logo Silvarium tisk

Strnady – 23. června 2015 – Zvýšení biologické a ekonomické efektivnosti obnovy lesa a současně i zvýšení stability lesních porostů vůči klimatickým extrémům a kalamitám, to je konečný cíl pětiletého projektu, na kterém pracují vědečtí pracovníci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i., Útvaru pěstování lesa (VS Opočno).

Projekt s názvem Stabilizace lesních ekosystémů vyváženým poměrem přirozené a umělé obnovy lesa začal v roce 2012 a potrvá do roku 2016. Financován je Národní agenturou pro zemědělský výzkum a kromě VÚLHM se na něm podílí Mendelova univerzita v Brně a Česká zemědělská univerzita v Praze.

„Cílem řešení je výzkumně ověřit a zajistit provázané biologické, environmentální a ekonomické podklady pro optimalizaci obnovy lesa s vyváženým podílem obnovy přirozené a umělé tak, aby byly státní správě předloženy přesné závěry a argumenty pro úpravu legislativy a dotačních pravidel na úseku obnovy lesa a současně byla zajištěna bezpečnost a úspěšnost plnění produkční a mimoprodukčních funkcí lesa," vysvětlil koordinátor projektu Antonín Jurásek. Projekt řeší problematiku vztahující se ke klíčovým otázkám aktuálně diskutovaným v rámci připravované novelizace zákona o lesích a jeho prováděcích vyhlášek.

Řešitelé například loni zpracovávali poznatky výzkumu v problematice umělé a přirozené obnovy lesa a připravovali výstupy pro praxi, zejména nové oborové normy. Společně s řešitelským pracovištěm MENDELU Brno technicky dopracovali ČSN 48217 „Příprava stanoviště pro obnovu lesa a zalesňování" a v září 2014 byl její text vydán v edici norem Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví. Intenzivně také pracovali na přípravě a finalizaci textu ČSN 482116 „Umělá obnova lesa a zalesňování". Tato norma byla ÚNMZ vydána v březnu 2015 a je již pro použití v lesnické praxi rovněž k dispozici. V normě jsou mimo standardních postupů obnovy uvedeny i zásady správné manipulace se sadebním materiálem lesních dřevin od vyzvednutí ve školce až po výsadbu, což by v praxi mohlo významně zvýšit úspěšnost umělé obnovy lesa. Rovněž se předpokládá, že tato norma bude využívána při zadávání pěstebních prací zejména u velkých vlastníků lesa (např. Lesy ČR, s. p.).

V průběhu loňského roku vydala Lesnická a dřevařská fakulta MENDELU v Brně v rámci tohoto projektu dvě certifikované metodiky pro praxi. Spoluautorem jedné z nich s názvem Péče a ochrana kultur po obnově a zalesňování je vědecký pracovník VÚLHM, VS Opočno Jan Leugner. Cílem této metodiky je ucelená specifikace různých postupů péče jak o umělé výsadby a mladé porosty, tak nárosty vznikající z přirozeného zmlazení, jež se stanou podkladem pro efektivní plánování jednotlivých úkonů včetně realizace všech nutných pěstebních opatření. Metodika charakterizuje standardní úkony péče a ochrany mladých porostů, tzn. takové úkony, se kterými je nutno počítat a běžně se i v lesnické praxi mají realizovat. Popsané postupy péče a ochrany kultur se vztahují na porosty obnovené síjí, sadbou i přirozeným generativním zmlazením.

Brožuru je možné zapůjčit v knihovně VÚLHM ve Strnadech i ve VS Opočno, stejně jako další publikaci, kterou loni v rámci projektu vydala LDF MENDELU: Předosevní příprava lípy srdčité (Tilia Cordata Mill.) fermentací po sběru semen ve voskové zralosti.

Letos nadále pokračuje intenzivní výzkum na sériích výzkumných ploch s různými variantami obnovy na kalamitních holinách, kde jsou rozpracovávány postupy dvoufázové obnovy lesa s využitím přípravných dřevin. Probíhá také šetření ve výsadbách prostokořenného a krytokořenného sadebního materiálu, kde se prokazuje biologická a ekonomická efektivnost použití jednotlivých typů sadebního materiálu při umělé obnově lesa. Tento výzkum bude pokračovat i v roce 2016, kdy řešitelé předpokládají vydání dalších certifikovaných metodik optimalizujících obnovu na kalamitních holinách a možnosti využití podsadeb hlavních druhů dřevin pod porosty dřevin přípravných.

Kontakt:
Doc. Ing. Antonín Jurásek, CSc.
Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.
Výzkumná stanice Opočno
Na Olivě 550, 517 73 Opočno
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Komentáře  

+10 # Lynx 2015-07-03 19:17
Opět někdo objevil ameriku, neuvěřitelné. O tomhle "problému" jsme diskutovali na "mendelovce" již před šesti lety. Bohužel teorie a praxe jsou dva naprosto diametrálně odlišné světy.
V praxi se jede většinou podle starých modelů - umělá obnova, naplánovaná dřevinná skladba s ohledem na zamýšlený produkční hospodářský cíl. Takže žádné příměsi, žádná třešeň, habr, olše nedejbože betula. Naopak - nekompromisní likvidace "nežádoucích dřevin" v rámci výchovných zásahů.
A pokud se zjistí, že se založený porost po 40 letech rozpadá ? Nevadí, opět následuje celoplošná obnova.
Desetiletí se ví, že limitujícím faktorem přirozené obnovy je zvěř. LČR přesto stanoví neuvěřitelné výpalné za honitby. A ještě s drzostí management prezentuje kladný hospodářský výsledek.
Přirozená obnova například jedle v praxi znamená oplocení minisemenáčků kvalitním pletivem, následuje pětileté čekání na prosperující semenáčky a pak alespoň 20 let dalšího čekání oplocených semenáčků v podúrovni, než bude možné pletivo odstranit. Je to nimravá mravenčí práce, do které se skoro nikomu nechce a kterou je těžké si obhájit. O to více mě vytáčí uznalé komentáře odpovědných pracovníků LČR nad takovouto zdárně realizovanou prací. Je opravdu snadnější vysázet uměle jedli na ploše a čekat, až po cca 80 letech prosperity na osluněné pasece "najednou" stromy schnou. Protože toho smutného konce se "zakladatel porostu zpravidla nedočká a tudíž je mu to celkem jedno...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě