Přihlásit

Rakušané: Plaťte nám za kůrovce (MF Dnes)

VÁCLAV JANOUŠ Obviňují Českou republiku. Lýkožrout k nim prý nalétává přes hranice ze šumavských lesů. Zničil jim dřevo za milion eur

Vimperk - Mezi Českou republikou a Rakouskem se rozhořel po Temelínu další spor.

Rakušané obviňují Česko, že kůrovec ze Šumavy nalétává do jejich hospodářských lesů a působí zde škody. Na dřevě zhruba milion eur, na hodnotě unikátních původních šumavských lesů až miliardu v této měně.

 Rakušané už poslali českým úřadům dopis, že škody budou vymáhat. Ministerstvo životního prostředí se ale brání, že kůrovec poškozující rakouské lesy nemůže být z Čech, protože by musel letět proti větru. Navíc nelze poznat českého kůrovce od rakouského. Hornorakouská vláda tvrdí, že kvůli kůrovci přišli majitelé lesů na rakouské straně o peníze, za které mohli dřevo prodat. Včera se proto sešli zástupci rakouského ministerstva se správci šumavského parku a českými ministerskými úředníky.

„Bavili jsme se o účtu za škody,” uvedl po jednání Rakušan Albert Knieling ze spolkového ministerstva životního prostředí. Jak škody Rakušané vypočetli a podle čeho soudí, že jejich stromy ničí český kůrovec, ale vysvětlovat nechtěl.

Rakušané nebudou stromy kácet, Češi je začnou loupat Diplomaté a ministerští úředníci z obou zemí včera diskutovali ve Vimperku na správě parku za zavřenými dveřmi. Češi tvrdí, že o škodách nepadlo ani slovo. Prý se bavili jen o způsobu, jak dále společně u hranic zasahovat.

„Je to na dobré cestě k dohodě. Vyhnuli jsme se diskusi o škodách, protože to by nikam nevedlo. Kůrovec se šíří v lese na všechny strany, a ne podle pocitů,” řekl náměstek ministra životního prostředí František Pelc.

 Češi chtějí spor zažehnat. Navrhují v příhraničí na rakouské straně minimalizovat kácení stromů, aby nevznikaly holiny, a na české naopak v pásu širokém 200 metrů loupat kůru ze stojících stromů, do níž se lýkožrout zavrtává.

„Pokud to nebude stačit, tak budeme napadené stromy i kácet,” popsal český ústupek mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

 Jak vážně mysleli Rakušané výhrůžky o vymáhání škody minimálně milion eur - v přepočtu zhruba 28 milionů korun, není zatím jasné.

„Pamatuji si protokol po podobném jednání s rakouskou stranou, v němž bylo, že škodu za milion eur budou požadovat. Nelze se tvářit, že se nic neděje,” varoval předseda Svazu šumavských obcí František Nykles. Požadavkům Rakušanů se vůbec nediví hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. Škody nechtěl komentovat, ale míní, že podobné hrozby musely dříve, či později přijít.

 „Dlouhodobě se absolutně ignorují názory odborníků i šumavských starostů. Toto je logické vyústění nezasahování proti kůrovci, s nímž muselo ministerstvo počítat. Nedivil bych se, kdyby se svými požadavky přišli i třeba majitelé lesů v Bavorsku. A je jedno, jak velké sumy to jsou, hodnota pralesů je nevyčíslitelná,” sdělil Zimola.


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesnictví

Strategii rozvoje Lesů České republiky od 1. září 2019 do 31. prosince 2024 zveřejnil 6. 1. státní podnik na svých webových stránkách. Dokument stanovuje základní...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby