logo Silvarium tisk

Balíček mimořádných opatření na řešení kůrovcové kalamity a jejích následků připravilo na příští rok ministerstvo zemědělství (MZe).
Zároveň téměř dvojnásobně navýšilo objem dotací na obnovu lesů, a to z letošních 630 milionů na 1,15 miliardy korun. Chystá se též novela lesního zákona a v neposlední řadě chce stát zlepšit podmínky pro využití kalamitního dřeva coby paliva.

„Měníme pravidla, aby lépe odpovídala současné kalamitní situaci a vlastníci lesů mohli proti kůrovci účinněji zasáhnout. Zásady, kterými se řídili v minulosti, už nejsou dostatečné. Také zvyšujeme podporu na obnovu lesů, aby bylo možné napadené dříví včas likvidovat a lesní holiny rychleji osázet novým odolným porostem. Hledáme i odbyt pro kalamitní dřevo," řekl včera novinářům ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Rajonizace lesů

Úprava lesního zákona by umožnila rozdělit stát do tří zón podle úrovně zasažení smrkových porostů kůrovcem. V nejpostiženějších oblastech by vlastníci lesů nemuseli těžit napadené, většinou již suché stromy, jejich těžbu by mohli odložit na pozdější dobu.
„Těžební kapacity by se tak měly soustředit do,nárazníkové' oblasti mezi Moravou a Čechami a tam, kde urychlené odtěžení kůrovcového dříví může lesům ještě pomoci," uvedl náměstek ministra zemědělství pro lesní hospodářství Patrik Mlynář. Novela by měla začít platit co nejdříve, vláda ji proto nejspíš předloží jako poslaneckou iniciativu.

Ve snaze zvýšit odbyt dříví MZe jedná s ministerstvem průmyslu a obchodu a s firmou ČEZ o možnosti spalovat v teplárnách či výtopnách i klestí o průměru větším než sedm centimetrů, což zatím není možné. Resort chce také vyjednat s ministerstvem financí snížení DPH na palivové dřevo o pět procentních bodů na 10 procent. Mělo by to podnítit zájem lidí o levnější topivo.
V příštím roce by měly také stoupnout dotace na hospodaření v lesích z letošních 630 milionů korun na 1,15 miliardy Kč, což představuje zvýšení z 550 korun na 1000 Kč na hektar. Podpora pro nestátní vlastníky by tak mohla dosáhnout až tří miliard korun.

Duha: Změnit se musí i politika

Lesnický think-tank Czech Forest navržené kroky vítá. „Opatření v podobě rajonizace lesů v ČR a koncentrace kapacit do perspektivních oblastí považujeme za nezbytný předpoklad pro zmírnění dopadů sucha a následné kůrovcové kalamity," uvedl jeho mluvčí Jan Příhoda.

Podle něj ale škody v lesích způsobené poklesem cen dříví z důvodu předčasného smýcení porostů budou jen v letošním roce činit okolo 18 miliard korun. Státní podpora ve výši malého zlomku vzniklých škod podle něj české lesy nezachrání. I podle Hnutí Duha tzv. rajonizace může pomoci, problémem jsou ale legislativní bariéry, rozdrobené vlastnictví lesnické půdy a nepružné smlouvy Lesů ČR s těžařskými firmami. Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha je k záchraně českých lesů zapotřebí komplexní reforma legislativy, finanční podpory i lesnické politiky včetně řízení státního podniku Lesy ČR.

Letos se v ČR vytěží 12 až 14 milionů metrů krychlových kůrovcového dříví, zatímco loni to bylo „jen" 5,8 milionu m3. Kůrovcová kalamita nejvíce zasáhla kraje Moravskoslezský, Olomoucký, Zlínský, Jihomoravský, Jihočeský, Plzeňský a Kraj.

Stanislav Ptáčník

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě