Přihlásit

Pohroma, kam oko dohlédne (Přerovský a hranický deník)

Kvůli suchu, kůrovci a větrným kalamitám vznikají v Olomouckém kraji holiny o ploše i více než deset hektarů Olomouc – Lesníci v Olomouckém kraji svádějí nekončící bitvy ve válce se škůdci a nepřízní počasí.
V místech, kde suchem oslabené smrky poškodil přemnožený kůrovec a dílo zkázy dokončila větrná pohroma, vznikají holiny často větší než deset hektarů. I když je pro hospodáře prioritou rychle zalesňovat holá místa a pomáhat přírodě s přirozenou obnovou lesa, zatím prohrávají. Na zvrat to nevypadá ani letos, kdy na jaře kvůli suchu museli výsadbu zastavit.
Zalesňování pestřejší skladbou dřevin navíc ztěžuje zdrcující fakt, že nechřadnou jen smrky, ale i borovice, jasany a další listnáče.

NAŠEDLÁ BARVA

Cesta lesem z Radíkova směrem na Pohořany nabízí smutné pohledy. „Nedostatek srážek se nám projevuje dlouhodobě. Všechny smrky dokola mají jeden velký problém. Vidíte tu jejich našedlou barvu?" ukazoval vedoucí Odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR Jiří Groda.
Otevřela se před námi holina, jedno z mnoha „bojišť", kde firma v těchto dnech odklízí následky apetitu lýkožrouta smrkového, ale hlavně větrné kalamity z poloviny března. Šternberské správě, kam oblast za Radíkovem spadá, vítr poničil 150 tisíc kubíků dříví. „V posledních dvou letech je nárůst holin značný. Bavíme se o 100 hektarech, tedy zhruba desetině z celkových 1300 hektarů. A tím to nekončí. Kůrovec bude žrát dále a holiny budou narůstat o další desítky hektarů," popisoval revírník Martin Novák.
Stromům, nejen smrkům, dlouhodobě chybí vláha, ztrácí vitalitu a nedokáží se ubránit škůdcům, protože nevytvářejí pryskyřici. Olomoucký kraj patří mezi vůbec nejvíce postižené oblasti, zejména Nízký Jeseník. Právě zde se v roce 2015 začalo mluvit o kůrovcové kalamitě. Tehdy bylo v červenci a srpnu rekordních 30 tropických dnů a za celý rok spadlo 357 milimetrů srážek.
Extrém v počasí způsobil, že bukům a břízám na některých lokalitách v létě spadlo listí. „Takové klima ale spadá do Středomoří. To bychom tady museli pěstovat palmy," poukazoval Groda a zdůraznil, že letos lesníkům déšť opět zrovna nepomáhá – v dubnu spadlo například na Vítkovsku jen 7 milimetrů srážek.
Lesy ČR na jaře plánovaly na celém území republiky uměle vysadit dřeviny na 5 tisících hektarech, ale zvládly jen 2300. Opět je na vině sucho – když revírník po čtvrtečním dešti v pátek ráno sáhl na jednom z „bojišť" do hrabanky, vrchní vrstva byla opět suchá, jako by z nebe nespadla ani kapka.

ČEKAJÍ ZTRÁTY

Zalesňování museli lesníci na jaře zastavit, protože stromky začaly dříve rašit a už se nedaly použít pro obnovu. Vysazené dřeviny se vlivem nedostatku vláhy neuchytí, jak by měly. Lesníci proto dávají do země obalované sazenice, což brání přisychání. „Ztráty budou. Sucho ovlivňuje i sběr semenného materiálu. Pokud strom nemá dost vody, nevytvoří semena a my je neumíme posbírat, abychom je vrátili zpět do lesa," popisoval začarovaný kruh vedoucí Odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR.
Sucho není po celém Česku stejné, ale právě v oblasti Šternberska je stále deficit srážek a tamní lesní správa kvůli nedostatku vody stihla na jaře zalesnit jen 50 procent plánované výměry.
„Letos jsme na 707 hektarech státních lesů v Olomouckém kraji plánovali výsadbu 4,4 milionu sazenic.
Ve vyschlé půdě se ale neujmou. Proto jsme zatím zalesnili jen 169 hektarů, což je 24 procent z celkového plánovaného objemu.
Obnovu chceme dokončit na podzim. Bude však záležet na počasí," shrnul krajský ředitel Lesů ČR Šumperk Pavel Koždoň.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Cena lesů za časů kůrovce

Cena lesů za časů kůrovce

Lesnictví

Od roku 2018 se začínají objevovat informace, že by se někteří vlastníci lesa mohli pod tlakem problémů s kůrovcem začít zbavovat lesa pod cenou. Podle...

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Lesnictví

Aktualizováno. Ministerstvo zemědělství možná dostane pravomoc zasahovat v případě mimořádných situací nad rámec zákona hospodaření s lesy s cílem co nejvíce omezit škody. Vláda na...

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Lesnictví

Lesnická výzva je společným prohlášením profesních lesnicko-dřevařských organizací a dalších subjektů s vazbou na lesnictví, které upozorňují na obrovská rizika, jež může přinést podcenění dopadů současné...

Nejvíce nejvýhodnějších nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Nejvíce nejvýhodnějších nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) téměř dokončil osmimiliardový lesnický tendr 2019+. Ze 47 soutěžených jednotek uzavřel s lesnickými firmami smlouvy na 39 jednotkách. Z 39...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby