Přihlásit

Problémy s odbytem dřeva (ČT 1)

Bohumil KLEPETKO, moderátor
V nesnadné situaci jsou vlastníci lesů, většinou pořád postrádají dotace na likvidaci kůrovcové kalamity za poslední 3 roky, do toho by měly investovat do nové výsadby stromků na holinách a k tomu přibyly potíže s odbytem dřeva.

Blanka POULOVÁ, redaktorka
Zpěv ptáků místo hluku těžebních strojů, jihlavské městské lesy těžbu prozatím pozastavily, chybí odbyt a taky peníze.

Václav KODET, jednatel, Správy městských lesů Jihlava
Na tom dřevě, které se kácí, včera zpívali ptáci a dneska musí být na pile, tak je to nejrychlejší, nestátní to na kvalitě a rychle točíte potřebné finanční prostředky.

Blanka POULOVÁ, redaktorka
Těžba společnosti v souvislosti s kůrovcem rapidně narostla, jenže teď se kulatina hromadí v manipulačním skladu na okraji Jihlavy.

Václav KODET, jednatel, Správy městských lesů Jihlava
Co přišli první omezení na hranicích, tak nám začal váznout odbyt do Rakouska.

Martin ŠTĚPÁNEK, redaktor
Výrobu pozastavila třeba byla v Retzu, zaměstnávající i lidi z Česka, jenže je to největší odběratel kulatiny z jihlavských lesů.

František KUČERA, předseda
V Rakousku i v tom Německo je také kalamita, takže první zpracovávají dřevo, které vyprodukují jejich vlastníci a na české dřevo se nedostane.

Blanka POULOVÁ, redaktorka
A další problém, městským lesům stejně jako dalším hospodářům chybí peníze od státu za poslední 3 roky.

Václav KODET, jednatel, Správy městských lesů Jihlava
My jsme ještě neobdrželi ty slibované dotace, za znehodnocení dříví kůrovcem za roky dva 17 a 2018 natož, abysme měli očekávat něco, něco za rok 2019.

Blanka POULOVÁ, redaktorka
Už příští týden chce sdružení vlastníků lesů mluvit prostřednictvím telekonference s ministry průmyslu a obchodu, životního prostředí a také zemědělství. Zajímá je hlavně vyplácení dotací a taky otevření hranic v souvislosti s odbytem dřeva. Martin Štěpánek a Blanka Poulová, Česká televize.

Komentáře   

+23 # Přemek 2020-04-25 18:35
Nyní se ukazuje důsledek tzv.privatizace dřevozprc.průmyslu,k terý byl cíleně zlikvidován a nyní jsme závislý jako v mnoha jiných oborech na cizině!Jen pro příklad pila Řevničov,Zdice,Proti vín,dřevokombinát Volary a mnoho dalších.Stát(politic i)dává dotace nadnár.korporacím a ty si potom dovezou otroky z vých.Evropy na práci.V min.letech LČr odvedly do stát.rozpočtu desítky miliard,které politici spolu se svými kumpány rozšmelili!Pro býv.západní Evropu jsme jen kolonie!
+14 # sanjasin 2020-04-25 07:12
Pily v Rakousku, který z větší části žijou z Českýho dřeva, mají z něj přidanou hodnotu, tak za něj platí almužnu a ještě začínají vychylovat, že je kůrovec popraskaný. A my jim to tam pořád cpem hlava nehlava.
Až tady bude smrk docházet, budou škemrat i o popraskaný a platit za něj litr, na to se těším :).
-7 # Vladimír Pelíšek 2020-04-25 21:56
Vite, co je největší ostuda? Ze zeme, která byla už v 19. stoleti nábytkářska velmoc, je dnes závislá na vývozu surového dřeva do zahraničí, jak nějaká rozvojová země. Ze například Skandinávie dokázala udělat díru do světa s nábytkem z břízy, zatímco my jsme vyklidili pole s mnohem kvalitnějším bukem. Hlavně, ze jsme všude nacpali smrkové plantaze! Ne, ani Němci, ani Rakušáci mám už nikdy za smrk líbat ruce nebudou, protože si ho dovezou levné z Pobaltí, Ruska nebo Rumunska, zatímco doma budou přecházet na listnaté a smíšené porosty. Dnes nás smrk nechce nikdo pomalu ani zadarmo a bude ještě hur, protože rada dnes mladých smrcaku neskončí jako stavební dřevo, ale v kamnech. Je to zkratka pruser gigantických rozmeru, protože jako “bonus” k tomuto fakticky bankrotu tu máme ještě smrkem rozvracene lesní půdy a na rade míst po smrku téměř nezalesnitelne plane od obzoru k obzoru. Kdopak za to asi muže?
+18 # cvonza 2020-04-27 10:57
Kdo chce BUK = nikdo . Buku je dost ale nadnárodní korporace potřebují u Nás prodávat nábytek NE kupovat nábytek . Po roce 89 se vše zašmelilo a rozkradlo. Lčr odevdalo do státní kasy cca 50 miliard a dnes žebraji o půjčku - divnej stát a divná politická sebranka , která vše jen přerozděluje jako komunisti .
-13 # Vladimír Pelíšek 2020-04-27 21:01
A kdo chce český smrk? Taky nikdo. Každý čtvrtý s vyhnilým jádrem, čtyři z pěti prodávané hluboko pod cenou jako kůrovčáky. Takže teď se "výnosová dřevina" vytěží až do nějakých 800 m.n.m. všude, kde má aspoň 60-70 let, a ten zbytek už bude průběžně dorůstat na palivo. To je to české vyspělé lesnictví, které nám kdekdo závidí?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

Lesnictví

Teploty mají významný na rychlost vývoje kůrovců. Čím vyšší jsou průměrné teploty, tím je vývoj kůrovců rychlejší. Proto vznikla nová mapová informace zveřejňující sumu efektivních...

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

Lesnictví

Těžba dřeva vloni dosáhla 32,6 mil. m3 dřeva bez kůry, což představuje doposud rekordní objem vytěženého dříví. Došlo také k výraznému nárůstu plochy umělého zalesňování...

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

Lesnictví

Nízká půdní vlhkost po suché zimě, velké rozdíly v denních a nočních teplotách v první půlce dubna a výrazný deficit srážek v průběhu celého dubna...

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

Lesnictví

Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy České republiky vrací lesům a krajině vodu. V rámci největšího programu v historii státního podniku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby