logo Silvarium tisk
Název: Požáry porostů hrozí s rychlým nástupem jara
Zdroj: Domažlický deník
Datum: 26.03.2007
Autor: (loc)
Rubrika: domažlicko

V jarním období dochází při zakládání ohňů v přírodě k˙mnoha požárům způsobených nedbalostí osob. Nebezpečí jarních požárů je ze strany veřejnosti stále podceňováno. K požárům dochází zejména v lesních a travních porostech, na zemědělských plochách, v lesích, volných skladovacích plochách a na skládkách odpadu. Na pravidla, která v této oblasti platí jsme se zeptali na Hasičském záchranném sboru Plzeňského kraje, územním odboru v Domažlicích zástupce ředitele mjr. Ing. Václava Petržíka.

Jarní počasí láká k úklidům na zahrádkách. Jak je to s vypalováním suché trávy a se spalováním odpadů?

"Vypalování porostů je právní úpravou na úseku požární ochrany celoročně zcela zakázáno. Spalování jen suchých rostlinných materiálů, např. suchého listí a větví z˙prořezávek ovocných stromů, může občan z hlediska požární ochrany provádět jen za určitých podmínek."

Jaké jsou tedy podmínky pro občany při spalování hořlavého odpadu?

"Občan může provádět pálení suchých, zdůrazňuji suchých rostlinných materiálů jen na vlastním pozemku a v dostatečné bezpečné vzdálenosti od budov a volných skládek palivového dřeva apod. Pálení odpadu může provádět pouze osoba starší 18 let. Po skončení pálení musí být ohniště bezpečným způsobem uhašeno a následně kontrolováno po dobu 8 hodin. Pálení nesmí být prováděno v období dlouhotrvajícího sucha a za větrného počasí. Je zakázáno pálit ostatní hořlavý odpad(např. plasty, hořlavé kapaliny apod.). Samozřejmostí je, že při pálení nesmí docházet nad míru přiměřenou poměrům k obtěžování sousedů kouřem. Spalování však může být nařízením vydaným obcí zcela zakázáno."

A pravidla pro spalování hořlavých látek u společností, tedy právnických a podnikajících fyzických osob?

"Právnické osoby a podnikající fyzické osoby při spalování hořlavých látek na volném prostranství jsou povinny, se zřetelem na rozsah této činnosti, stanovit opatření proti vzniku a šíření požáru. Spalování hořlavých látek na volném prostranství včetně navrhovaných opatření jsou povinny předem oznámit hasičskému záchrannému sboru , který může stanovit další podmínky pro tuto činnost, popřípadě může takovou činnost zakázat."

Jaká pravidla platí při vycházkách a pro pobyt v lesích?

"V lesích je zakázáno kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně a tábořit mimo vyhrazená místa. Rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně je zakázáno také do 50mod lesa, vevzdálenosti100modstohůa dozrávajícího obilí, strnišť a vysoké suché trávy."

A co spalování zbytků po lesní těžbě?

"Zákaz rozdělávání ohně se nevztahuje na činnosti, které jsou prováděny při hospodaření v lese. Zde je ovšem stanovena povinnost toto pálení předem oznámit hasičskému záchrannému sboru kraje, který může stanovit další podmínky pro tuto činnost, popřípadě může takovou činnost zakázat. Hlášení o pálení musí obsahovat datum, čas a lokalitu místa pálení, zajištění hasebních prostředků, nejvhodnější příjezdovou trasu, osobu odpovědnou za pálení a další doplňující informace v souvislosti s místními podmínkami. Při pálení musí být ustanovena požární hlídka, která musí před prováděním pálení absolvovat odbornou přípravu. Místo pro pálení musí být voleno tak, aby nemohlo dojít ke vzniku požáru vlivem sálavého tepla nebo úletem žhavých částic, a určuje ho příslušný lesní hospodář."

Lze rozdělávat ohně např. v kempech a dětských táborech?

"Rozdělávání ohně ve veřejných tábořištích, kempech, dětských táborech apod. je možné pouze na určených místech. Tato místa musí určit právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba, která provozuje činnost ve výše uvedených objektech."

Je možné za porušení uvedených povinností uložit sankci?

"Ano, hasičský záchranný sbor kraje může např. uložit právnické osobě nebo podnikající fyzické osobě pokutu až do 500.000,- Kč za vypalování porostu nebo neoznámení spalování hořlavých látek na volném prostranství. Občanovi může být např. uložena pokuta až 25.000,- Kč za porušení zákazu vypalování porostu. Závěrem je nutno připomenout, že v rámci Plzeňského kraje je problematika zakládání ohňů v přírodě řešena nařízením Plzeňského kraje č. 1/2002, kterým se stanoví podmínky k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru."

(loc)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě