Přihlásit

Po té noční hrůze jsem škody čekal ještě mnohem horší, říká lesák (Mladá fronta Dnes)

Název: Po té noční hrůze jsem škody čekal ještě mnohem horší, říká lesák
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 20.01.2007
Autor: JAROSLAV BAĎURA
Rubrika: Kraj Moravskoslezský

Frýdek-Místek - Jiří Silvestr se skoro včera bál probudit. Obával se totiž, jakou spoušť nadělá v lesích vichr, který lomcoval jeho domkem pod Lysou horou.
 "Musím říci, že jsem po té noční hrůze očekával, že spoušť v lesích bude nakonec mnohem horší," říká Jiří Silvestr, krajský ředitel Lesů ČR.
 Byl jsem se podívat v Jablunkově, Frýdku-Místku, Ostravici a ve Frenštátě pod Radhoštěm. Není to vůbec povzbudivý pohled, ale mohlo to být ještě mnohem horší," říká Jiří Silvestr.
 Podle odhadů lesních správců a revírníků, kteří včera celý den sčítali škody, zničila vichřice v Beskydech i Jeseníkách zhruba dvě stě padesát tisíc kubíků dřeva.
Pro představu: je to zhruba pět tisíc plně naložených vagonů dřeva. Nebo ještě jinak: je to skoro jedna šestina kompletní roční těžby dřeva v celém Moravskoslezském kraji.
 "Škody mohou být ještě o něco horší, revírníci a lesní správci se během pátku nedostali ještě do všech postižených míst," říká ředitel Jiří Silvestr.
 Neobvykle mírná zima podle odborníků zabránila tomu, aby škody po vichru v lesích byly ještě mnohem horší.
 Kdyby byla půda v lesích promáčená po mnohatýdenním sněžení, pak by vichr poshazoval mnohem více stromů.
 "Naštěstí je poměrně sucho, takže v nepromáčené půdě drží kořeny stromů mnohem lépe, než kdyby tomu bylo naopak," říká Jiří Silvestr. A ještě v něčem jsou následky vichřice jiné, než jaké zaznamenali lesáci při polomech v minulých letech. "Škody jsou téměř rozprostřeny po lesích celého kraje, v Beskydech i Jeseníkách. To není příliš obvyklé, dosud jsme zažili polomy spíše lokální." Například nedávno lesáci likvidovali následky vichru v Ostravici, kde na nevelkém prostoru vichr zničil sto čtyřicet tisíc kubíků dřeva. To je více než polovina včerejší škody z celého kraje.
 "To znamená mnohem větší náklady na techniku i lidi, kteří budou následky vichřice odstraňovat."

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Proběhla jarní aktualizace Kůrovcové mapy

Proběhla jarní aktualizace Kůrovcové mapy

Lesnictví

Kůrovcová mapa (www.kurovcovamapa.cz) byla jako provozní testování nových způsobů využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou spuštěna na konci roku 2018. V dubnu 2019...

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Lesnictví

Ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král komentoval žádost Lesnické práce o rozhovor s úsměvem a komentářem, že „lepší" období jsme si vybrat nemohli. Ve...

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem roku...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v lesích částkou...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby