logo Silvarium tisk
Alžběta Vejvodová

Liberec / Ústí nad Labem – V Česku letos už potřetí udeřily povodně. Zejména na severu Čech vyhnaly z domovů tisíce lidí. Jak voda začíná pomalu opadat a lidé se vracejí do svých zpustošených obydlí, začínají se už i sčítat škody. Jen v Libereckém kraji by podle tamního hejtmana Stanislava Eichlera (ČSSD) mohly škody po velké vodě dosáhnout 4 miliard korun. Ústecký kraj odhadl škody na Děčínsku na více než miliardu korun. Pomocnou ruku už podává vláda, zatím uvolnila 40 milionů korun pro Liberecký kraj. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) budou peníze kraji k dispozici už od zítřka. O dalším - ještě větším - balíku pomoci se bude podle premiéra jednat ve středu. Škody ale nesčítají jen obce a kraje, množí se také hlášení občanů pojišťovnám. Částky se už pohybují v řádu stovek milionů korun.

 

Voda si nevybírá. Prohnala se domy, ničila silnice i železnice. Ty, co před bleskovou povodní nestihli utéct po svých, musely ze střech a korun stromů zachraňovat vrtulníky. Kraje, obce i vláda nyní musí počítat a hledat rezervy, které pomohou s odstraněním škod i se zajištěním celé řady nezbytných věcí. "Co je nejvíce potřeba v současné chvíli, je pitná voda a následně potom i potraviny a čisticí prostředky. Bude potřeba spousta vysoušečů a přenosných kalových čerpadel," popsal Eichler.

 

Na Liberecku už účet povodňových škod vyšplhal na čtyři miliardy. Na více než miliardu je odhaduje kraj. Jen nutné opravy krajských silnic vyjdou zhruba na 1,5 miliardy korun. Voda poškodila i majetek Povodí Labe - v hodnotě zhruba miliardy. "Já se obávám, co se týče škod, jak bude voda pomalu ustupovat, jak budeme zjišťovat, jaké škody způsobila tato povodeň, že to číslo samozřejmě poroste. Teď se těžko odhadují škody," dodal Eichler.

 

Škody už počítá i Ústecký kraj. "Je to do 100 milionů prvotních nákladů, to jsou ty běžné náklady nyní – studně, silnice, sjízdnost. A následně vyhodnocujeme, že se škody zatím blíží k miliardě. Jsou to daleko větší škody než v loňském roce," konstatovala v pořadu Před polednem hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD). Jen na Děčínsku je poškozeno 85 mostů a 60 silnic. Právě provizorní mosty si postižené obce můžou bezplatně půjčit od státu, rozhodla vláda. A nejenom to. Hasiči a vojáci dostanou ze státních hmotných rezerv zadarmo například benzin a naftu, ale i další vybavení.

 

První, i když zatím jen hrubé odhady škod, které voda napáchala na severu Čech, už mají také energetici. ČEZ počítá s tím, že se budou pohybovat kolem 10 milionů korun. Plynaři jsou na tom ještě hůř. "Již nyní je jasné, že to budou desítky milionů korun," podtrhl mluvčí plynárenské společnosti RWE Jiří Bezděk.

 

Voda ničila i státní majetek

 

Voda škodila ale nejen v obcích a na komunikacích, prohnala se i lesy. Stromy mají podmáčené kořeny a hrozí, že řada z nich spadne, lidé by proto do lesů neměli vstupovat. Státní podnik Lesy České republiky zatím odhaduje škody po víkendových záplavách na 200 milionů korun, konečná suma ale zřejmě bude ještě vyšší.

 

První odhad majetkových újem má už i ministerstvo zemědělství. Oddalující se žně totiž mají vliv na kvalitu plodin. Podle ministerstva zemědělství ale povodně zase tak dramatický dopad na plodiny mít nebudou. Povodněmi zasažená území totiž nepatří k obilnářsky významným oblastem. "Když se napočtou ztráty a zvýšené náklady, tak se ty škody mohou pohybovat v řádu tří až pěti miliard korun za všechny české zemědělce, což je v podstatě totéž číslo jako u katastrofálních škod v Libereckém kraji," tvrdí prezident Agrární komory Jan Veleba.

 

Na státním vodohospodářském majetku ministerstvo zemědělství zatím vyčíslilo škody na 1,5 miliardy korun. "Správci státního vodohospodářského majetku zasažených vodních toků, tedy státní podniky Povodí a Lesy České republiky, neprodleně po opadnutí velké vody začnou odstraňovat překážky a uvolňovat koryta postižených vodních toků. Tyto prvotní práce budou správci hradit z vlastních zdrojů," informoval ministr zemědělství Ivan Fuksa.

 

Pojišťovny už evidují tisíce hlášení

 

Škody po povodních začínají počítat i občané. "Technici a likvidátoři pojišťoven už mapují zhruba 3 tisíce škodních událostí," uvedla mluvčí České asociace pojišťoven Marcela Kotyrová. Nejčastěji lidé pojišťovnám hlásí zatopené sklepní prostory a přízemní části domů. Voda ničila také fasády a přibývá rovněž hlášení poškození automobilů. Značné škody voda napáchala také na zahradách a dalších pozemcích.

 

Jak hlásit škody po povodni

 

Voda poničila nejen majetek státu, obcí i krajů, podepsala se také na množství domů a bytů. Těm, kteří mají své domácnosti pojištěny, pomůže s likvidací následků povodní pojišťovna. Jak se ale k penězům od ní dostat co nejdřív?

 

Způsobů nahlášení je hned několik. "Pojišťovna umí přijímat hlášení na papíře, tzn. na jakékoliv pobočce. Hlášení se může odevzdat i jakémukoliv mobilnímu technikovi, který je v terénu. Je zde samozřejmě možnost internetového hlášení a nejrychlejší je možnost hlášení telefony," popsal možnosti, které mají zatopení lidé k dispozici, vrchní ředitel úseku likvidace České pojišťovny Radim Nekov.

 

Pojišťovny jsou schopny klientům už během několika dní po nahlášení události poskytnout finanční zálohu, která bezprostředně pomůže s odstraněním následků povodňových škod. Zájem o vyplacení zálohy by klienti podle Nekova měli vyplnit rovnou do hlášení škody.

 

Důležité pro vyplacení náhrady je pořídit dokumentaci poškození. "Doporučuji digitální fotoaparáty, možné je pořídit i záznam kamerou. Například fotografie z mobilního telefonu nemusí být zejména v těch tmavých sklepních prostorách v kvalitě, která je potřeba," poradil Nekov. "Klienti by měli vypracovat seznam poškozených věcí s uvedením ceny, stáří a rozsahu poškození věci. Pokud je to možné, měli by zajistit i doklady k poškozeným věcem, tzn. účty, záruční listy a podobně," doporučila Kotyrová.

 

Krajům i obcím pomůže stát

 

Shánění peněz na odstraňování následků povodní je v řadě obcí stále těžší. Své o tom ví i Josef Černý, starosta Hřenska na Děčínsku, kterým se voda z říčky Kamenice prohnala s ničivými následky za posledních 14 měsíců už potřetí. Škody po poslední povodni starosta odhaduje předběžně na 20 milionů korun. Bez pomoci státu se prý obec neobejde. "Obec je celá rozmlácená, máme narušené inženýrské sítě, máme narušenou kanalizaci, komunikace," popsal Černý.

 

Hřensko i další obce by se nyní mohly dočkat pomoci od státu. Vláda se otázkou okamžité pomoci zabývala na dnešní mimořádné schůzi. Jen pro Liberecký kraj uvolnila 40 milionů korun. Peníze mají pomoci vyřešit problémy s pitnou vodou, kraj za ně pořídí také dezinfekci nebo pohonné hmoty.

 

Další jednání o pomoci zaplaveným obcím čeká Nečasův kabinet ve středu. Na základě odhadů škod chce podle premiéra rozhodnout o rozdělení dalších 300 až 350 milionů korun na odstraňování následků povodní. Kabinet počítá i s dalšími náklady, dluhopisy ale vydávat nechce. "Řešit to pomocí dluhopisů znamená jen neochotu řešit to jakkoli jinak a další dluhy," zdůraznil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

 

Podle premiéra Nečase to přeskupí priority této vlády. Kalousek podotkl, že jestli vláda bude brát potřebné peníze z rozpočtu na příští rok, potom je bude muset najít v jiných kapitolách, což znamená další úspory a škrty.

 

Premiér Petr Nečas o sto korunách měsíčně

 

"Ve výši jedné krabičky cigaret a dvou piv měsíčně, což podle mého názoru každý z nás ekonomicky aktivních může dát."

 

Bleskové povodně se mohou opakovat. Proto vláda do budoucna uvažuje o zřízení zvláštní položky v rozpočtu, ze které by bylo možné čerpat finance právě na krytí povodňových škod. Přispívat by do ní měli daňoví poplatníci. Podle úvah by to bylo snížení slevy na dani z příjmu o sto korun. Takový krok by přinesl až čtyři miliardy ročně a i v letech bez povodní by mohl stát peníze použít jen na protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách. "Budou používány na protipovodňovou prevenci či na zlepšení technického vybavení hasičských záchranných sborů," tvrdí Kalousek. Ministr vnitra Radek John (VV) hovořil o "dani solidarity suchých s mokrými".

 

A změny chtějí dělat také kraje. Povodňové škody na krajském majetku by měl v budoucnu hradit plně stát, podobně jako je to v případě obcí. Nyní stát krajům platí jen polovinu škody. Kraje navíc chtějí prosadit také vznik zajišťovacího fondu určeného speciálně na přírodní katastrofy, z něhož by se hradily vzniklé škody. Asociace krajů ČR chce s těmito návrhy oslovit premiéra Nečase ještě v srpnu.

 

Lidem postiženým povodněmi pomáhá i ministerstvo práce a sociálních věcí. O pomoc v maximální výši necelých 47 tisíc korun mohou občané poškození povodněmi žádat na webových stránkách ministerstva.

 

Pomoci může každý

 

Lidé, kterým se voda prohnala domovy, ale nemusí být závislí jen na pomoci od státu. Pomoci může každý. Vítáni jsou dobrovolníci, kteří by se však nejdříve měli zaregistrovat u místních koordinátorů. Ti jim upřesní, kde je pomoc aktuálně potřeba. Posílat lidé mohou ale také peníze, které usnadní postiženým oblastem likvidaci následků velké vody.

 

Pomoc postiženým

 

Adra: č. ú. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391.

 

Adra: Dárcovské sms ve tvaru DMS ADRA na 87777.

 

Pomoc Liberecku: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 731 70 50 02.

 

Diakonie čce: č. ú. 27196349/0800, v. s. 2010.

 

Diakonie čce: sms ve tvaru dms pomocpovodne na 87777.

 

Člověk v tísni: č. ú. 72027202/0300.

 

Člověk v tísni: DMS SOSPOVODNE na 87777.

 

Český červený kříž : dárcovská sms ve tvaru DMS CCK na 87777.

 

Nabízíte pomoc? www.handforhelp.cz, 777 106 432.

 

Vláda jednala o povodních už minulý týden ve středu. Na odstranění škod z jarních záplav má asi 3,3 miliardy korun. Státní rozpočet je napjatý a vláda využívá na úhradu povodňových škod dluhopisy. Na ztráty, které způsobila velká voda na Moravě, letos zákonodárci schválili vydání obligací do tří miliard korun. Dalších 320 milionů korun bude z ministerstva pro místní rozvoj. Zlínský, Jihomoravský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj vyčíslily celkové škody z povodní v květnu a v červnu na více než pět miliard korun.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě