logo Silvarium tisk

Kvilda (Prachaticko) 9. listopadu (ČTK) - Výskyt tetřeva hlušce na území Šumavy a Bavorského lesa mírně stoupá. Podle aktuálních údajů žije v této přeshraniční oblasti 605 tetřevů. Vyplynulo to z monitoringu tetřeva, který se uskutečnil na přelomu let 2016 a 2017. Předcházející pozorování z let 2009 až 2011 přitom ukázalo, že na Šumavě a v Bavorském lese se vyskytovalo odhadem 556 tetřevů. Novinářům to dnes řekli zástupci národních parků Šumava a Bavorský les.

"Pozorujeme lehký nárůst populace. A tato data jednoznačně vyvracejí domněnku, že by suchý les působil negativně na tetřeva hlušce. Spíše je tomu naopak," řekl náměstek ředitele šumavského národního parku Martin Starý. Dodal, že ideální podmínky pro tetřeva vytvářejí plochy takzvaného bezzásahového území, kde je les ponechán přirozeným procesům.

V prostorách šumavského národního parku smí turisté na 13 procentech území vstupovat pouze na vyznačených stezkách. Zmíněných 13 procent je pak rozčleněno na 130 lokalit bývalých prvních zón. "Toto území omezuje fakticky vstup asi na 19 procent plochy našeho národního parku. Největší takto nepřístupnou krajinou je právě oblast s nejvyšší koncentrací tetřeva hlušce při bavorské hranici. Předpokládáme ale, že se toto omezení v dohledné době změní. Pracujeme nyní na novém vymezení klidového území, které by mělo být určitě kompaktnější. O jeho velikosti se teprve bude diskutovat," řekl ředitel šumavského národního parku Pavel Hubený.

Podle dochovaných údajů tetřev žil v největší míře na Šumavě na začátku 20. století. Naopak kritickým obdobím pro něj byla éra na přelomu 80. a 90. let, kdy se počet populace dostal pod hranici 200 kusů. "Problém ochrany tetřeva je komplexní. Ale nejvíc jej ohrožuje rušení nebo zabírání vhodných biotopů. Tetřev je nejcitlivější přes zimu, kdy šetří energii a minimálně se pohybuje. Pokud jej turista nebo lyžař několikrát vyplaší, může to vést až k jeho úhynu," uvedl ornitolog šumavského národního parku Aleš Vondrka.

Komentáře  

+6 # Hroch 2018-11-12 21:45
Ano. Plašení zvěře v zimě skutečně její šanci na přežití snižuje. V tom případě takové ,,rysí hlídky" vymyšlené Hnutím DUHA jsou pro zvěř pohromou.
+2 # Máchal 2018-11-13 08:23
Krysí hlídky se pohybují po lese s (trochu naivní) představou, že někoho chytí, jak odstřelil rysa, nebo ho svou přítomností od toho odstřelu odradí. V jádrových zónách NP tohle nebezpečí nepředpokládají, protože tam lidoví myslivci neoperují.
0 # Hroch 2018-11-13 08:38
To chápu, ale aby to mělo nějaký efekt, tak by museli vědět kdo a kdy a kam chodí.
Když budou chodit náhodně, tak nechytí nikoho a jenom vyplaší spoustu srnek...
A v Parku resp CHKO Šumava?? Čertví...
Stopy rysa jsem našel asi 80m od domu.
Pytláci se v okolí pohybují také a jeden z nich používá kuši. To vím 100%.
Ale co při dnešních zákonech, kdy ani o darebákovi nesmíte říci, že je darebák, můžu dělat?
Tu kočku je třeba chránit, ale chodit ve větších počtech do lesa a rušit spoustu zvířat je kontraproduktivní.
Pomohlo by pytláky střílet.
Ale to by se ,,ochránci lidských práv" pos*ali.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě