Přihlásit

Přemnožené stádo jelenů na Plzeňsku (ČT 1)

Michal KUBAL, moderátor
Zhruba 700hlavé stádo, tolik jelenů sika pohromadě se prohání loukami na severním Plzeňsku. Odborníci říkají, že člověk a poslední dobou i kůrovec zmenšují území, kde se vysoká zvěř může ukrýt.

Daniela TUNKLOVÁ, redaktorka
Tohle video z Líchčan nedaleko Plzně má na Facebooku už přes půl milionu zhlédnutí. Stovky zvířat překračují silnici.

redaktor/citace: Jan Bednář, uživatel Facebooku
Krása, jen aby to lidská dokonalost nezničila.

redaktorka/citace: Soňa Wundr, uživatelka Facebooku
To vidím poprvé. Krása jen doufám, že neemigrují z Čech jinam.

Mária SLEPIČKOVÁ, ředitelka, Krajská veterinární správa pro Karlovarský kraj
Šílený, tohleto je opravdu hodně neobvyklé. Region té zvěře se zmenšuje vytvářením velkých zastavěných celků, silnic, obchvatů, dálnic. Lidi si stěžují, že jím zvěř chodí téměř až na zahrady, že jim okusuje stromky, ale problém je jiný. Oni se ty lidi stěhujou blíž ke zvěři, staví se čím dál tím blíž k lesům, a ta zvěř je rušená lidmi, ne naopak.

Jiří ČERVENKA, místopředseda, Českomoravská myslivecká jednota
Vyhnali jsme je na planinu a tam, kde se shlukují a vyhledávají na přežití prostor.

Vladimír NECHUTNÝ, předseda honebního společenstva, Číhaná
Tamhle máme 6, 8, 10 kusů. 10 kusů srnčí zvěře je tam.

Daniela TUNKLOVÁ, redaktorka
To, že se teď zvířata drží pohromadě, není podle myslivce Vladimíra Nechutného v zimě nezvyklé.

Vladimír NECHUTNÝ, předseda honebního společenstva, Číhaná
Pomáhají si s potravou, pomáhají si vlastně s bezpečností, že jo. Když jdem lovit, tak koneckonců, kdybysme to až dali do extrému, nám jde o zábavu, ale jim o život.

Daniela TUNKLOVÁ, redaktorka
Pomohla by obnova lesů včetně těch zasažených kůrovcem a podle odborníků by lidé čím dál početnější vysokou zvěř měli taky lovit. Vlci ani medvědi totiž v Česku roli predátorů neplní. Daniela Tunklová, Česká televize, západní Čechy.

 

Komentáře   

+9 # Starý 2020-01-20 13:05
Další důkaz, jak to tu chodí u našich myslivečků, kteří si je pěstují a zvěř se krmí na našich lesích a není obrany...však jsou krásní.
Jen bych rád slyšel názory těch co v dané oblasti zalesňují a pěstují lesy.
Sika je v Evropě masově ve volné přírodě od 1 1/2 20 století, což už naše lesy byly vysázené a zajištěné a v malých počtech neškodili, ale dnes po "řádném mysliveckém hospodaření " jich je tu neurekom, proč tak není v jiných státech Evropy?
Že by tam fungovaly sčítání, normované stavy a tlak z hlediska škod, kde si jinak váží soukromého majetku???
Ještě trochu logiky, pokud je někde něco v počtu více jak normálním, tak škodí.!!

PLATÍ TO PRO SIKU A JINOU SPÁRKATOU, STEJNĚ JAKO PRO KŮROVCE A JINÉ ŠKŮDCE !!!

Umí to v tomto státě ještě někdo nestraně posoudit ???

U kůrovců už následky vnímá snad každý a u zvěře nás to ještě čeká, až tu budou holé pláně, jak správně uvádí pisatel článku a i sami myslivci.

Neznale doplním, vypusťme lvi a tygry, jsou krásní a nepohrdnou v nemalém počtu i č...ěkem, ALE I TU SIKU BUDOU REGULOVAT.
Jak sleduji, k poprasku stačí jedna puma a to že se rychle loví a chytá, nikomu nevadí. Však sika je také patřící maximálně do obor.
JAK DLOUHO BUDOU TI SIKÁČI KRÁSNÍ ???

AŽ NEBUDOU LESY, VODA, KEŘE ....JEN ABY OPĚT NEBYLO STEJNĚ JAK U KŮROVCŮ POZDĚ.!!

Ještě malá osobní zkušenost, pokud je té spárkaté hodně (postačuje o 20 % nad normované stavy), už se vzájemně vytlačují a slabším kusům nevadí ani jedna z opatření proti škodám.
Nevím, zda na videu jsou pachové ohradníky, ale i ty po 14 dnech ztrácí svou funkci (normální stav zvěře) a pak je to už jen "baroko pro oko", a v případě takovýchto stavů, které odhaduji na 900-1200 % nad normovaný stav, nepomůže už nic !!!

Jen se divím, že nikdo nesoudí uživatele honiteb za obecné ohrožení, co když skočí jeleni matce s dítětem do cesty a pod ???

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Lesnictví

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i...

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby