Přihlásit

Raději les než několik domů (Hodonínský deník)

Název: Raději les než několik domů
Zdroj: Hodonínský deník
Datum: 15.01.2007
Podtitulek: O území se přou majitelé se sousedy
Autor: ZDENĚK ŠMÝD
Rubrika: Titulní strana

Vracov - Ostré spory o využití více než hektarového pozemku se zachovaným zbytkem lesa vedou obyvatelé Vracova. Plocha se stovkami vzrostlých borovic, jež zůstala celá léta nedotčená mezi ulicemi Lesní a Písečná, se měla původně změnit ve stavební pozemky. Proti se ovšem postavil kyjovský odbor životního prostředí, Lesy České republiky a také někteří místní, kteří zaslali vracovskému městskému úřadu protestní petici.

Místní nechtějí obětovat les několika domům

" Kácení lesa, který vytváří podmínky pro zdravé životní prostředí včetně určitého klidu a pohody, považujeme za nepřípustné. Jeho zničením by došlo k nenahraditelné ztrátě na úkor výstavby několika rodinných domků," napsal rozhořčeně petiční   výbor s podporou přibližně dvou set místních obyvatel, bydlících z větší části v blízkém sousedství.
Velmi podobně se vyjádřil i odbor životního prostředí v Kyjově, který plochu označil za " porost s výrazně estetickou, kulturní, zdravotní, společenskou a rekreační funkcí". Kvůli tomu a nesouhlasu Lesů ČR město prozatím tuto úpravu z plánované změny územního plánu vyňalo.
" Je to k vzteku. Už roky se snažím o to, abychom mohli začít stavět. Nejvíc mě rozčilila ta petice. Majitelé zalesněných parcel původně vlastnili i plochu, kde nyní nejméně polovina podepsaných bydlí. Pro sebe si ti lidé před lety stavební místo koupili, ale další generaci vlastníků se takto odvděčili," rozčiloval se Ladislav Semmler, jehož manželka má ve zmíněném prostoru plochu pro výstavbu dvou domů.
Majitelé plochy poukazují také na to, že v současnosti už není porost využíván dětmi, jako tomu bylo dříve, protože se v něm dlouhodobě hromadí odpadky. V posledních měsících dokonce zmizela i dlouhodobě jediná tamní atrakce, dětský kolotoč.

Polovina lesa má být přístupná jen majitelům

Městský návrh změny územního plánu také počítá s tím, že k bydlení by sloužila jen polovina celkové plochy. Část druhá za plánovanými domy by nadále zůstala lesem, ke kterému by neměli přístup cizí lidé, ale jen majitelé.
" Věc ještě není ukončená. Sejdeme se v nejbližší době se zástupci zmíněných institucí," podotkl starosta města Ladislav Šmýd. Ani zastupitelstvo ale podle jeho slov zatím nezaujímá v této věci jednotné stanovisko. Vracov totiž trápí nedostatek volných stavebních parcel.

ZDENĚK ŠMÝD

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL) žádá stát o sedm miliard korun na zalesňovací práce pro příští rok. Letos by mohl kůrovec napadnout...

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Lesnictví

Před začátkem jarního rojené bylo na portálu NEKRMBROUKA.cz zveřejněno video, které názorně ukazuje, jak lýkožrouta smrkového vyhledávat. V srpnu byl dokončený nový videonávod, které komplexně...

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Lesní školky mění v poslední době kvůli kůrovci sortiment. Výrazně se zvýšila poptávka po listnatých stromech, které lýkožrout smrkový nenapadá. Zároveň je...

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Lesnictví

Žádosti o krajskou dotaci mohou lesníci podávat od 2. do 30. září. Zjara už kraj na stejný účel rozdělil 26 milionů korun, většinou plynuly na...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby