Přihlásit

Prales na Ještědu se ekologům zřejmě podaří propojit (Právo)

Barbora Silná Libereckým ekologům, kteří na čtyřech od sebe oddělených místech Ještědského hřebenu zakládají nový prales o celkové rozloze 25 hektarů, se nyní patrně podaří scelit a propojit jednotlivé pozemky a vytvořit tak ekologicky hodnotné území.

 Nevládní nezisková organizace, založená asociací evropských outdoorových výrobců a distributorů EOG Association for Conservation, totiž na jejich projekt přispěla částkou necelých 29 tisíc eur, což je zhruba 700 tisíc korun.

Tato organizace se specializuje na ochranu přírody a zdevastované krajiny a na osvětu. Právu to sdělil předseda ekologického sdružení Čmelák a liberecký zastupitel Jan Korytář (SZ).

 Díky finanční podpoře se tak podle něj podaří naplnit cíle projektu pro letošní rok, jimiž jsou rozšíření plochy nového pralesa o 10 hektarů, zapojení zhruba 200 dobrovolníků do praktických činností na pozemku, získání pěti firemních sponzorů a pokračování v přeměně dalších monokultur. „Naším cílem je získat další pozemky, abychom mohli vytvořit jedno propojené a ekologicky hodnotné území. Díky tak významné finanční podpoře, jakou jsme získali od EOG Association for Conservation, se k tomuto cíli přiblížíme o velký krok,” konstatoval Korytář.

Projekt Nového pralesa na Ještědu realizují členové sdružení Čmelák a Společnost přátel přírody už šest let, kdy se snaží skupovat pozemky, na nichž nahrazují nepřirozenou smrkovou monokulturu původními smíšenými lesy plnými života.

 „Naše činnost spočívá zejména v prořezávce nynějšího porostu a ve výsadbě sazenic původních dřevin, převážně jedle bělokoré, buku lesního a javoru klenu,” upřesnil Korytář.

Nový prales je také součástí systému evropské ochrany přírody Natura 2000, vymezujícího celoevropsky hodnotné lokality z hlediska jejich biotopů a chráněných druhů.Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové větší odměrné nádobky na kůrovce

Nové větší odměrné nádobky na kůrovce

Lesnictví

KŮROVCOVÉ INFO v souvislosti s nárůstem odchytů kůrovců na mnoha lokalitách v ČR přichází novými nádobky na kůrovce, jejichž objem bude lépe korespondovat s reálným...

Čti dál
Zbylé prostředky z kompenzací sucha by mohly jít na boj s dopady sucha a kůrovcovou kalamitou v lesích

Zbylé prostředky z kompenzací sucha by mohly jít na boj s dopady…

Lesnictví

Členové CZECH FOREST think tanku navrhují, aby finanční prostředky, které nebyly vyčerpány z vyčleněných prostředků na odškodnění zemědělců za sucho v roce 2017, byly využity pro rychlou...

Čti dál
Poslanci jednali  o kůrovcové kalamitě

Poslanci jednali o kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Kůrovcová kalamita, která zasáhla sedm krajů, je podle ministrů zemědělství a životního prostředí dosud největší v ČR. Zvládnout ji potrvá roky a bude nutné sázet druhově...

Čti dál
Lesům ČR loni klesl čistý zisk o 26 procent

Lesům ČR loni klesl čistý zisk o 26 procent

Lesnictví

Aktualizováno o průběžné výsledky hospodaření v letošním roce. Státnímu podniku Lesy České republiky loni klesl čistý zisk o 26 procent na 3,08 miliardy korun z...

Čti dál

17°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 62%

Vítr: 17.70 km/h

  • 16 Čec 2018 27°C 14°C
  • 17 Čec 2018 23°C 13°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby