Přihlásit

Prozatímní šéf neuspěl, Lesy ČR povede Vojáček z Vojenských lesů (denik.cz)

Do horkého křesla ředitele státního podniku Lesy České republiky usedne dosavadní šéf Vojenských lesů a statků ČR Josef Vojáček. V konkurenci jedenácti uchazečů tak porazil Tomáše Pospíšila, který byl vedením firmy pověřen v květnu po odvolání Daniela Szóráda.

"Vojáčka na pozici doporučila výběrová komise. Do funkce ho uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). „Nový ředitel má s vedením lesního podniku bohatou zkušenost, věřím proto, že se dokáže razantně vypořádat s náročnými úkoly, jako jsou kůrovcová kalamita, sucho v lesích, propad cen dřeva či spolupráce s dodavateli prací," uvedl Toman.
Právě jím zmíněné problémy zlomily v květnu vaz Szórádovi, který podnik vedl nadprůměrně dlouho – čtyři roky. Zejména kůrovcová kalamita přiměla tehdejšího ministra zemědělství Jiřího Milka (za ANO) šéfa Lesů ČR odvolat. Szórád vinu odmítl s odůvodněním, že materiály, které mohly spoušť v lesích odvrátit, jím řízený podnik včas zpracoval, vláda na ně však nereagovala.

Argumentaci kabinetu nicméně dala minulý týden zapravdu Čeká inspekce životního prostředí, když Lesům ČR za nálet kůrovce uložila zatím nepravomocnou pokutu ve výši 3,5 milionu. Nejen proto je podle odborníků vedení státního podniku takřka nadlidský úkol. Nový ředitel bude mít odpovědnost nejen za zhruba polovinu všech českých lesů, ale spolu s tím také za stavy zvěře, úpravu obchodního modelu firmy, vztah k 3,5 tisícům zaměstnancům, ekologům, dřevařským obchodníkům a zejména k aktuální politické reprezentaci.

Vojáček není v lesním managementu žádným nováčkem. Ředitelem Vojenských lesů byl hned dvakrát a o pozici generálního ředitele Lesů ČR se ucházel již před pěti lety. Dnes sedmačtyřicetiletý absolvent Vysoké školy zemědělské v Brně začínal kariéru v roce 1994 coby adjunkt v lesích na Šternbersku. Jako svou prioritu uvedl boj s důsledky klimatických změn. „Považuji za něj postupnou přeměnu stávajících porostů v druhově a věkově pestré lesy," upřesnil Vojáček.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál
Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Lesnictví

Jak uvádí tisková zpráva VÚLHM, rozsah poškození lesů kůrovcem představuje v současné době kalamitu, která nemá obdoby v historii českého lesnictví. Zvládnutí prvního rojení kůrovce...

Čti dál
Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Lesnictví

Na zasedání vlády, které proběhlo ve středu 12. 9. 2018, ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na...

Čti dál
Katastrofa v českých lesích na leteckých snímcích

Katastrofa v českých lesích na leteckých snímcích

Lesnictví

V aktuální fotoreportáži přináší redakce Silvaria fotografie z rekognoskačního letu nad lesními porosty vybraných krajů. Trasa letu z velké části kopírovala oblasti šíření kůrovcové kalamity...

Čti dál

13°C

ČR - aktuální počasí

Slunečno

Vlhkost: 93%

Vítr: 11.27 km/h

  • 20 Zář 2018 27°C 12°C
  • 21 Zář 2018 29°C 14°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby