
Především se musí změnit obraz myslivců v očích veřejnosti.
Zatím jsou to v převažující míře laskaví strejdové, kteří nosí v zimě srnečkám do krmelců seno, aby neumřely hlady.
Veřejnost musí znát fatální škodlivost myslivosti v dnešní podobě na zdravotní stav našich lesů. Měla by chápat, že požadavky lesa je třeba nadřadit požadavkům úzké zájmové lobby, i proto, že zdravý les má celospolečenský význam, zatímco chov přemnožených srn a introdukovaných daňků, muflonů a jelenů sika je důležitý pouze pro břicha a obýváky postlidových myslivců, kterým jejich koníček dotuje zbytek země miliardami korun ročně.
+6 # Starý 2020-01-21 13:23
Lépe bych to neřekl.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Lesnictví

V čele pražské lesnické fakulty stojí od konce roku 2019 Róbert Marušák, profesor hospodářské úpravy lesů a dlouholetý proděkan. Jak vidí budoucnost fakulty, ale i...

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Lesnictví

Podobně jako v předchozích letech je přehled výskytu lesních škodlivých faktorů v roce 2019, publikovaný mj. v květnové Lesnické práci, zpracován na základě obdržených hlášení...

Russel Taylor: Klíčem k úspěchu je propojení lesa s koncovým zákazníkem

Russel Taylor: Klíčem k úspěchu je propojení lesa s koncovým zákazníkem

Lesnictví

Americká společnost Forest Economic Advisors se v oblasti lesnictví a dřevozpracujícího průmyslu zabývá analýzou a zprostředkováním informací s využitím ekonomických modelů již mnoho let. Zpracované...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby