logo Silvarium tisk

Zatím poslední, v pořadí již pětadvacátou chráněnou krajinnou oblastí (CHKO) Česka se před deseti lety stal Český les. Zařazení 473 km2 území u hranic s Německem na Domažlicku a Tachovsku mezi CHKO schválila vláda v lednu 2005 s účinností od 1. srpna téhož roku. O postavení nejmladší CHKO Český les v blízké době připraví chystané vyhlášení CHKOBrdy.
Důvodem pro zvýšení ochrany pohoří Český les byla především zdejší výjimečně zachovalá příroda. Do roku 1990 totiž ležela velká část území v hraničním pásmu, a tím byla veškerá hospodářská činnost výrazně omezena. Oblast je i velmi řídce obydlena, neboť po válce řada obcí s odsunem německého obyvatelstva zanikla. Po pádu železné opony vyhlásily tehdejší okresní úřady na území Českého lesa přírodní parky. Na druhé straně hranic navazují německá velkoplošná chráněná území.
CHKOČeskýles se skládá ze dvou částí, které zabírají téměř celé pohoří při hranici s Německem od České Kubice naDomažlickupoBroumovna Tachovsku. Obě části CHKO rozděluje pás území kolem dálnice D5 v okolí hraničního přechodu Rozvadov a obce Přimda. Součástí CHKO není ani severní část Českého lesa na Chebsku či oblast kolem Všerubského průsmyku na jihu. Na území CHKO leží nejvyšší vrchol Českého lesa Čerchov (1042 m) a několik menších obcí.
Oblast je významná především výskytem původních lesních společenstvech (bučiny, jedlobučiny, podmáčené smrčiny, vrchoviště s výskytem borovice blatky), která jsou ojedinělá i v rámci celé České republiky. Na území CHKO lze nalézt i pestré květnaté louky a pastviny. Hlavně v oblasti Kateřinského potoka se nachází jedna z největších populací bobra evropského v Česku. Z chráněných živočichů zde žijí například i vydra říční, tetřívek obecný a rys ostrovid. V rámci CHKO je také vyhlášeno 29 maloplošných zvláště chráněných území – po jedné národní přírodní rezervaci (Čerchovské hvozdy) a národní přírodní památce (Na Požárech), 17 přírodních rezervací a deset přírodních památek, z nichž některé jsou chráněny již od 30. let minulého století. Správa CHKO Český les spravuje i národní přírodní rezervaci Chejlava a národní přírodní památky Americká zahrada a PastvištěUFínů, které ležímimoCHKO.
Na území CHKO se nachází sedm evropsky významných lokalit soustavy Natura 2000 (Na požárech, Pavlova Huť, Kateřinský a Nivní potok, Radbuza – Nový Dvůr – Pila, Haltravský hřeben, Niva Nemanického potoka a Čerchovský les), které mají mimo jiné zajistit ochranu bobra evropského, mihule potoční, raka kamenáče a řady zachovalých přírodních stanovišť.
CHKO se také může pyšnit řadou památných stromů a skupin stromů. Z celkem 127 exemplářů má největší obvod kmene, přes sedm metrů, Milovská lípa rostoucí nedaleko Přimdy.

Komentáře  

+4 # Přemek 2015-08-14 18:52
Krásná příroda tam byla i předtím a na její kráse nemají tito zelení žádný podíl,ale jen generace lidí,kteří tam v lese a v zemědělství dělali a dělají.Jen si tam pan senátor vytvořil pěkný flek a přibylo nám všem několik lehkoživků,kteří jsou na nic a jen nás stojí hodně peněz.Jen by mě zajímalo,kolik nás v rámci státu stojí všechny tyto organizace přes NP,CHKO,AOP,odbory ochrany přírody a mnoho dalších povalečů.Mohl by to někdo vyčíslit(včetně tzv.grantů)?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Považujete osiku za vhodnou přípravnou dřevinu?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě