logo Silvarium tisk

Uvádíme pouze část rozhovoru týkající se lesnictví, pozn. red.


Rozhovor s generálním sekretářem České biskupské konference a dlouholetým hlavním kaplanem české armády Tomášem Holubem o církevních restitucích, pomoci uprchlíkům, spravedlivých válkách i o zálibě vojáků a kněží ve vyznamenáních a v textilních doplňcích.

Tomáš Holub (48)
Narodil se v Červeném Kostelci na Náchodsku.
Absolvoval Katolickou teologickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a 28. 8. 1993 byl v Hradci Králové vysvěcen na kněze.
V letech 1993–1996 působil jako kaplan ve farnosti a spirituál na Církevním gymnáziu sv. Voršily, obé v Kutné Hoře.
Roku 1996 nastoupil jako první vojenský kaplan do Armády ČR, kde působil až do roku 2006. Zúčastnil se misí v jednotkách IFOR v Bosně a Hercegovině, poté byl vojenským kaplanem u Brigády rychlého nasazení v Havlíčkově Brodě a nakonec zastával pozici hlavního kaplana Armády ČR.
Ve vojenské hierarchii vystoupal až do hodnosti plukovníka. Od roku 2006 až do současnosti je poradcem ministra obrany.
V letech 2007–2008 absolvoval studijní pobyt na Lateránské univerzitě v Římě.
Roku 2008 byl ustanoven moderátorem kurie královéhradecké diecéze a do roku 2010 byl tamtéž generálním vikářem. Po nástupu biskupa Jana Vokála se stal jeho hlavním poradcem.
Od 1. července 2011 je generálním sekretářem České biskupské konference.

- Největší část majetku představují lesy. Až půjdeme za nějakých pět let do církevních lesů na houby, poznáme, že se v nich změnil hospodář?
V této chvíli mohu opět říct jenom – věřím či doufám, že to poznáte. A že ta změna bude k lepšímu.

Práce v armádě mi dala možnost sáhnout si na své limity, učit se kreativitě v prostředí, které je úplně jiné než chráněná církevní půda.

Každá víra je spojena s určitou nejistotou, ale tato je docela pevná, protože všechny základní plány, které teď církev dělá, nejsou dělány na pětiletky, ale na mnohem delší dobu. Však i papež ve své poslední encyklice Laudato si', věnované ekologii, mluví jednoznačně: když se budeme jen modlit, ale ekologicky chovat špatně, tak je to hříšné. My jsme na encykliku nečekali, víme, že les nelze vytěžit a zmizet. Je třeba plánovat minimálně na nějakých sto let.
Jako nejpozitivnější vidím to, že v rámci diecézí vznikly lesní správy a závody a jejich zaměstnanci se teď navzájem předhánějí, jak být dobrými a hrdými lesáky, kteří mají les rádi a zároveň jsou v něm schopni ekonomicky hospodařit.

- Už vrácené lesy generují nějaké zisky?
Ano, ale v počátku se všechny budou vracet zpět do lesa.

- A kdy půjdou i mimo les?
To je otázka tak dvou až tří let, než se udělají základní opatření, aby naše lesní závody fungovaly, jak mají. Jedna z priorit je třeba spravit lesní cesty.

Komentáře  

+5 # Tomassk 2015-12-18 16:12
V rámci diecézí vznikly lesní správy a závody a jejich zaměstnanci se teď navzájem předhánějí, jak být dobrými a hrdými lesáky, kteří mají les rádi a zároveň jsou v něm schopni ekonomicky hospodařit.

Tomu říkám ekologie; zasadit a vypěstovat zdravý zelený les, ne čekat na náhodnou samoobnovitelnou funkci lesa a přivazovat se na suché stromy. :-)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě