Přihlásit

Podnik se chová podle zákona (Právo)

Trhy & ekonomika
Jiří Novotný

Generální ředitel lesů ČR Svatopluk Sýkora řekl Právu:

* Lesům ČR šéfujete od letošního ledna. Tedy v době, kdy váš státní podnik provázejí některé kauzy a celý obor je ve vážné krizi. Dostal jste při nástupu do funkce zadání, jak narovnat vztahy s lesníky a napravit neprůhlednost v zakázkách?

My přece nemáme žádné neprůhledné zakázky pro lesnické firmy. Vztahy s dodavateli lesnických prací se odvíjejí od faktu, že se musíme chovat jako veřejný zadavatel. A to se některým předchozím dodavatelům nelíbí.

* Jak to tedy nyní vypadá se smlouvami s dodavateli?

Předloni Lesy ČR vypsaly tendry na dodávky prací pro období let 2008 až 2010. Z celkem 258 územních jednotek jsou účinné smluvní vztahy v drtivé většině z nich, vyjma několika, kde dodavatelé z různých důvodů skončili a zatím neproběhl výběr jejich nástupců. Někteří z nevybraných uchazečů naše rozhodnutí napadli, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nevydal na tyto zakázky žádné pravomocné rozhodnutí. V sedmi případech, a to v souvislosti s mimořádnými zakázkami po kalamitě Emma, vydal ÚOHS rozhodnutí o pokutách v celkové výši 92 tisíc korun. Proti tomu jsme se odvolali.

* Faktem ovšem je, že lesnické a dřevařské společnosti nejsou v dobré kondici a systém zakázek vašeho státního podniku tomu příliš nepomohl...

Jsou určitá klišé, která se neustále opakují. Na začátku zmíněných střednědobých zakázek přece byly konzultace s lesníky i dřevaři. Systém se nastavoval po společných jednáních o parametrech. Zásadní nedorozumění je v tom, že my nejsme příspěvková organizace ani organizační složka státu. Jsme firma, založena podle zákona o státním podniku, ale jinak pro nás platí všechny ostatní podmínky standardního obchodního zákoníku. Nechceme, aby firmy v oboru krachovaly, nemůžeme jim však pomoci mimo rámec zákona.

* Největší potíže má v současné době společnost CE Wood. Jak si vysvětlujete, že ani tak velká firma neustála práci pro Lesy ČR?

Společnost CE Wood nám dlouhodobě dluží téměř 160 miliónů korun. Nedodržela splátkový kalendář a místo řešení svého dluhu nám vystavila neoprávněně fakturu na pět miliard korun. To, že se ocitla v insolvenčním řízení, je výsledkem jejího chování k obchodním partnerům.

* Na druhé straně jsou Lesy ČR kritizovány, že zbytečně utrácejí za drahá služební auta, vybavená dokonce antiradary. Proč se nechováte hospodárněji?

Při nákupu aut jsme postupovali důsledně podle zákona o zadávání veřejných zakázek, který pamatuje i na tuto standardní situaci. Zákon jsme neporušili, ani neporušujeme. Za podstatnější považuji to, co v našem podniku skutečně přináší zbytečné náklady – nevyhovující struktura, roztříštěnost lesních správ, nevyhovující systém obchodu se dřevem přes Hradeckou lesní a dřevařskou společnost, systém režijních honiteb, či zbytný majetek zahrnující pět tisíc nemovitostí. To vše se teď mění a řeší, což jsou pro mě klíčové věci.

* Z Lesů ČR prý bude muset odejít asi deset procent zaměstnanců. Je to konečné číslo?

Mluvíme o dvouletém období, kdy k zeštíhlení počtu zaměstnanců využijeme přirozené fluktuace a nebudeme odcházející nahrazovat. O les se musíme starat pořád, takže neredukujeme počty kvůli krizi, ale kvůli obecnému tlaku na efektivitu naší činnosti. Předpokládáme, že by mělo odejít asi 340 lidí. Faktem ale je, že jsme propustili také některé správce, jimž v regionu jejich vinou enormně vzrostl výskyt kůrovce.

* Jaké byly loňské výsledky Lesů ČR, kdy se ještě nehospodařilo pod vlivem krize?

Konečné loňské výsledky ještě nemám. Podle předběžných údajů by měl být vykázán zisk 400 miliónů korun při tržbách přes 8 miliard Kč. To je dost na to, abychom mohli významnou měrou investovat zpět do lesů. Když sečtu novou výsadbu, ochranu vodních toků a investice ve veřejném zájmu, které děláme, aby lidé mohli po lese třeba jezdit na kole nebo chodit značenými turistickými cestami, tak letos takto vrátíme zhruba jednu miliardu korun.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí

Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) opět rozšířilo počet území mimořádně zasažených kůrovcem v České republice. Pro takto vymezené zóny bude platit možnost odkladu zalesnění až na pět...

Lesnické instituce zaslaly otevřený dopis ministru Brabcovi kvůli douglasce

Lesnické instituce zaslaly otevřený dopis ministru Brabcovi kvůli douglasce

Lesnictví

V souvislosti s přestřelkou týkající se využití douglasky v našich lesích, která se v posledních dnech udála v českých médiích, zaslalo Sdružení vlastníků obecních a...

MZe rozšířilo doby lovu několika druhů spárkaté zvěře

MZe rozšířilo doby lovu několika druhů spárkaté zvěře

Lesnictví

Hlasujte v anketě! MZe připravilo vyhlášku, kterou prodlužuje doby lovu u vybraných druhů zvěře. Rozšíření doby lovu, které začne platit od 1. ledna 2020, by...

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

Lesnictví

Celkem 2,5 miliardy korun dostanou podle Ministerstva zemědělství letos a v příštím roce nestátní vlastníci lesů na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. Žádosti o podporu se...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby