Přihlásit

Pohroma, kam oko dohlédne (Přerovský a hranický deník)

Kvůli suchu, kůrovci a větrným kalamitám vznikají v Olomouckém kraji holiny o ploše i více než deset hektarů Olomouc – Lesníci v Olomouckém kraji svádějí nekončící bitvy ve válce se škůdci a nepřízní počasí.
V místech, kde suchem oslabené smrky poškodil přemnožený kůrovec a dílo zkázy dokončila větrná pohroma, vznikají holiny často větší než deset hektarů. I když je pro hospodáře prioritou rychle zalesňovat holá místa a pomáhat přírodě s přirozenou obnovou lesa, zatím prohrávají. Na zvrat to nevypadá ani letos, kdy na jaře kvůli suchu museli výsadbu zastavit.
Zalesňování pestřejší skladbou dřevin navíc ztěžuje zdrcující fakt, že nechřadnou jen smrky, ale i borovice, jasany a další listnáče.

NAŠEDLÁ BARVA

Cesta lesem z Radíkova směrem na Pohořany nabízí smutné pohledy. „Nedostatek srážek se nám projevuje dlouhodobě. Všechny smrky dokola mají jeden velký problém. Vidíte tu jejich našedlou barvu?" ukazoval vedoucí Odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR Jiří Groda.
Otevřela se před námi holina, jedno z mnoha „bojišť", kde firma v těchto dnech odklízí následky apetitu lýkožrouta smrkového, ale hlavně větrné kalamity z poloviny března. Šternberské správě, kam oblast za Radíkovem spadá, vítr poničil 150 tisíc kubíků dříví. „V posledních dvou letech je nárůst holin značný. Bavíme se o 100 hektarech, tedy zhruba desetině z celkových 1300 hektarů. A tím to nekončí. Kůrovec bude žrát dále a holiny budou narůstat o další desítky hektarů," popisoval revírník Martin Novák.
Stromům, nejen smrkům, dlouhodobě chybí vláha, ztrácí vitalitu a nedokáží se ubránit škůdcům, protože nevytvářejí pryskyřici. Olomoucký kraj patří mezi vůbec nejvíce postižené oblasti, zejména Nízký Jeseník. Právě zde se v roce 2015 začalo mluvit o kůrovcové kalamitě. Tehdy bylo v červenci a srpnu rekordních 30 tropických dnů a za celý rok spadlo 357 milimetrů srážek.
Extrém v počasí způsobil, že bukům a břízám na některých lokalitách v létě spadlo listí. „Takové klima ale spadá do Středomoří. To bychom tady museli pěstovat palmy," poukazoval Groda a zdůraznil, že letos lesníkům déšť opět zrovna nepomáhá – v dubnu spadlo například na Vítkovsku jen 7 milimetrů srážek.
Lesy ČR na jaře plánovaly na celém území republiky uměle vysadit dřeviny na 5 tisících hektarech, ale zvládly jen 2300. Opět je na vině sucho – když revírník po čtvrtečním dešti v pátek ráno sáhl na jednom z „bojišť" do hrabanky, vrchní vrstva byla opět suchá, jako by z nebe nespadla ani kapka.

ČEKAJÍ ZTRÁTY

Zalesňování museli lesníci na jaře zastavit, protože stromky začaly dříve rašit a už se nedaly použít pro obnovu. Vysazené dřeviny se vlivem nedostatku vláhy neuchytí, jak by měly. Lesníci proto dávají do země obalované sazenice, což brání přisychání. „Ztráty budou. Sucho ovlivňuje i sběr semenného materiálu. Pokud strom nemá dost vody, nevytvoří semena a my je neumíme posbírat, abychom je vrátili zpět do lesa," popisoval začarovaný kruh vedoucí Odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR.
Sucho není po celém Česku stejné, ale právě v oblasti Šternberska je stále deficit srážek a tamní lesní správa kvůli nedostatku vody stihla na jaře zalesnit jen 50 procent plánované výměry.
„Letos jsme na 707 hektarech státních lesů v Olomouckém kraji plánovali výsadbu 4,4 milionu sazenic.
Ve vyschlé půdě se ale neujmou. Proto jsme zatím zalesnili jen 169 hektarů, což je 24 procent z celkového plánovaného objemu.
Obnovu chceme dokončit na podzim. Bude však záležet na počasí," shrnul krajský ředitel Lesů ČR Šumperk Pavel Koždoň.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Sněmovní výbor podpořil rozpočet MZe na příští rok, obává se kůrovce

Sněmovní výbor podpořil rozpočet MZe na příští rok, obává se kůrovce

Lesnictví

Sněmovní zemědělský výbor podpořil 7. 11. 2018 návrh rozpočtu ministerstva zemědělství na příští rok. Příjmy mají činit 35,3 miliardy a výdaje 57,4 miliardy korun. Rozdíl...

Read more
LDK kritizuje Hnutí Duha za vyzývání k protiprávnímu jednání

LDK kritizuje Hnutí Duha za vyzývání k protiprávnímu jednání

Lesnictví

Doplněno o reakci Hnutí Duha 9. 11. Lesnicko-dřevařská komora ČR (LDK) se v tiskové zprávě ze dne 8. 11. 2018 důrazně ohradila vůči iniciativě Hnutí Duha...

Read more
Nejvíce vítězných nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Nejvíce vítězných nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Lesnictví

Aktualizováno o přehled nabídek. Vítězem osmimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva 2019+ pro léta 2019 až 2023...

Read more
Škody po orkánu v Itálii zničily zhruba 15 milionů kubíků dříví

Škody po orkánu v Itálii zničily zhruba 15 milionů kubíků dříví

Lesnictví

Bouře, které se minulý týden přehnaly Itálií, zničily zhruba 15 milionů kubíků dříví. Vyplývá to z prohlášení zemědělského svazu Coldiretti. Podle guvernéra Benátska napáchaly silný...

Read more

7°C

ČR - aktuální počasí

Přev.jasno

Vlhkost: 90%

Vítr: 19.31 km/h

  • 14 Lis 2018 9°C 3°C
  • 15 Lis 2018 8°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby