Přihlásit

Prales na Ještědu se ekologům zřejmě podaří propojit (Právo)

Barbora Silná Libereckým ekologům, kteří na čtyřech od sebe oddělených místech Ještědského hřebenu zakládají nový prales o celkové rozloze 25 hektarů, se nyní patrně podaří scelit a propojit jednotlivé pozemky a vytvořit tak ekologicky hodnotné území.

 Nevládní nezisková organizace, založená asociací evropských outdoorových výrobců a distributorů EOG Association for Conservation, totiž na jejich projekt přispěla částkou necelých 29 tisíc eur, což je zhruba 700 tisíc korun.

Tato organizace se specializuje na ochranu přírody a zdevastované krajiny a na osvětu. Právu to sdělil předseda ekologického sdružení Čmelák a liberecký zastupitel Jan Korytář (SZ).

 Díky finanční podpoře se tak podle něj podaří naplnit cíle projektu pro letošní rok, jimiž jsou rozšíření plochy nového pralesa o 10 hektarů, zapojení zhruba 200 dobrovolníků do praktických činností na pozemku, získání pěti firemních sponzorů a pokračování v přeměně dalších monokultur. „Naším cílem je získat další pozemky, abychom mohli vytvořit jedno propojené a ekologicky hodnotné území. Díky tak významné finanční podpoře, jakou jsme získali od EOG Association for Conservation, se k tomuto cíli přiblížíme o velký krok,” konstatoval Korytář.

Projekt Nového pralesa na Ještědu realizují členové sdružení Čmelák a Společnost přátel přírody už šest let, kdy se snaží skupovat pozemky, na nichž nahrazují nepřirozenou smrkovou monokulturu původními smíšenými lesy plnými života.

 „Naše činnost spočívá zejména v prořezávce nynějšího porostu a ve výsadbě sazenic původních dřevin, převážně jedle bělokoré, buku lesního a javoru klenu,” upřesnil Korytář.

Nový prales je také součástí systému evropské ochrany přírody Natura 2000, vymezujícího celoevropsky hodnotné lokality z hlediska jejich biotopů a chráněných druhů.Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Lesnictví

Rozhodnutí polských úřadů o těžbě dřeva v Bělověžském pralese na východě země je porušením unijního práva. Ve stanovisku pro unijní soud to 20. 2. uvedl...

Čti dál
Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnictví

Nakladatelství Lesnická práce, s.r.o., připravilo ve spolupráci s odborníky na lesnické právo nový portál www.lesnickejudikaty.cz, na kterém jsou na jednom místě přehledně publikovány aktuální soudní...

Čti dál
O Národní bance osiva lesních dřevin

O Národní bance osiva lesních dřevin

Lesnictví

Jen ta geneticky nejcennější semínka jsou ukládána v Národní bance osiva lesních dřevin v Kunovicích, aby mohla v budoucnu přispět k založení nových porostů. Díky...

Čti dál
Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Lesnictví

Krizový stav kvůli kůrovcové kalamitě ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) zatím nevyhlásí. Za momentální prioritu považuje prosazení novelizace vyhlášek, které teď vlastníkům...

Čti dál

-8°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 69%

Vítr: 28.97 km/h

  • 24 Úno 2018 -2°C -8°C
  • 25 Úno 2018 -5°C -10°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby